На тимчасово окупованій Донеччині через гостру нестачу води не можуть запустити значну частину котелень та почати опалювальний сезон. Щоб поповнити дефіцит води, окупанти пробують заливати у тепломережу очищену воду з шахти.
Про це повідомляють представники влади окупантів та профільних компаній в коментарях для пропагандистських ЗМІ.
Керованим з Кремля адміністраціям використовувати шахтні води у мережі опалення порадили якути.
“Колеги з Якутії допомогли, встановили насосні станції на відстійники шахтних вод, проклали водовід, який постачає воду на очисну станцію, після якої ця вода буде потрапляти у систему опалення”, — розповідає гендиректор “Донбастеплоенерго” з окупованої Донеччини Олексій Цюпка.
Поки що менеджери окупаційної адміністрації “ДНР” експериментують: таке запровадили лише на одній котельні у Кіровському біля Горлівки. Там начебто беруть воду з шахти “Комсомолець Донбасу” та вже заливають її у місцеву систему опалення.
Ця станція начебто очищує 200 кубометрів шахтної води на годину, заявив самоназваний “голова уряду ДНР” Віталій Хоценко.
Перед тим як заливати шахтні води у мережу опалення, воду намагаються очистити. Але це дорого та складно — це визнають й самі російські найманці.
“Це вода після спеціальної очистки, яка не буде шкодити ані котлам, ані системі опалення. Шахтні води <…> по кожному регіону, по кожному місцю треба брати індивідуальні проби та аналізи. Тобто під кожну воду, яка викачується з шахти, треба робити свій аналіз, підготовлювати свою очисну станцію. Тобто це питання дуже складне, ми ним займаємось. Вже результати є”, — каже Олексій Цюпка.
Тому, навіть якщо цей експеримент й вдасться, поставити його на потік та зробити цю практикою масовою навряд чи вийде.
Мережа опалення дуже вибаглива до якості води, яка тече в трубах, каже Вільному радіо заступник генерального директора ТОВ “Бахмут-вода” Сергій Логвінов.
“Вода — надзвичайно важливий компонент у технологічному процесі теплопостачання, адже саме вона є теплоносієм. В ній не має бути сторонніх механічних домішок, важких металів та солей, підвищеної жорсткості”, — пояснює він.
Якщо цього не зробити або зробити недостатньо якісно, це призведе до руйнування стінок труб та котлів опалення внаслідок хімічних реакцій.
“Окрім того, корозія та утворення накипу через “неправильну” воду призводить до виведення з ладу радіаторів та теплообмінників”, — каже Сергій Логвінов.
Відкачану з шахт воду дійсно можна очистити, проте очищена вода агресивна, її треба ще доводити до необхідного складу, пояснює гідрогеолог, гірничий інженер Євген Яковлев.
“Шахтну воду можна очистити практично до дистиляту зворотнім осмосом. Але це доволі дорога та енергозатратна штука. Також ці ультрапрісні води після осмосу — дуже агресивні до металу. Їх ще треба кондиціонувати (довести до необхідного хімічного складу, — ред.), нейтралізувати, щоб вона не роз’їдала мережі”, — каже експерт.
Окрім того, в результаті такого очищення утворюються токсичні відходи.
“У цих умовах ці розсоли ймовірно будуть скидати у поверхневі води. А шахтні води Донбасу насичені великою кількістю токсичних мікроелементів (миш’як, ртуть, цинк, свинець, мідь). Тож скидувати ці відходи (у річки та водосховища після очищення, — ред.) це треба ще знати як”, — зазначає Євген Яковлев.
Також склад шахтних вод у різних місцях різний. Тож кожну таку свердловину має обслуговувати хімічна лабораторія.
“Технологічні схеми мають бути адаптовані до джерела отримання шахтних вод. А їхній склад доволі різноманітний”, — пояснює ризики Євген Яковлев.
“Ця ініціатива паліативна (яка тимчасово покращує ситуацію, — ред.), приватного рішення. Вона не є сталою та ефективною”, — резюмує Яковлев.
Заливати шахтні води в батареї довелось, бо люди зливають звичайну воду з них. Поки немає централізованого водопостачання, місцеві шукають прості шляхи закрити побутові питання. Псевдомер Донецька Олексій Кулемзін заявив 24 жовтня: щодоби в усі котельні міста вже зараз необхідно доливати близько 8 тисяч кубометрів води на добу.
Для порівняння:
“Але ця вода може втрачатися й у трасах, як у магістральних, так й внутрішньодомових”, — зауважує Сергій Логвінов.
Окупаційна адміністрація відкрито називає ситуацію з водою у “ДНР” катастрофічною, а зливання людьми води з радіаторів опалення — “саботажем та диверсією”.
Кулемзін прогнозує, що такими темпами водорозбір (тобто зливання води з труб в оселях, — ред.) збільшиться в рази, до 30-40 тисяч кубометрів води на добу.
“І цей об’єм неможливо буде наповнити фізично ніяким об’ємом автотранспорту чи людського ресурсу”, — каже він.
Читайте також: