Перепродають безкоштовне чи ні? Чи є в Бахмуті продаж гуманітарної допомоги в магазинах

Ми перевірили місця на які нам скаржились мешканці громади, що там начебто перепродають гуманітарну допомогу. В деяких місцях вдалося знайти продукцію виробництва ЄС і навіть з написом “безкоштовно”. Тож розбираємось: чи може це бути гуманітарна допомога, куди скаржитись, якщо ви впевнені що продають “гуманітарку” та що загрожує таким продавцям.
До Вільного радіо звернулись підписники з проханням перевірити інформацію, що на Бахмутському центральному ринку, а також в супермаркеті “Сільпо” начебто продають гуманітарну допомогу, яка призначалася для переселенців з міст, де йдуть бої. Ми це перевірили.
Центральний ринок Бахмута
На центральному ринку Бахмута більшість продає одяг, господарські речі та їжу українського виробництва. Товарів виробництва ЄС майже немає.



Є серед асортименту і консерви виробництва ЄС. Без додаткових позначок, як у гуманітарної допомоги.
Продавчиня запевняє, що це легально куплені продукти. Щоправда, звідки вони, пояснити не змогла, сказавши: “постачальник привозить, я нічого не знаю”.
Новий Ринок
На цьому ринку виявилось не так багато працюючих контейнерів.

А на тих, де можна знайти консерви, більшість була українського виробництва з написами державною мовою.

Однак, на одному прилавку у ряду, де торгують рибою, вдалося виявити консерви з підозрілим написом.

Переклавши з польської мови виходить:

Але цей напис — лише маркетинг, а не попередження про гуманітарну допомогу.
Супермаркет “Сільпо”
Ми відвідали цей магазин і виявили, що більшість товарів продаються українського виробництва.



Однак є товари іноземного виробництва, які відмічені позначкою “власний імпорт”.



