Ініціативна група з соціальної платформи Svidok збирає свідчення українців про пережите під час війни. Охочі можуть розповісти про свій досвід через гарячу лінію — таких вже понад чотири тисячі. Усі записи повністю анонімні, а скорегувати їх можна у будь-який момент.
Про це журналістам Вільного радіо розповіли представники Svidok.org.
За їхніми словами, соціальна онлайн-платформа є головним сховищем спогадів українців про війну. Віднедавна ініціатива має телефонну гарячу лінію, якою може скористатися кожен охочий — це безоплатно для всіх абонентів у межах країни. Сервіс доступний цілодобово.
“Це дуже зручна опція для українців: відтепер можна швидко, фактично по “гарячих” слідах, записати те, що ми переживаємо щодня. Достатньо надиктувати це в телефон. Замість поста у соцмережах чи рефлексії в сторіз, які блокуються або ж губляться, ваша історія буде надійно збережена для наступних поколінь. Аби й через 10, 20 чи 50 років наші нащадки побачили, яким був той чи інший день під час повномасштабної війни.
У часи Другої світової такого не було. Зараз же у нас є змога задокументувати всі злочини росіян, притягнути їх до відповідальності та не дати змоги переписувати історію”, — каже директорка зі зв’язків та комунікацій платформи Svidok.org Олена Кук.
Щоб скористатись телефонною лінією, потрібно:
Після завершення дзвінка має надійти SMS-повідомлення з підтвердженням — свідчення автоматично трансформується у текст. Його обіцяють надійно зберегти на платформі.
Також поділитися свідченнями можна у телеграм-боті @SvidokNoteBot.
Крім того, усі записи можна доповнити чи скоригувати: додати фото чи відео — це через сайт Svidok.org. Представники ініціативи зазначають, що усі історії будуть анонімними та закликають не боятися ділитися своїми думками.
“Кожен українець переживає повномасштабну війну по-своєму. Хтось щодня чує повітряну тривогу та не з новин знає про прильоти, хтось – волонтерить чи долучається до зборів для ЗСУ, а хтось здобуває освіту в цих умовах або виховує дітей.
Цінним для історії є досвід кожного зокрема, адже разом він демонструє цілісну картину того, що відбувається зараз в Україні. Росія сподівається, що ми будемо мовчати. А нам варто бути рупорами правди у світі”, – каже Кук.
Вона додає, що людина має можливість робити дописи трьох типів:
Сама ж платформа має кілька рівнів захисту — розробники закрили особисті дані користувачів з міркувань безпеки. Лише розслідувачі можуть з ними сконтактувати через спеціальний акаунт — з дозволу людини. Додатково також існує механізм фіксації спогадів для українців, які мешкають на тимчасово окупованих територіях
Фахівці наводять декілька причин, чому українцям важливо ділитися своїми історіями про пережите під час відкритого вторгнення:
“Люди зазвичай діляться пережитим у соцмережах, але пости українців блокують, а з часом певний контент взагалі важко знайти. Дуже важливо зберегти всі свідчення у надійному місці для наступних поколінь, аби запобігти повторенню цієї війни у майбутньому та не допустити, щоб росіяни переписували історію”, — кажуть фахівці.
Svidok.org – це соціальна неприбуткова цифрова платформа, де кожен може особисто записати та зберегти свій досвід життя під час повномасштабної війни Росії в Україні. Її створили українські IT-фахівці за підтримки фундації AI for Good. До платформи вже долучились понад 4 000 українців.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про Анастасію Ковтушенко зі Слов’янська, яка влаштовує сеанси арттерапії на природі, щоб допомогти місцевим зняти фоновий стрес від війни.