Подвійні квитанції за газ: Що з ними робити та чи працює субсидія (Роз’яснення)
Фото: з відкритих джерел

За січень українцям вперше замість однієї квитанції за газ прийшли дві. Журналісти Вільного радіо розібралися на прикладі Бахмута: за що ми платимо за новою системою та чи розповсюджується на нові платіжки субсидія. 

 

В січні 2020 року українцям прийшли 2 платіжки за газ, замість однієї, як це було раніше. Постачальник розділив оплату за сам газ та його транспортування. Детальніше Вільному радіо розповіли в міськгазі Бахмута.

Чи змінився тариф?

“Відповідно до постанови НКРЕКП №2080 вийшли дві платіжки. Одна квитанція за використаний газ, люди як платили її так і платять. Друга платіжка — це витягнута ціна з використаного газу, це за розподіл газу”, — начальник служби розрахунку газу Артемівського управління по газопостачанню та газифікації Лариса Миколюк.

Подвійні квитанції за газ: Що з ними робити та чи працює субсидія (Роз’яснення)

Для прикладу, в Донецькій області станом на 4 лютого 2020 року тариф на газ складає 6,71 грн/м³. З них 5,87 грн/м³ — це спожитий газ та 0,84 грн/м³ за його доставку.

“Ці 84 копійки люди завжди платили. Вони були закладені в цій вартості. Просто тепер витягнули і ввели в іншу платіжку. Не більше, не менше”, — зауважила Миколюк.

Для довідки:
Представниця Бахмутського міськгазу зазначила, що у порівнянні з січнем 2019 року, чинний тариф менше майже на 2 гривні (було 8,54 грн/м³). Однак, згідно з даними Мінфіну, вже наприкінці минулого року тариф впав, і люди платили за 1 м³ газу 6,07 грн, тобто дешевше ніж зараз на 64 копійки.

Тариф на транспортування газу розрахували для кожного абонента окремо і він залишиться незмінним до липня 2020 року. Розрахунок роблять за такою формулою: беруть об’єм використаного газу людиною з жовтня 2018 року по вересень 2019 року. Загальну суму поділили на 12 місяців та помножили на місцевий тариф транспортування газу, тобто 84 копійки.

Подвійні квитанції за газ: Що з ними робити та чи працює субсидія (Роз’яснення)

Для прикладу, якщо людина витратила в з жовтня 2018 до вересня 2019 року 300 кубів газу, то щомісяця до липня 2020 року потрібно буде платити по 21 гривні за транспортування.

Хто платитиме за транспортування газу?

В міськгазі Бахмута Вільному радіо пояснили, що платити за розподіл газу мають всі абоненти.

“Люди, які проводили самі газ, вони ж проводили 1-4 метри від центрального газопроводу. А розрахунок йде до їх будинку. Розраховується від газорозподільної станції до Бахмута, Краматорська, Донецька, Харкова, Києва, будь-якого міста. Йдуть мережі до кожного будинку. По цьому і йде розрахунок”, — зазначила представниця міськгазу Лариса Миколюк.

Платитимуть за транспортування й ті, хто запасався газом раніше.

Тариф для абонентів з приватних або багатоквартирних будинків однаковий.

Субсидія поки працює лише на одну квитанцію

В Артемівському УГГ Вільному радіо розповіли, що за їхніми даними, субсидія можлива лише на платіжку за споживання газом. Квитанцію за транспортування держава не покриє. Однак, трохи згодом, субсидія може працювати і на другу платіжку.

“Чекаємо програмний комплекс, в якому будуть задіяні 2 платіжки. І субсидіюватись буде і платіжка за спожитий газ і за транспортування газу. Але це тільки після того, як ми отримаємо від Мінсоцполітики рекомендації”, — розповіла Вільному радіо заступниця начальника управління праці та соціального захисту населення з питань грошових виплат і компенсацій Олена Гавришева.

Картинки по запросу субсидія

Посадовиця зауважила, що люди все одно мають сплатити за газ навіть без пільг, адже пізніше все мають перерахувати.

“Міністерство нам написало, що у лютому будуть допрацьований програмний комплекс і тоді ми зробимо перерахунок і за січень, і за лютий”, —  зазначила Гавришева.

Додамо, в ефірі передачі “Свобода слова” на каналі ICTV  міністр енергетики Олексій Оржель зазначив, що Уряд планує скасувати 2 платіжки і знову їх об’єднати.

“Регулятор у нас незалежний, він повинен забезпечити баланс інтересів споживачів і галузі, але зараз опрацьовується, щоб не було окремих платіжок за транспортування і за споживання газу. Щоб це була окрема величина, яку треба сплатити, але не дві платіжки, щоб не дратувати українців”, — сказав міністр.

Нагадаємо, 20 грудня Україна підписала п’ятирічний контракт з Росією на продовження транзиту газу. Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук зазначив, що завдяки цьому договору ціна на газ та опалення в усіх регіонах знизиться до 30%.

Читайте також:


Завантажити ще...