Підтримати
Смерті на КПВВ

Журналісти Вільного радіо провели ранок на КПВВ “Майорське”, поспілкувались із пенсіонерами, запитали, навіщо вони їздять через пости самі у будь-яку погоду. А також зібрали інформацію про те, чому помирають люди в чергах на КПВВ, що робити тим, хто став свідком смерті, та як поводитись у таких ситуаціях родичам. Детальний репортаж читайте далі.

 

 

КПВВ “Майорське” — другий за кількістю людей на перетин “кордону” з окупованою територією. За 2018 рік в обидва боки тут пройшли контроль більше півмільйона людей. Ті, хто перетинає КПВВ з підконтрольної українському уряду території, кажуть, що стоять недовго. Близько 20-30 хвилин. Буває і менше. Іноді водії, що перетинають КПВВ на авто, за окрему плату перевозять людей з пішохідної черги, щоб швидше перетнути КПВВ. Переважно це коштує близько 50 гривень.

На в’їзді на підконтрольну територію люди стоять вже заморені. З боку т.з. “ДНР” в черзі можна провести і декілька годин.

“На КПВВ “Майорське” швидко завжди перетинаю. Там (на КПВВ з окупованої території, — ред.) по півтори години буває. А тут можна пройти і за 20 хвилин”, — розповіла Вільному радіо жінка, яка їхала з Горлівки в Бахмут.

Усі люди їдуть на підконтрольну українському уряду територію з різними цілями. Хтось — щоб отримати пенсію, хтось — щоб провідати своїх родичів, а в когось тут є ще одне житло, яке перевіряють.

“Я в Андріївці мешкаю, а сюди додому просто приїжджаю, перевірити все. Тижні 3 поживу тут і знову на декілька днів поїду”, — розповідає одна з жінок в черзі.

Смерті на КПВВ “Майорське” — це черга без криків та суперечок. Лише кілька десятків людей із опущеними головами. Більшість в черзі — пенсіонери. Навіть під дощем і без укриття вони мовчки чекають своєї черги на перевірку документів. На годиннику 9 ранку, але час тут важко порахувати хвилинами. Швидше людьми, які зробили крок вперед до прикордонників. А із звуків — сніг під ногами, віддалені постріли стрілецької зброї та дощ. В таких чергах за минулий рік померли 50 людей з обох боків лінії розмежування.  

За даними Нацполіції в Донецькій області, правоохоронці зафіксували 9 смертей на 4 пунктах пропуску в області за минулий рік. На єдиному КПВВ на Луганщині — Станиці Луганській — померли 5 людей. Такі дані наводить Головне Управління Нацполіції Луганщини.

З початку 2019 року, з боку підконтрольних територій померли в черзі 4 пенсіонери.

Смерті на КПВВ Серед померлих на пункті пропуску виявилась і героїня шаржів дочки-художниці Людмила Кахідзе, відома як Клубніка Андріївна. Вона мала статус ВПО. Разом з донькою створювала малюнки про перетин “кордонів”. Жила на окупованій території. Раніше працювала вихователькою. Останнім часом продавала на базарі овочі та фрукти, які сама й вирощувала.

 

Її серце зупинилося на блокпосту т.з. “ДНР”, коли жінка їхала в сторону “Майорського”.

https://www.facebook.com/truealevtina/posts/1201919516648063?__xts__%5B0%5D=68.ARBX9Rak7yAg8thfQncSyUznH4EI0OdOmY86ij1_z8uNwjyTbYwV8lETPII2_Wy3Yj5CnYNJfQPdAA0pn1hEfdwpyzCBGEfCqb8gL86ekTMCOxk5EU9ud-AB4Nz8D8XG2EoAB2pq8wi93Dao2-Q7MEn3ORsXzm6ZQlAx4PyfUZRlgAHiABYC2FSp0AzTl69w-ni-gxk2B17GhUshAAvdgHVhk0xcmQVgvX3QOTQJ6ocwakmMs-sam4A7gKE2U82upzHWBkJQglvey4DKKUdjEo0r8KkixYwcdNlJFLFKbVgYlbYgmtimjhIHt8pfl8jeoWhK6ONyfQ6WXJtTVekA0m_wsQ&__tn__=-R

 

“Вона постійно їздила, підтверджувати статус ВПО. Їй було 70 років. Проблем із серцем не мала”, — розповідає донька померлої, художниця Алевтина Кахідзе.

Донька кликала її до Києва, але “Клубніка” обрала самостійність. Нікого не розділяла на “своїх” і “чужих”. Писала казки. Ось короткий уривок однієї з них:

“Она не хотела спать в своей кроватке – одеяло колючее, подушка сбегает… И пошла Маша по двору… другую кровать искать – пошла в курятник, но упала с жердочки, ей предложил петушок… Потом пошла к собаке в будку, ее там покусали блохи… Целую ночь бродила Маша, но пришлось ей вернуться в свою кровать”.

В реальності їй доводилося їздити знову і знову.

“Мені не подобалося, що моя мама мала брехати. Коли я була у Бахмуті, я бачила людей похилого віку, вони всі стояли біля банкоматів Ощадбанку. Не треба цих людей ставити в ситуацію, коли їм доводиться брехати. Вони не мають бути прив’язані до цієї довідки ВПО. Завдання для держави — не спонукати людину до брехні”, — говорить Алевтина.

Ті, хто на КПВВ часто, згадують, як мінімум, одну смерть, яку бачили самі.

Здебільшого помирають літні люди — серце не витримує навантаження. Інколи дорога у 66 км може займати 10 годин.

Смерті на КПВВ

“На КПВВ стояли, чую якийсь шорох. Повертаюсь, бачу: чоловік, просто сів на підлогу. Потім прийшли співробітники та винесли його. Потім приїхала швидка і забрали його. Чоловік був похилого віку, його віднесли на носилках”, — розповіла Вільному радіо мешканка Горлівки, яка часто перетинає КПВВ “Майорське”.

“На окупованому боці було погано дідусю, в нього інсульт був. Ми стояли, і йому стало зле просто на очах в усіх. В нього впала булка, яку він тримав у руці, і потім викликали швидку”, — розповіла мешканка Донецька, яка їхала на окуповану територію.

Людям, здоров’я яких не витримує такі черги, допомагають медики. Є стаціонарні пункти на КПВВ, а також  по дзвінку приїздять “швидка” і волонтери.

“Один з останніх випадків: ми виїжджали на КПВВ, туди вже, “на нуль” до прикордонників. Жінці похилого віку стало погано безпосередньо, коли вона вже сідала на автобус до Горлівки. Ми приїхали, їй вже допомогли медики, які на КПВВ знаходяться. Вони їй намагались допомогти, ми також проводили реанімаційні заходи, але без варіантів. У жінки була тромбоемболія”, — розповіла Вільному радіо парамедик рятувальної служби ASAP Ірина Мудрик.
Вона додала, що найбільше викликають медиків саме влітку. Адже під спекою без наметів людям стояти важче, ніж в холод.

В 2018 році на КПВВ померли 50 людей

https://www.facebook.com/radiovilne/videos/387876821777992/

Журналісти Вільного радіо зібрали інформацію про те, що відбувається після смерті людини на КПВВ.

До кого звертатись та чи можна вивезти і поховати того, хто помер на території так званої “Л-ДНР” на підконтрольній території.

По-перше, якщо ви побачили, що комусь на КПВВ погано — повідомте лікарів із стаціонарного пункту та прикордонників. Далі всім опікуються вони.

Як повідомили в штабі Операції об’єднаних сил, механізм наступний:

  1. Тіло перебуває на місці події протягом часу, який необхідний для проведення огляду місця події. Тобто, пересувати його чи прибирати не можна до приїзду швидкої та поліції.
  2. Смерть та причину смерті має зафіксувати судово-медичний експерт.
  3. У черговій частині поліції є контактні номери телефонів ритуальних служб, які відгукуються на повідомлення про необхідність вивозу померлого з КПВВ.
  4. У разі смерті між пунктами пропуску людину можуть забрати українські представники. Відвезуть її до районного відділення судово-медичної експертизи.
  5. Нацполіція має розшукати рідних померлої людини.
  6. Тіло померлого віддають лише з письмового дозволу прокурора і тільки після встановлення причини смерті.

Зазначимо, що окремі організації на непідконтрольній території також вивозять померлих на поховання в будь-яку область України. Родичі можуть не їхати в ОРДЛО, а організувати все віддалено. У разі, якщо у померлого рідних немає, поховання здійснюється за рахунок місцевого бюджету.

Додамо, як повідомили в Міністерстві оборони України, сьогодні, 4 лютого, під час перетину КПВВ померли ще 3 людини.  

“У зв’язку з важкими умовами перетину лінії розмежування, на одному з контрольних пунктів в’їзду-виїзду на території так званої “ЛНР”, померли три цивільні особи, чоловіки, під час проведення допиту бойовиками”, — розповів під час щоденного брифінгу речник Міноборони України Олександр Мотузяник.

Нагадаємо, в 2018 році одна з пенсіонерок з ОРДЛО померла в очікуванні пенсії в Ощадбанку Бахмута.

Читайте також:


Завантажити ще...