Воєнний стан в Україні вже діє
Фото: з відкритих джерел

Наприкінці року, 26 листопада, через події в Азовському морі із захопленням українських моряків, Верховна Рада ввела воєнний стан у 10 областях України. Що це за собою понесло. Згадаємо хронологію подій.

 

25 листопада. Російські прикордонники атакували українські кораблі

Український військовий флот, в складі двох малих броньованих артилерійські катерів (МБАК) “Бердянськ” і “Нікополь”, та рейдового буксиру “Яни Капу”, о 6-й ранку 25 листопада з плановим переходом виплив із Одеського порту з Чорного моря до порту в Азовському морі в Маріуполі.

Згідно з запланованим маршрутом, українці повинні були перетнути керченську протоку о 12-й годині, але в той час їх там очікував сюрприз — на мілині нібито сів танкер.

Похожее изображение

Коли українські кораблі почали наближатись, до них дійшло повідомлення від російських прикордонників, що нібито перші порушили державні кордони Росії. Однак по документам Керченська протока — нейтральні води.

Українські військові кораблі відповідно до маршруту не могли повернутись до Одеського порту. В той час у повітря піднялась російська авіація, а військовий флот РФ почав таранити український “Яни Капу”, внаслідок чого той отримав пошкодження двигуна та не міг далі пересуватись.

Таран українських кораблів

https://youtu.be/biXrSTtzTVI

“Прижимай його давай, молодець. Дави його з правого боку. Дави з права **ть. Дави я його тут прийму. Давай **ть! Давай, триматися усім!”, — знімали відео тарану російські прикордонники. А в мережі доказ злочину з’явився завдяки бажанню похизуватись. Один з військових надіслав відео жінці. Українка, що зараз живе в Криму, продавчиня завантажила доказ на ютуб. Так хотіла показати його батькам. Вона й досі заявляє, що росіяни були вимушені протаранити українців.

На самому відео видно – російські військові пішли на абордаж, були чутні постріли, 6 моряків ЗСУ поранили. В результаті — ФСБ росії забрала у полон всі екіпажі, що йшли під синьо-жовтим прапором.  24 людини

Похожее изображение

“Ніякі кордони вони не порушували, тому вони військовополонені і ми наполягаємо на тому, що Російська федерація повинна дотримуватись цієї Жневської конвенції”, — розповіла Людмила Денісова після засідання Уряду 28 листопада.

Вночі того дня президент України Петро Порошенко негайно скликав засідання Ради національної безпеки та оборони. З усіма міністрами вони складали проект рішення про введення першого в історії України воєнного стану.  І все ж вирішили рекомендувати верховній раді ввести його.

Похожее изображение

 

“Воєнний стан вводиться винятково з метою посилення оборони України на фоні зростаючої агресивності і неприкритої агресії з боку РФ”, — розповів під час засідання РНБО Петро Порошенко.

У відкритому доступі з’явився Указ президента, в якому йшлось про введення  воєнного стану на 60 діб. До того ж, прописали чимало обмежень прав людей. Однак коментувати рішення не стали до голосування у Верховній раді.

Ситуація в Керченській протоці

26 листопада. Термінове засідання Верховної Ради

Засідання верховної ради з цього питання тривало майже до ночі, і все ж прийняли відповідне рішення про введення воєнного стану. Але вже з деякими змінами. По-перше, впровадили його тільки в окремих регіонах, які межують Росією або мають доступ до Азовського та Чорного морів. Тобто в 10 областях країни: Донецькій, Луганській, Вінницькій, Миколаївській, Одеській, Запорізькій, Харківський, Сумській, Чернігівській та Херсонській обл. Строк дії воєнного стану скоротили до 30 діб.

Ситуація в Керченській протоці. Воєнний стан

Однак під час засідання РНБО, президент України Петро Порошенко наголосив, що цей воєнний стан не означає що розпочинається війна: “Воєнний стан не означає оголошення війни. Україна не планує ні з ким воювати. Він запроваджується виключно для оборони, захисту землі, української території, цілісності, суверенітету і незалежності країни”.

Непорозуміння з воєнним станом

Під час засідання Верховної ради, оголосили про те, що воєнний стан впроваджено з 9:00 28 листопада 2018 року. Протягом декількох днів влада на місцях самі не розуміли, що їм робити. Від адміністрації президента, або будь-якої структури не приходили положення, що робити при воєнному стані.

