Сергій Алєксєєвич обороняв Маріуполь з перших днів відкритого вторгнення Росії. Разом з іншими військовими чоловік потрапив у полон після виходу з “Азовсталі”. Захисник зумів вижити під час теракту в колонії окупованої Оленівки, але тепер рідні нічого не знають про його долю.
28-річний Сергій Алєксєєвич з Хмельницького навчався на практичного психолога, але відкрита війна не дозволила йому отримати диплом.
“Залишився останній курс, але завершити не встиг. Тоді вже обороняв Маріуполь і навчатись там, звісно, не було такої можливості. Сергій взагалі дуже всебічно розвинена людина, він завжди намагався вивчати щось нове. Постійно щось читав, дивився якісь лекції. Крім психології, також захоплювався програмуванням”, — розповідає дружина Сергія Марія Алєксєєвич.
На початку повномасштабного вторгнення Марія була далеко від коханого, у Хмельницькому, а Сергій разом із побратимами вже потрапив у оточення. Та це не завадило парі одружитися дистанційно.
“Зі зв’язком були проблеми. 27 квітня він попросив свого побратима допомогти нам. Тому у день нашого весілля коханий записав відео, в якому сказав все, що було необхідно для РАЦСу. У РАЦСі мені дуже важко було стримати сльози, коли увімкнула це відео і слухала Сергія. У мене не було весільної сукні, я не бачила і не могла доторкнутися до свого коханого та його обійняти, але я дійсно почувалася безмежно щасливою”, — ділиться жінка.
До полону дружині вдавалося спілкуватись з Сергієм, але іноді військовий зникав на декілька днів.
“Чоловік писав, що з ним все добре та просив, щоб я не дуже сильно хвилювалась. Сергій ніколи не розповідав мені про бойові дії, а запитував, яка ситуація у моєму місті, як я себе почуваю. Постійно намагався жартувати, згадував рідні історії з нашого життя. І, звичайно, це мене хоч трішки заспокоювало. Востаннє написав мені 13 травня, але нічого не сказав, що планується вихід з “Азовсталі”, — згадує дружина полоненого захисника.
16 травня командири виконали наказ вищого військового командування України — зберегти життя особового складу та скласти зброю. Упродовж чотирьох днів з бомбосховищ заводу вийшли 2 439 військових. Так українські захисники, сподіваючись на подальший обмін, опинились у полоні Росії. Та вже понад рік щонайменше 1900 захисників все ще не вдалося звільнити (з них понад 700 людей — бійці полку “Азов”).
Лише за декілька днів після виходу військових з “Азовсталі” дружина Сергія Алєксєєвича переконалась, що серед них є і її коханий. Жінка натрапила на відео з ним у російських ресурсах.
“Я спочатку не повірила, бо росіяни й раніше розповідали про те, що наші військові нібито здалися в полон, що Маріуполь вже російський і т.д. Але ввечері почали з’являтись відео, де автобуси везли наших військових на окуповану територію. Пізніше вихід з “Азовсталі” підтвердив президент України. 19 травня на відео з колонії в Оленівці я впізнала свого Сергія. І тоді вже, звичайно, зрозуміла, що він у полоні. Почала звертатись до всіх державних органів, так само і до міжнародних організацій”, — каже жінка.
Марія нарікає: під час бою у Маріуполі чоловік отримав поранення, але приховав це від рідних.
“Коли вже Сергій вийшов у полон, військова частина розповіла мені, що у квітні було поранення ноги. Тільки нещодавно я дізналась від побратимів чоловіка, яких звільнили з полону, що в нього куля застрягла у кістці ноги. Її не змогли витягнути у шпиталі на “Азовсталі”, тому він, скоріше за все, досі ходить з кулею”, — ділиться дружина військового.
Попри те, що Сергій тричі потрапляв на відео російських ЗМІ, країна-агресорка все ще не підтверджує статус військовополоненого, підкреслює Марія.
“У травні та червні минулого року росіяни періодично записували умови утримання в Оленівці. Це не відео допиту, а просто вони знімали, наприклад, їдальню чи коли полонені йшли на подвір‘ї. Там я бачила й свого чоловіка. У військовій частині він зазначений як “офіційно військовополонений”, а в інших державних органах різняться статуси, я цю інформацію уточнювала вже дуже багато разів. Всі говорять про те, що це нібито ні на що не впливає. Наприклад, в Об’єднаному центрі з пошуку та звільнення полонених СБУ, Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими, Національному інформаційному бюро у мого чоловіка статус “ймовірно у полоні”, — зазначає дружина Сергія.
