Прокуратура вважає: якби боєць правильно позначив міни біля лінії розмежування, то люди б вижили. Підозрюваний не згоден.
Передісторія: 14 лютого цього року біля Новолуганського, що в Бахмутському районі капітан Олександр Войтенко (1974 року народження), солдат В’ячеслав Олексієнко (1987 року народження) та старший солдат Дмитро Мироненко (1994 року народження) з 59-ї окремої мотопіхотної бригади йшли міняти своїх побратимів на позиціях. Але по дорозі до спостережного пункту біля них здетонувала міна. Всі троє військових загинули. Тоді на місце підриву приїхали керівники військової частини та робоча група військової служби правопорядку, щоб розслідувати обставини підриву. І згодом підготували версію та навіть назвали ймовірного винуватця загибелі людей. Справою зайнялося Державне бюро розслідувань.
Офіційна версія слідства така: в.о. начальник інженерної служби ЗСУ Ярослав Татарин з 2 січня по 14 лютого 2021 року служив на командно-спостережному пункті біля Новолуганського. Він наче як бачив, як біля пункту на дорозі лежали протитанкові міни. Проте їх не позначив, хоча це входило в його обов’язки.
14 лютого група військових з командира взводу та двох солдатів висунулись з опорника до спостережного пункту, де знаходився Татарин. Коли вони проходили на ділянці з мінами, один з вибухонебезпечних предметів підірвався просто поруч з військовими. Поранення від осколків були настільки важкими, що троє бійців ЗСУ загинули на місці.
(Фото: Представники прокуратури)
Тепер Ярослава Татарина підозрюють в “Недбалому ставленні військової службової особи до служби, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, вчинене в умовах особливого періоду, крім воєнного стану”.
В середині березня Ярославу Татарину обрали запобіжний захід. ДБР просило взяти підозрюваного під варту на час слідства, але суд залишив чоловіка на волі під особистим зобов’язанням.
Наприкінці лютого підозрюваний залишив лави Збройних сил України. В нього закінчився контракт.
6 квітня в Бахмуті в Донецькому апеляційному суді розглянули заперечення прокуратури щодо запобіжного заходу. Аргументують, що Татарин може переховуватись від слідства, знищити або сховати будь-яку із речей чи документів з матеріалів слідства, а також незаконно впливати на побратимів, які давали свідчення. Суд клопотання прокуратури підтримав частково. Ярослава відправили під цілодобовий домашній арешт з можливістю надягнути електронний браслет.
Після засідання адвокат Ярослава В’ячеслав Бєляєв заявив, що вважає це рішення про цілодобовий арешт політично-вмотивованим. Каже, що з версією слідства вони з Ярославом не згодні. Він зазначає, що про міни, які лежали на тій дорозі, знали ще до того, як Татарин прибув на спостережний пункт. І був такий майор Войтюк, який до приїзду Татарина мав зробити щось з мінами, але не зробив.
“Передавали всі ці мінно-вибухові загородження від бригади до бригади. Приймав їх майор Войтюк, який був допитаний як свідок. А обов’язки (з забезпечення мінної безпеки — ред.) виконували й інші посадові особи з інших бригад, коли міни там вже знаходились. А мій клієнт прибув тільки 2 січня 2021 року на виконання обов’язків”, — зазначає Бєляєв.
За його словами, загиблий від того підриву Олександр Войтенко був обізнаним про ті міни, був провідником та знав обхідний шлях. Це розповідали під час допитів свідки. Крім того, біля тієї ділянки тоді стояла і досі стоїть табличка “Обережно міни”.
Так само ексвійськовослужбовець та підозрюваний Ярослав Татарин каже, що про міни знали ще до того, як підрозділ зайшов на ті позиції.
“Ці міни знаходились там ще до ротації, заходу нашого підрозділу. Це підтверджує відеозйомка ще за червень 2020 року. Міни проглядались з 25 метрів. Про них був обізнаний особовий склад, який рухався декілька разів на день між позиціями. Про це знав командир підрозділу (Войтюк — ред.), в межах якого були ці загородження”, — розповідає журналістам Ярослав Татарин.
10 січня, за словами адвоката, Татарин подав рапорт про те, що потрібно знешкодити ті міни. Сапери почали працювати 15 січня. Вони мали обстежити ділянку в 15 кілометрів та просто не встигли дійти до цих мін.
В’ячеслав Бєляєв також каже, що слідчі ДБР чомусь не розглянули й інші версії підриву та одразу ж взялись за його клієнта.
“Досудове розслідування тільки почалось і жодним чином не була відпрацьована версія, наприклад, теракту. 250 метрів до лінії розмежування, це міг бути дистанційний підрив. В експертизі зазначено, що вибух міг статись через натиск на міну. Якщо це так, то це має бути “навмисне” або “ненавмисне вбивство”, — підсумовує Бєляєв.
(Фото: Праворуч Ярослав Татарин, ліворуч Вячеслав Бєляєв)
Уточнимо, хоч Ярослав Татарин родом з Полтави, але домашній арешт йому узгодили в Хмельницькому — там чоловік проживає з дівчиною. Зараз такий запобіжний захід обрали для підозрюваного до 5 травня. До закінчення цього періоду суд може продовжити запобіжний захід, переобрати або залишити без такого.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.