Але вже 28 листопада, прес-службі Донецької облдержадміністрації розповіла що все ж таки воєнний стан почав діяти ще з 26 листопада.

Ситуація в Керченській протоці. Воєнний стан

Указ Президента України №392, який говорить про те, що введення воєнного стану з 14-ї години 26 листопада. Вступає в силу з дня опублікування, але опубліковано раніше було трошки інші документи, тому така плутанина”, — розповіла Вільному радіо прес-секретар Донецької облдержадміністрації Тетяна Ігнатченко.

Через введення воєнного стану в мережі поширювали чимало фейків

Деякі українці масово почали купувати валюту, продукти харчування та навіть сіль і сірники. Одразу з’явились чутки, що молодих людей забирають навіть з потяга і відправляють в армію. Всі припущення спростовували офіційні органи влади. Але суть воєнного стану всі зрозуміли не одразу. Адже більшість його положень вводились лише у випадку прямої агресії з боку Росії.

Вже згодом місцева влада в кожному з регіонів запевнила, що хвилюватись немає причин. Цивільні не відчують на собі жодних змін.

Правила воєнного стану

https://www.facebook.com/radiovilne/videos/2091384300883203/

“Причин для хвилювання я не бачу, військовий комісаріат працює згідно з конституційними обов’язками. На цей час виконуємо завдання по сповіщенню оперативного резерву першої та другої черги. Це сержанти та офіцери”, — розповів Вільному радіо Військовий комісар Бахмута Руслан Шурло.

У відповідь на паніку, з’явилось і багато жартів. В мережі почали з’являтись різні меми. А у достатній кількості солі впевнився і сам Президент .

“Ми продемонстрували з підприємством в Бахмуті, величезну гору солі і запевнили, що солі у нас вистачить на дві з половиною тисячі років воєнного стану”, — розповів на Форумі місцевого самоврядування Петро Порошенко.

В соцмережах заспокоюють панікерів через воєнний стан в Україні

Дійсно відчули воєнний стан лише військові та чиновники. В Україні провели масові збори резервістів на навчання

Третього грудня зібрали оперативний резерв першої черги.

Їх зібрали щоб підвищити рівень готовності військ у разі необхідності.

“Головною метою зборів є ще раз підготувати наших резервістів або згадати ті навички яких вони здобули під час проходження служби. Наразі вони перебувають до військових частин за викликом”, — розповів Громадському телебаченню  заступник начальника відділу з мобілізації Харківського облвійськкомату Сергій Романенко.

“Україна зараз і так в небезпеці. Потрібно навчатись, вдосконалювати себе. Бо втрачений рік часу, це забуті навички. Це дуже складно потім все оновлювати”, — розповів виданню Zaxid.net резервіст зі Львівщини Тарас Целюх.

Але збори резервістів стосуються не тільки військовозобов’язаних, які служили в армії. Працівники усіх головних відомств країни зібрались на кількаденні навчання, які тривали впродовж 4-5 грудня.

image

Задачею учасників було вдосконалення оперативності та злагодженості роботи. Про це повідомила ДСНС України.

У тренуваннях взяв участь керівний склад органів влади, що утворюють підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту а саме: Міністерство освіти і науки, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство культури, Міністерство юстиції, МВС, ДСНС, Міністерство природи, Міністерство економічного розвитку та інші.

В областях відбулися наради, на яких розглянули стан укриттів, забезпечення населення засобами захисту органів дихання та перевірили функціонування систем сповіщення населення.

В режимі воєнного стану також посилили контроль на кордонах.

30 листопада, на нараді з Президентом, оголосили про закриття кордонів для чоловіків з Росії.   

“Обмежено в’їзд іноземців. Перш за все це громадяни Російської Федерації. Здійснюється непропуск громадян РФ віком від 16 до 60 років. А саме чоловіків”, — доповів в той день на нараді у Президента України голова Державної прикордонної служби Петро Цигикал.

Однак при детальній перевірці з’ясувалось, що росіян пускають, але ретельніше перевіряють. Багатьох почали розвертати назад, якщо не могли підтвердити мету поїздки. Подекуди перевірки в аеропортах тривали по кілька годин на одного підозрілого гостя.

image

Але воєнний стан закінчився. 26 грудня 2018 року. Його вирішили не продовжувати для вчасного старту передвиборчої гонки. Хоча Росія продовжує накопичувати війська на кордонах України.

Також, варто зазначити, що наразі українські моряки досі знаходяться у полоні.


Завантажити ще...