Торік Сергія Алєксєєвича тривалий час росіяни утримували у колонії окупованої Оленівки. Під час теракту, який влаштувала Росія, військовий теж постраждав, ділиться дружина.
“У липні я не мала жодної інформації про мого чоловіка. Тоді були певні чутки від інших рідних військовополонених, що нібито з колонії групками почали вивозити наших військовополонених. Ніхто не знав куди. Всі, звичайно, сподівались, що їх везуть на обмін. На наступний день після теракту, Міноборони Росії опублікували списки поранених і загиблих — мій Сергій був у списку поранених. Звичайно, я в цей список теж не дуже сильно повірила”, — розповідає Марія.
Причиною вибуху, як свідчать висновки міжнародних експертів, була термобарична зброя, яку застосувала Росія. ООН не змогла провести розслідування теракту, запевняючи, що росіяни не пускають туди їхню місію.
За декілька днів дружина знову побачила чоловіка у російських публікаціях. Сергій знаходився у лікарні окупованого Донецька.
“Ще одне поранення ноги. У нього зараз дві ноги поранено. Але наскільки серйозне поранення, мені цієї інформації не надали побратими. Голова та обличчя трішки були в зеленці. Я так думаю, що уламки зачепили. Можливо, й інші поранення є. У лікарні був місяць. Він розповідав (російським пропагандистам, — ред.) про те, що чув два вибухи. Після першого вибуху він не звернув уваги взагалі, а після другого барак почав горіти. Військовополонені почали намагатися вибиратися на вулицю. Розповідав, що вони перелізли через паркан якийсь на території Оленівки — там уже їх очікували наглядачі колонії”, — каже жінка.
Про долю свого чоловіка Марія більше нічого не знає, але підозрює, що його могли перевезти на територію Росії.
Рідні військових, які загинули або постраждали під час трагедії в колонії Оленівки, згуртувались та створили свою спільноту — Olenivka Families Community. До них долучилась й Марія.
“Спільнота була створена на початку січня, практично одразу після того, як місію ООН розформували. Тоді ми зрозуміли, що сподіватися на міжнародні організації не потрібно. Мета нашої спільноти — перш за все повернути постраждалих в Оленівці, яким вдалося вижити, та відновити розслідування цього жахливого злочину. Ми намагаємося контактувати з нашими державними органами, шукаємо шляхи виступити й на міжнародних майданчиках, щоб донести всьому цивілізованому світу, що це справжня трагедія, і що Росія має бути покарана за вбивство та скалічення беззбройних військовополонених”, — наголошує дружина полоненого захисника.
Також, за її словами, рідні намагаються зробити все можливе, аби про теракт в Оленівці не забули.
“Ми досі не змогли встановити повністю весь список військовополонених, які були в бараці під час вибуху. Ми знаємо тільки, що це були 193 людини. Росія заздалегідь, за добу до теракту, саме цих людей, за попередньо складеними списками, відвела в окремий барак. Ми знайшли трішки більше половини рідних, але, на жаль, відомостей у нас дуже мало про військовополонених, які вижили чи загинули. Ми не хочемо, аби цей страшний злочин забули. Зараз про теракт в Оленівці говорять тільки декілька людей — в основному це рідні постраждалих. Я вважаю, що влада України має робити набагато більше для звільнення військовополонених”, — каже дружина військовополоненого Сергія.
Не впадати у відчай та боротись за повернення — так діяти Марія радить іншим українцям, які теж чекають рідних з полону.
“Перший час я теж не могла зрозуміти, як мені триматися. Кожного дня чекала, що Сергій зателефонує і скаже, що нарешті цей весь жах закінчився. Але, на жаль, для цього теж потрібно щось робити. Ми маємо говорити про них. Нагадуйте про те, що наші захисники досі в полоні. Можна долучатися до різних ініціатив, мітингів на підтримку військовополонених. Треба готуватися до повернення. Я, наприклад, читаю та дивлюсь лекції на тему психологічної реабілітації військовослужбовців, які пройшли бойові дії та побували в полоні. Дізнавайтесь, як можна їх підтримати в цей нелегкий період, коли вони повернуться. Це також допомагає тримати себе в руках. Ми маємо бути для них міцним тилом, щоб вони знали — ми їх чекаємо та допоможемо у будь-який момент”, — додає Марія Алєксєєвич.
Раніше ми розповідали про 24-річного Олександра Мероченця, який теж потрапив у російський полон після виходу з заводу “Азовсталь”. Тепер військовий один із 22 полонених українців, яких Росія “судить” у Ростові-на-Дону.