Перші F-16 в Україні: 6 запитань та відповідей про винищувачі, яких ЗСУ чекали два роки (АНАЛІТИКА)
Що змінять літаки F-16 в українському небі, скільки їх пообіцяли й скільки вже поставили та чому для Повітряних сил шлях переходу на західні винищувачі був єдиним з можливих — розповідаємо далі.
Навіщо ЗСУ винищувачі західного зразка та як довго на них чекали
У 2014 році, після російської анексії Криму та початку гібридної агресії на Донбасі, розвиток та модернізація Повітряних сил ЗСУ постали перед загрозою. Український парк винищувальної авіації складався з бортів типу МіГ-29 та Су-27. Ці літаки Україні дісталися у спадок від Радянського союзу, а після його розпаду єдиною державою, що займалася виробництвом нових літаків сімейств Су та МіГ, була Росія, країна-агресорка. Окрім цього, лише вона виробляє сучасне високоточне озброєння для радянсько-російських винищувачів.
З 2014 по 2022 роки, які передували повномасштабному російському вторгненню, Україна так і не почала переозброювати свій парк винищувальної авіації на борти західного зразка. Вони не лише перебували на озброєнні країн-союзниць України та були доступні для придбання, але й могли нести високоточне сучасне озброєння. Міноборони та Генштаб неодноразово потрапляли під критику через своє зволікання з переозброєнням, зокрема з боку експертного середовища.
“Навіть 30-річний F-16 краще 30-річного Су-27, адже у F-16, по-перше, кращий моторесурс. По-друге, ми зможемо купувати для нього будь-які запчастини та двигуни у різних країн та виробників. По-третє, під F-16 є багато розроблених програм модернізації: малі, середні, глибокі — всі вони є вже готовими та відпрацьованими рішеннями.
Нові F-16 досі виробляють, їх є дуже багато на ринку, тому завжди можна в когось перекупити. А також на цей винищувач має сучасне озброєння, це важливо, адже літак — просто носій озброєння. Якщо ця зброя стара, то не є важливим, який ти літак маєш. Окрім цього, F-16 повністю інтегровані до стандартів НАТО. Однак перехід на західні винищувачі в будь-якому разі вимагатиме від ЗСУ фактично перевинайти Повітряні сили, враховуючи нові стандарти обслуговування техніки”, — заявив у листопаді 2020-го Тарас Чмут, військовий аналітик та голова благодійного фонду “Повернись живим”.
Після початку повномасштабного вторгнення Україна почала просити у союзників сучасні літаки для захисту власного неба. Зокрема 31 березня 2022-го на офіційній сторінці Повітряних сил з’явився допис із закликом передати Україні F-15 або F-16.
У червні 2022-го за ініціативи ГО “Центр протидії корупції” та українських пілотів, зокрема капітана Андрія “Джуса” Пільщикова, відбулася кампанія адвокації передачі винищувачів F-16 у США. Льотчики спілкувалися з американськими політиками та виступали на телебаченні США, доводячи, що Україні потрібні ці винищувачі та вона здатна їх опанувати.
Однак конкретних обіцянок стосовно передачі F-16 Повітряним силам довелося чекати до 20 серпня 2023-го, коли Нідерланди оголосили про передачу 42 цих винищувачів для ЗСУ, Данія — про 19. 24 серпня 2023 року F-16 для України пообіцяли й у Норвегії, однак не уточнюючи кількість. 28 травня 2024-го ці винищувачі Україні пообіцяла й Бельгія, йшлося про 30 бортів до 2028 року.
Передачі літаків передував тривалий процес підготовки українських пілотів та техніків. Про появу перших бортів F-16 у Повітряних силах оголосили у неділю, 4 серпня 2024-го.
Для чого можуть застосовуватися українські F-16
Винищувачі F-16 можуть застосовуватися як елемент протиповітряної оборони, збиваючи дрони, ворожу авіацію та крилаті ракети. Борти здатні отримувати інформацію про цілі як за допомогою власних радарів, так і від літаків дальнього радіолокаційного виявлення, передачу яких для ЗСУ вже анонсували у Швеції.
Також передані Україні винищувачі можуть використовуватися як платформи для запуску далекобійних боєприпасів по наземних цілях російських загарбників.
Частину високоточного ракетного озброєння від союзників, зокрема ракети AGM-88 HARM, Повітряним силам вже вдалося навчитися запускати з радянських літаків. Однак точність боєприпасу значно падала через відсутність необхідного обладнання в застарілих бортах.
“Ефективність застосування ракет HARM була б набагато кращою з F-16. У них є спеціальний приймач, який дає льотчику інформацію про те, який із зенітно-ракетних комплексів противника, з якого азимуту працює. Тобто ракету пускають саме по комплексу, який працює”, — заявив у травні 2023 року начальник авіації Командування Повітряних сил ЗСУ бригадний генерал Сергій Голубцов у інтерв’ю для “Донбас. Реалії”.
Однак F-16 не можуть запускати ракети Storm Shadow/SCALP-EG, надані Україні британськими та французькими союзниками, адже ці боєприпаси розроблені для європейських винищувачів. Однак США також мають крилаті далекобійні ракети своїх літаків. Йдеться про AGM-158 JASSM, які мають дальність від 370 до 980 кілометрів і про передачу яких США поки не оголошували.
Скільки літаків F-16 потрібно Україні
Президент Зеленський заявив, що для ефективної конкуренції в небі з російськими окупантами ЗСУ потрібно не менше 128 літаків F-16. Станом на серпень 2024-го країни-союзниці пообіцяли Україні як мінімум 93 борти, однак їхнє повне постачання може тривати до 2028 року.
Експерт НІСД Микола Бєлєсков у своїй публікації для Atlantic Council стверджує, що молодий український повітряний флот F-16 не стане зброєю, яка переможе Росію. Основними факторами, які обмежують потенціал цих літаків у ЗСУ, є мала кількість бортів, а також їхнє повільне постачання та обмежений перелік озброєння. Однак будь-яка кількість цих літаків точно допоможе захистити українське небо.
Скільки літаків F-16 вже є в ЗСУ
Президент відмовився відповідати, скільки F-16 були в першій партії, отриманій Україною, посилаючись на чутливість цього питання в умовах воєнного часу. Однак він сказав, що наразі кількість літаків не є достатньою. На опублікованих ОП кадрах польотів F-16 над Україною видно два літаки, ще два — за спиною президента Зеленського під час його промови.
6 серпня народний депутат та член Комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Вадим Івченко заявив, що Україна вже має 10 літаків F-16, тобто майже одну ескадрилью (в ЗСУ вона складається з 12 бортів — ред.). Окрім цього, додав Івченко, ще 10 цих винищувачів союзники обіцяють поставити до кінця 2024-го.
Чи зможуть ЗСУ знищувати військові цілі над та на території Росії за допомогою F-16
Данія та Нідерланди дозволили бити переданими літаками по військових цілях на та над територією Росії, а Бельгія — ні. Однак для таких ударів потрібні дозволи не лише країн, які передали самі літаки, але й згода тих, хто передає боєприпаси.
Однак США як один із найбільших донорів ЗСУ поки не змінили своєї позиції щодо ударів по Росії. Вони досі дозволяються лише у прифронтовій зоні та лише по тих об’єктах, які безпосередньо атакують територію України. Рішення, як і раніше, можуть переглянути через погіршення ситуації на полі бою.
І що далі?
Прибуття F-16 до України не спричинить революційних змін у ході повномасштабної російсько-української війни, однак реанімує Повітряні сили ЗСУ.
Кількість вільних бортів F-16 у ЗСУ, як і пілотів, повільно, але стабільно збільшуватиметься, посилюючи можливості українського війська як у підтримці наземних операцій, так і в протиповітряній обороні.
Однак Україні досі потрібно отримати далекобійні ракети класу “повітря — земля” для своїх винищувачів, щоб продовжити кампанію знищення військової логістики у тимчасово окупованому Криму.
F-16 наразі в Україні мало, це визнають навіть офіційні українські представники, однак Повітряні сили спромоглися за два роки повномасштабної війни та регулярних російських атак почати переходити на літаки західного зразка. А це завдання є непростим і для мирного часу.
Нагадаємо, 7 серпня в Україні продовжили воєнний стан та загальну мобілізацію до 10 листопада.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.