Журналісти Вільного радіо перевірили, як на виборчих дільницях у Бахмуті дотримуються карантинних обмежень. Виявилось, що здебільшого є порушення. Наприклад, часом виборці відмовляються міряти температуру. Була людина, яка заявила, що “не хоче, щоб її так чіпували”. Що нам вдалося зафіксувати на дільницях — читайте в узагальненому матеріалі за темою.
На дільниці у Центрі первинної меддопомоги (№140613) мають проголосувати 1338 людей, із них 13 маломобільні. Проте тут немає спеціальних кабінок для таких виборців. Також немає окремої кабінки для людей з симптомами ГРВІ. Всім виборцям вимірюють температуру. Якщо вона підвищена, таку людину члени ДВК супроводжують до останньої кабінки. Свій бюлетень вона кидає в останню урну. Також члени комісії беруть до рук паспорти виборців, що є порушенням протиепідемічних вимог.
Кожні дві години дільницю провітрюють та проводять санітарну обробку: миють підлогу та дезінфікують поверхні, ручки. Цим займається одна з членів комісії. Виборчий процес на час знезараження дільниці не зупиняють. Розмітка на підлозі для дотримання дистанції є. Зранку вона знадобилася, адже на дільниці було багато людей.
На дільниці №140628 у 18-тій школі також всім виборцям вимірюють температуру. До приміщення людей пускають поступово, щоб біля кожного стола було не більше 3. Виборці входять в одні двері і після того, як проголосували — виходять на інші двері. Тому скупчення людей майже немає. Захисні щитки є на кожного члена комісії, але вдягнули їх не всі. Деякі члени ДВК, які видають бюлетені, сидять без щитків (кажуть, що в них їм не вистачає повітря). Паспорти виборців усі представники комісії також беруть до рук, щоб звірити паспортні дані.
Спеціальна кабінка для людей з симптомами ГРВІ є, але до неї скеровують й здорових. На запитання журналіста чому таке відбувається, член комісії відповіла: оскільки виборців багато, дозволяють і здоровим виборцям користуватися цією кабінкою. Але якщо прийде виборець з симптомами ГРВІ, його направлять туди, і після цього в цю кабінку здорових скеровувати не будуть. Крім того, тут на дільниці є спеціальна урна, відмічена червоним хрестом, аби люди з симптомами ГРВІ кидали свої заповнені бюлетені туди. Також є червоні позначки на підлозі для дистанції, але виборці здебільшого їх ігнорують.
На дільниці №140627 присутня (як кандидатка в депутати) головна лікарка Бахмутської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування Світлана Мельникова. Вона звертається до виборців з проханням одягнути маски правильно, якщо в них не закритий ніс. Дільниця дуже маленька за площею та не дозволяє забезпечити соціальну дистанцію для всіх учасників виборчого процесу. Хоча деякі вікна відкриті на провітрювання, повітря на дільниці задушливе. Тому практично всі члени ДВК познімали щитки: кажуть, що в них дуже жарко.
Вхід та вихід на цій дільниці відбувається через одні двері. Тобто на вході потоки виборців, які вже проголосували, й тих, хто тільки прийшов для цього, перетинаються.
“Температурного режиму тут дотримуються, кабінка для виборців з симптомами ГРВІ виділена, санобробку проводимо регулярно — всього, всіх поверхонь. Зараз будемо підлогу мити. Ну а виборці не всі дотримуються”, — каже про протиепідемічні заходи на дільниці Світлана Мельникова.
Дійсно, не перериваючи виборчого процесу, прибиральниця протирає підлогу спочатку у приміщенні зі скриньками, потім в суміжній кімнаті, де видають бюлетені, і на завершення — в коридорі біля входу. Аби прибиральниця могла завершити миття підлоги, член комісії на вході просить виборців зачекати. Утворюється невеличка черга на вулиці.
На дільницях №140624 і 140625, які знаходяться в школі №12, члени комісії вимірюють на вході температуру. Перевіряють, чи всі люди в масках. Якщо в когось її немає, видають маски безкоштовно. На дільниці №140624 члени комісії кажуть, що купували їх за свої гроші, а ДВК №140625 — що їх видавала ТВК. Є розмітки на підлозі та окремі кабінки для людей з застудою. Їх можна легко побачити за позначкою зображення термометру або написом “Для хворих”. Всі члени комісії в масках і рукавичках, щитки також є в усіх, але кілька людей їх не вдягнули. Люди намагаються дотримуватися дистанції, проте дехто все ж стоїть досить тісно один до одного.
На дільниці №140623, що в Бахмутському медколеджі, кабінка для людей з ГРВІ та урна взагалі в іншій частині кімнати, подалі від інших кабінок. Ручки дезинфікують та тримають в окремому місці. Щогодини проводять дезінфекцію поверхонь, раз на 4 години — вологе прибирання.
“Якщо в когось немає ручок, то в нас є продезінфіковані ручки, коли виборець їх використав, він кладе їх у спеціальний контейнер. Потім ці ручки ми знову обробляємо”, — пояснює Вільному радіо голова ДВК №140623 Олеся Воронцова.
На дільниці №140622, що знаходиться в будівлі АТП по вулиці Польовій, 63, є окрема кабінка, яка непідписана, та урна для людей з підвищеною температурою. Проте урна, куди люди з підвищеною температурою кидають бюлетені, накрита табличкою з номером дільниці старого зразка. Її підіймає член ДВК, який слідкує, коли хвора людина буде кидати бюлетень.
Додамо, поки ми були на дільниці, проголосувати туди зайшов чоловік без маски. Всі прохання членів ДВК вдягнути маску він ігнорував та пішов до столика, отримати свої бюлетені. Поки він отримував бюлетені, одна членкиня шукала йому маску. Проте чоловік встиг проголосувати і отримав її лише тоді, коли кидав бюлетень в урну.
Коли чоловік пішов, то вийшла прибиральниця і сказала, що за регламентом вже час робити дезінфекцію. Для цього кілька членів комісії вийшли на вулицю, щоб не заважати прибиральниці. Виборців на дільниці в цей момент не було.
А ось на дільниці в гуртожитку по Чайковського, 1 №140629 окремої кабінки для виборців з симптомами ГРВІ немає. Тут обіцяють таких людей приймати, а після них усе дезінфікувати.
“Думаю ми не будемо відмовляти. Думаю ми заведемо їх в кабінку і після них все продезінфікують. Або зробимо так, щоб 2-3 години ніхто не заходив”, — пояснює голова ДВК №140629 Олена Солодовник.
На єдиній спеціалізованій виборчій дільниці №140661, що знаходиться на території Багатопрофільної лікарні, окремої кабінки для людей з температурою немає. Кабінка взагалі одна. Дистанції дотримуватися складно навіть членам комісії між собою, бо дільниця знаходиться в коридорі. Деякі виборці самі показують свої паспорти, дехто дає документ в руки членам ДВК.
Не обійшлося і без конфліктів на виборчих дільницях через протиепідемічні заходи. Так, на дільниці 140608, у педагогічному коледжі, жінка категорично відмовилася міряти температуру.
Жінка, яка прийшла голосувати: По закону в нас дозволено просто проходити. Це за бажанням. Не дам я вам свою руку міряти. Не дам я вам ні руку, ні лоб. Тримайте від мене дистанцію 1,5 метри. Ви що, не пустите мене голосувати?
Член ДВК: Якщо у вас температура вище 37, то ви будете голосувати в окремій кабінці та кидати бюлетень в окрему скриньку.
Жінка, яка прийшла голосувати: Да мені насрать. Ви не будете міряти мені температуру.
Інший член ДВК: Підбирайте, будь ласка, вирази.
Виборчиня: А що в цих словах не так? Ви відмовляєте мені у голосуванні? Не буду я міряти. Він (термометр — ред.) показує неправильно. І не буду я туди (в окрему кабінку для хворих — ред.) заходити. Туди всі чхали, кому не лінь.
Жінка почала знімати всіх виборців на камеру та покликала голову ДВК, щоб розібратися в ситуації. Але після того, як члени комісії кликати голову, жінка прорвалася до столика, отримала свій бюлетень і пішла у звичайну кабінку. Голова ДВК знайшла вихід: після жінки кабінку продезінфікували та не пускали туди нікого півгодини.
Наші журналісти хотіли поспілкуватися з жінкою та дізнатися, чому вона не захотіла міряти температуру, але вона відмовилася з нами розмовляти.
На дільниці у Центрі первинної меддопомоги (№ 140613) жінка, яка прийшла голосувати, намагалася відмовитися міряти температуру, бо боялася, що так її чіпують. Та все ж температуру їй поміряли.
Нагадаємо, Кабмін затвердив перелік протиепідемічних вимог до проведення процесу голосування на місцевих виборах 25 жовтня. Зокрема, люди з температурою мають голосувати в окремій кабінці на дільниці. Засоби захисту повинні мати усі члени виборчої комісії, офіційні спостерігачі, поліцейські, а також працівники закладів та установ, на території яких знаходиться виборча дільниця. Раз на 2 години (або частіше) на дільниці мають протирати дезрозчином дверні ручки, поручні, сидіння тощо. А кожні 4 години мають мити підлогу на дільниці.
Ви також можете слідкувати за подіями на виборах в Бахмуті в текстовій трансляції Вільного радіо за посиланням.
Читайте також: