Підтримати
підвези лікаря машина
Фото: Facebook руху "Підвези_лікаря_Донеччина"

В умовах карантину проти поширення коронавірусу в багатьох містах України виникла волонтерська ініціатива “Підвези медика”. Власники автівок підвозять медичних працівників на робочі зміни або відвозять їх після роботи додому, знаходячи одне одного в соцмережах або мобільних додатках. Ми дізнавались чи є такий рух на Донеччині та взагалі як медики регіону наразі добираються на роботу.   

 

Волонтерська група “Підвези лікаря Донеччина” за ініціативи ветеранів АТО з Покровська виникла й в нашому регіоні невдовзі після припинення регулярного транспортного сполучення у зв’язку з карантином. Її підтримали ветерани АТО, волонтери й активісти кількох міст. Зараз, окрім Покровська, є окремий координатор в Лимані, Краматорську, Мирнограді, Добропіллі, Білицькому, Селидовому, Новогродівці та Родинському. 

“Серед нас дуже багато ветеранів, ті, хто пройшли війну, небайдужі. Коли приходить важка хвилина на нашу землю — чи то війна чи вірус  — ми встаємо перші, щоб допомогти людям. Ми так вже звикли. Але й багато цивільних долучилися та підтримали ініціативу”, — розповідає Вільному радіо про початок руху його координатор, ветеран АТО з Покровська Борис Овчаров.        

Він розповів про правила перевезення. Всі водії — в масках високого ступеня захисту. Перед сіданням в автівку водій обробляє антисептиком руки пасажира, який також має бути в масці. Активісти підвозять всіх медпрацівників без розподілу на посади  — від головних лікарів до санітарок та медсестер. За словами Бориса Овчарова, допомога волонтерів особливо знадобилася в перші дні транспортних обмежень по карантину, і зараз ситуація дещо покращилась: 

“Наразі ми залишились діяти в критичних точках, і в середньому на день по всій області перевозимо 60-70 медпрацівників. За минулий тиждень наші 28 водіїв-волонтерів підвезли 412 працівників медзакладів, покривши близько 5 тис км”,  — пояснює Борис.       

Він зазначає: в команді цього руху не тільки водії, а й ті люди, які допомагають фінансами, антисептиками та іншим. Один з волонтерів відповідає за звітність та забезпечує повну прозорість, щотижня публікуючи детальні звіти від кого пришла допомога та куди її розподілили.

медпрацівники автівка
Медпрацівники. яких везуть на роботу безкоштовно. Фото: Facebook руху “Підвези_лікаря_Донеччина”

 

Активісти цієї ініціативи також спілкуються з керівництвом області щодо транспортування медпрацівників.

“В Лимані була проблема — потяги ходили, а лікарів не брали на службову електричку, якою возять на роботу працівників залізниці. В Покровську також є залізничні напрямки на Авдіївку та Очеретине… Ми піднімали ці питання на зустрічі з Кириленком в перші дні заборони міжміського сполучення, і їх вдалося вирішити: з 1 квітня “Укрзалізниця” дозволила медпрацівникам безкоштовно добиратися службовими поїздами”, — каже керівник громадської ініціативи.

 

Як організувались там, де немає волонтерів

Інфекційну лікарню Костянтинівки обрали як одну з опорних для лікування пацієнтів з COVID-19. Там близько шести співробітників до сих пір їздять на роботу та з роботи хто як може, наприклад на попутках. Про це Вільному радіо розповіла одна з працівниць. Офіційного пояснення від керівництва цієї лікарні поки що отримати не вдалося.

В Мирноградську ж інфекційну лікарню, де лікується від COVID-19 поки що єдина бахмутянка, іногородні медпрацівники добираються організовано. 

“Вони добираються за допомогою організованого транспорту. Міська рада організувала транспорт, і всіх доставляють на місце роботи”, — каже директорка цієї лікарні Катерина Вишневська.   

Нещодавно в перелік лікарень, які прийматимуть пацієнтів з коронавірусом, додали й Бахмутську лікарню інтенсивного лікування.  Її головна лікарка Світлана Мельникова розповіла Вільному радіо: в цьому лікувальному закладі працюють понад сто медпрацівників, які живуть на далеких околицях або за межами Бахмута. 

“Від 24 березня транспортом лікувального закладу, трьома автомобілями (двома УАЗами та “Ланосом”), ми підвозимо співробітників, які мешкають в Часів-Ярі, Соледарі, Красній Горі, Іванівському та віддалених околицях міста — в районі м’ясокомбинату та селища Опитного. В середньому кожного дня ми привозимо від 22 до 35 людей. Вранці співробітників, які відпрацювали добу, відвозимо назад”,  — повідомляє Мельникова.

Цей транспорт, за словами головної лікарки БЛІЛ, обробляють після кожного виїзду, й так було навіть до введення карантину. Медпрацівники  їздять в ньому у масках і не більше семи людей одночасно (це максимальна кількість пасажирських місць в автівках). Вона додала, що деякі медпрацівники з власними автівками підвозять інших своїх колег, але їй невідомі випадки щоб медиків Бахмута підвозили безкоштовно, наприклад служби таксі.

“Ті медики, з ким я спілкувалась, з пересторогою відносяться до того, аби сідати в чужий транспорт”,  — каже Світлана Мельникова.

Зазначимо, очільник Донеччини Павло Кириленко під час брифінгу 25 березня заявив, що організувати транспортування медпрацівників до робочих місць на Донеччині мають саме органи місцевого самоврядування, без залучення волонтерів.

“Моя думка, і я їм (волонтерам – ред.) це озвучив, що ця програма повинна працювати за умов виконання владою, перш за все, місцевою, своїх обов’язків. І вони будуть це виконувати. Хто б не надавав яку викривлену інформацію, що лікарі не потребують підвезення та інше”,  — сказав Кириленко.

Тоді він обіцяв, що найближчими днями потреби підвезення лікарів опрацюють, а до волонтерів звертатимуться лише якщо влада самотужки не впорається з цим питанням.

Читайте також:


Завантажити ще...