Ймовірно бахмутяни ці товари приймають за продаж гуманітарки. За поясненням ми звернулись в пресслужбу мережі супермаркетів “Сільпо”.
Там нам уточнили різницю між гуманітарною допомогою, яка зараз є в Україні. Адже її є два види. Перший — це товари, які іноземні виробники пожертвували. Мережа “Сільпо” допомагає розвозити та розповсюджувати цю допомогу. Їх можна зустріти в торговельних залах з написом “гуманітарна допомога”.
Другий вид — це товари, які в самій Україні вже віддали на благодійність.
“Зокрема, торгові мережі Fozzy Group з першого дня війни надали 1,3 млн кілограмів продуктів для допомоги українцям, зокрема й ЗСУ. Такі товари, зрозуміло, також продаються в різних торгових точках країни”, — повідомили Вільному в пресслужбі “Сільпо”
Але є товари, які окремо привозять в Україну для продажу через спрощену процедуру імпорту. На таких товарах може не бути написів українською, але це ще не вказує на “вкрадену гуманітарку”.
“До товарів, які ми закуповуємо в іноземних виробників та постачальників для продажу в супермаркетах, ми маємо необхідну супровідну документацію. Проте сама відсутність маркування українською мовою не є ознакою гумдопомоги”, — уточнюють в пресслужбі “Сільпо”.
Часом товари навіть можуть бути однакові від волонтерів та в магазинах, бо їх купували в одному місці.
“Кожен із них (волонтерів, — ред.) має свої джерела отримання та шляхи доставки гуманітарної допомоги. Зокрема, благодійні фонди та організації таку допомогу можуть закуповувати в тих самих постачальників, в яких імпортну продукцію закуповують і торгові мережі”, — підсумовують в пресслужбі “Сільпо”.
Прямі поставки іноземних товарів в Україну без маркування
Пояснення чому на полицях магазинів з’явилось більше імпортної продукції просте — вторгнення Росії в Україну. Через це в країні склався дефіцит продуктів. Оскільки деякі підприємства зупинили виробництво, а деякі зруйновані.
“Асортимент магазинів у західних та центральних регіонах України й у містах, які не сильно зачепили військові дії, суттєво не змінився. Це приблизно 2500–3000 найменувань товару. Для областей та міст, які знаходяться на лінії активних бойових дій, асортимент 1500–1700 найменувань”, — розповів генеральний директор Корпорації “АТБ” в інтерв’ю Forbes.
Тому Кабмін прийняв постанову № 234 від 09 березня 2022 року “Про заходи щодо забезпечення в умовах воєнного стану безперебійного постачання імпортованих харчових продуктів та кормів”.
Згідно з нею тепер не треба друкувати та наклеювати наліпки на кожну одиницю товару. Достатньо розмістити інформацію на полиці поруч із товаром, що ми і бачили на фото з “Сільпо”. Це стосується і тютюнових виробів, які Верховна Рада 15 березня дозволила тимчасово імпортувати в упаковці з країн Євросоюзу.
Гуманітарні ж вантажі найчастіше мають відповідне маркування з написами чи етикетками, яке вказує на те, що товар отриманий саме як допомога. Якщо таких написів немає — хвилюватись не варто.
Що робити, якщо ви підозрюєте, що бачите в продажу “гуманітарку”
Якщо ви виявили продаж товарів західного виробництва і у вас є підозри, що це все ж гуманітарна допомога, яка не призначалась до продажу, ви можете звернутись у чергову частину поліції Бахмута за номером:
- 050 473 30 55 (цілодобово)
Для інших громад актуальний номер гарячої лінії 102.
Якщо там перебої з роботою, ми підготували перелік мобільних номерів відділів поліції по громадам Донецької області.
Як повідомили Вільному радіо, за час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, поліцейські Бахмутського району ще не зафіксували жодного випадку продажу гуманітарної допомоги.
В Бахмутській міській раді просять повідомити в поліцію не тільки адресу магазину, де ви помітили факт ймовірного злочину, а й за можливістю зробити фотофіксацію товару. Також рекомендують вказати дату і час, коли ви зробили фото.
Що загрожує ймовірним продавцям “гуманітарки”
Президент України Володимир Зеленський підписав закон, за яким крадії “гуманітарки” під час дії воєнного стану можуть сісти у в’язницю. Зазначається, що закон повернули з підписом від президента ще 2 квітня.
Цим законом встановлюється, що тим, хто хоче отримувати прибуток з благодійних пожертв загрожуватиме від 3 до 7 років позбавлення волі, з можливою конфіскацією майна. Також передбачена заборона займатися певною діяльністю до 3 років.
Чому важливо не продавати “гуманітарку”
Наразі, коли всій Донецькій області загрожують запеклі бої з російськими загарбниками, варто бути економними та зберігати її по можливості. Якщо ви особисто отримали допомогу, не перепродавайте її і не використовуйте одразу, якщо не потребуєте в цей момент, збережіть.
“Людям зробили “н.з.” і сказали, давайте ми будемо це тримати як “н.з”. Зараз гуманітарка йде потужними поставками, тому давайте підготуємо “н.з.”, а потім все що будемо отримувати будемо вести вам на сьогодні. Але люди цього не чують, тільки привозять, одразу починають це використовувати. І хочемо, не хочемо, ми маємо постійно їм підвозити допомогу”, — розповів очільник Авдіївської ВЦА Віталій Барабаш в ефірі програми “Сідай, розкажу” від Вільного радіо.
https://youtu.be/3LWWkN-ZQtk?t=1146
Тому намагайтесь мати запаси на випадок загострення ситуації.
Нагадаємо, наші журналісти підготували матеріал про те, як переселенці та місцеві можуть отримати гуманітарну допомогу в Бахмуті. За якими адресами та номерами звертатись — дивіться в нашому матеріалі.
Читайте також:
- Тільки якщо здадуться: окупанти відкидають ідею України домовитися про евакуацію поранених з “Азовсталі”, — Пєсков
- Переселенець у свої 82. Як дід Віктор пішки тікав з Серебрянки до Сіверська під снарядами (монолог, відео, фото)
- У Маріуполі хочуть налагодити водопостачання без ремонту каналізації. Чому це небезпечно

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас
Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!
Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.
Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!
Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів
