Архітектурний дует Фулко Трефферса та Марйо Шайк з Нідерландів побачили Соледар на поверхні трохи сірим та нудним та запропонували ідеї, як це можна змінити.
Про це повідомляє журналістка Вільного радіо, яка побувала на презентації проєкту. Двоє нідерландців пробули у Соледарі декілька тижнів в рамках арт-резиденції фонду ІЗОЛЯЦІЯ.
“Коли ми вперше приїхали сюди, то побачили Соледар таким: гарні дерева, але сіро, доволі самотньо, навколо нікого. Наступного дня побували у шахтах та побачили всю ту красу.
А коли вийшли наверх, то зрозуміли, що якщо люди зробили таку красу у шахтах, то можуть зробити гарним й своє місто. Винести чарівність шахт знизу нагору, у місто: музику, яка там звучить, та кольори, які там є”, — розповідає Марйо Шайк.
За словами Марйо Шайк, опитування серед місцевих показало, що мешканці хотіли б, аби дизайнери вигадали щось навколо туризму, екології та спорту в Соледарі.
Тож нідерландські дизайнери сконцентрувалися на перетвореннях у міському парку та на Юрчиній горі. На думку Фулко Трефферса, реалізація цього проєкту не потребує багато коштів. А результат мав би сподобатись і молоді, і літнім людям.
“Юрчина гора з її схилами дуже красива, але там порожньо. Тож ми подумали про всі спортивні активності, пов’язані з природою: ходьба, катання на велосипедах, санки, фітнес, якісь ніндзя-воїни тощо.
Пропонуємо таке зонування. По сходах можна бігати вгору та вниз, можна запускати повітряних зміїв, а поряд — облаштувати зону для спокійного відпочинку, аби просто сидіти та милуватися чудовим краєвидом”, — показує свій проєкт Фулко Трефферс.
Нідерландський архітектор каже, що для сходинок на Юрчиній горі вони б використали деревину з соляних шахт.
Щодо центрального міського парку, Фулко Трефферс каже, що поки парк “транзитний” — люди проходять повз та не затримуються.
“Можна влаштувати якесь коло у парку, аби люди не просто перетинали парк, а затримувались там. І по цьому колу можна встановити якісь арт-об’єкти від ІЗОЛЯЦІЇ, додавши якихось фресок, графіті. Можна розробити маршрут, пов’язаний із сіллю, додати інформацію про це”, — каже Фулко Трефферс.
“Ось, наприклад, прапори всіх кольорів та з різних країн у соляній місцевості у Болівії. Всі, хто туди дістається, встановлюють свій прапор, і це вже є туристичним магнітом”, — показує ідею нідерландець.
“Звідси відкривається дуже гарний краєвид на все місто та на всі шахти. Вдень звідти можна було б бачити кольори прапорів на копрах, а ввечері та вночі — кольорові ліхтарі на них. Тоді це буде красиво не тільки для вас, місцевих мешканців, а й для туристів і вдень, і ввечері”, — пропонує архітектор.
Після цього присутні змогли розглянути зблизька ідеї нідерландців та підписати, що подобається, а що ні.
Серед присутніх на презентації — і місцевий депутат Ігор Зелений, який вважає ідею з прапорами та підсвіткою на надшахтних будівлях соляних шахт цікавою та реалістичною.
“ДП “Артемсіль” таке можна запропонувати, чому ні — вони ж розвивають у себе туристичні маршрути. Нещодавно відкрили новий. Щодо ціни, гадаю, вартість світильників не занадто висока”, — міркує депутат.
А місцева мешканка хвилюється за те, аби хулігани нічого не пошкодили.
“Мене тривожать сумніви щодо того, як довго воно проживе у нашому місті”, — каже Катерина, бібліотекарка місцевої школи.
На це Марйо Шайк відповідає: аби цього не сталося, варто залучати молодь до всіх цих перетворень.
“Якщо людям це подобається, вони це не знищать. Можна, звісно, зробити ці речі надійними, “захищеними від дурнів”. У нас в Нідерландах дуже багато хуліганів. Але ми їх запрошуємо, залучаємо та пропонуємо робити це разом. І коли група молодих людей все це робить своїми руками, то вони пишаються цим, не руйнують, а навпаки захищають. Варто молодь не виштовхувати, а залучати”, — розповідає Марйо Шайк.
Наступного дня проєкт нідерландці показали й представникам місцевої влади Соледара.
Нагадаємо, профспілка ДП “Артемсіль” заявила, що не в змозі оплачувати опалення великого спорткомплексу, який належить держпідприємству. Тож поки там опалюють лише басейн, аби не замерзла та не вийшла з ладу вся система.
Читайте також: