За три роки повномасштабної війни території навколо Покровська стали епіцентром бойових дій. Завдяки супутниковим знімкам можна побачити, який вигляд мають населені пункти та навколишні території у порівнянні з кадрами початку 2022 року. Від знищених шахт і полів до зниклих водойм і окопів — десятки квадратних кілометрів громади несуть на собі сліди війни. Журналісти Вільного радіо порівняти супутникові знімки сіл та територій Покровської громади з різницею у три роки.
Після важкого 2024 року ЗСУ вимушено відійшли з Авдіївки, лінія фронту опинилася за 2-3 кілометри від межі Покровська. Однак у 2025 році українські захисники змогли стабілізувати фронт навколо міста. Ба більше — у лютому бійці ЗСУ звільнили Піщане, Котлине, частково Лисівку та Даченське.
Проте бойові дії тепер руйнують села навколо Покровська. Ми порівняли на супутникових кадрах, який вигляд мають різні села та поля поряд із містом у лютому-березні 2025 року і який вигляд вони мали за декілька днів до повномасштабного вторгнення.
Село Піщане особливе тим, що на його території розташовані стовбури шахт. Проте, попри наявність роботи, тут мешкало близько 300 людей.
Найбільших руйнувань тут зазнали будівлі шахти. Супутниковий знімок навіть зафіксував момент сильної пожежі в одній із промислових споруд.
Село Піщане Покровської громади у лютому 2022 року та лютому 2025 року. Мапу створили журналісти Вільного радіо на основі супутникових знімків Sentinel Hub за допомогою сервісу Flourish
Сусіднє на схід село Шевченко також зруйноване, що помітно навіть на супутникових знімках. Водночас значніші зміни відбулися на території навколо села: річка та водоймища пересохли, а поля вкрилися вирвами.
Село Шевченко Покровської громади у лютому 2022 року та лютому 2025 року. Мапу створили журналісти Вільного радіо на основі супутникових знімків Sentinel Hub за допомогою сервісу Flourish
Між селом Шевченко та Покровськом, де зараз проходить лінія фронту, можна побачити характерні укріплення, які на супутникових знімках можна впізнати як “квадратні окопи”.
Поля між селом Шевченко та Покровськом у лютому 2022 року та лютому 2025 року. Мапу створили журналісти Вільного радіо на основі супутникових знімків Sentinel Hub за допомогою сервісу Flourish
Ще східніше від села Шевченко лінія фронту проходить поблизу окупованих сіл Миколаївка, Красний Яр та Крутий Яр, які також зазнали значних руйнувань. Навколо них тягнуться кілометрові окопи.
Село Шевченко у лютому 2022 року та лютому 2025 року. Мапу створили журналісти Вільного радіо на основі супутникових знімків Sentinel Hub за допомогою сервісу Flourish
Залишки села Котлине важко розгледіти навіть на супутникових знімках. Численні вирви навколо свідчать про високу інтенсивність обстрілів артилерією на цьому відтинку фронту.
Село Котлине у лютому 2022 року та лютому 2025 року. Мапу створили журналісти Вільного радіо на основі супутникових знімків Sentinel Hub за допомогою сервісу Flourish
Села Успенівка та Нововасилівка, розташовані на південний захід від Піщаного, не мали на своїй території шахт, але там були школи, будинки культури та сільськогосподарські підприємства. У кожному з цих сіл мешкало близько чотирьохсот людей.
На момент публікації цього матеріалу ці села розділяла лінія фронту. Наслідки боїв за суперечні території видно зі стану будівель. На супутникових знімках не видно тіней – лише обриси споруд.
Села Успенівка та Нововасилівка Покровської громади у лютому 2022 року та лютому 2025 року. Мапу створили журналісти Вільного радіо на основі супутникових знімків Sentinel Hub за допомогою сервісу Flourish
Ще західніше розташоване село Новоолександрівське, де проживало менше ніж двісті мешканців. Тут також були підприємства, і, попри те що село ніколи не було в окупації, поля навколо всіяні вирвами.
Також помітно, що вздовж річки з’явилися окопи, а на полях — нові наїжджені дороги.
Село Новоолександрівське Покровської громади у лютому 2022 року та лютому 2025 року. Мапу створили журналісти Вільного радіо на основі супутникових знімків Sentinel Hub за допомогою сервісу Flourish
Селище Надіївка та село Новоєлизаветівка на момент написання цього матеріалу також розділяла лінія фронту. Села на вигляд зруйновані, але ще більше вражають поля навколо — вони всіяні вирвами та перекопані окопами.
Село Надіївка та Новоєлизаветівка Покровської громади у лютому 2022 року та лютому 2025 року. Мапу створили журналісти Вільного радіо на основі супутникових знімків Sentinel Hub за допомогою сервісу Flourish
Рухаючись лінією фронту далі на північ, зустрічаються села Троїцьке, Горіхове, Запоріжжя та Срібне. Між ними також пролягає фронт, і завдяки фото з супутника в сніжні дні тут особливо чітко видно, як усе перекопано окопами та всіяно вирвами.
Села Троїцьке та Горіхове Покровської громади у лютому 2022 року та лютому 2025 року. Мапу створили журналісти Вільного радіо на основі супутникових знімків Sentinel Hub за допомогою сервісу Flourish
Одні з найбільших змін зазнали сільськогосподарські поля на північ від села Дачне: зникли фігурні поля, пересохли штучні водоймища, а території покрилися окопами та вирвами.
Село Дачне Покровської громади у лютому 2022 року та лютому 2025 року. Мапу створили журналісти Вільного радіо на основі супутникових знімків Sentinel Hub за допомогою сервісу Flourish
Нагадаємо, ми також показували, як змінився вигляд Маріуполя з супутника після повномасштабних боїв за місто. Зокрема, який вигляд мав пологовий будинок, Драмтеатр, квартали чорних багатоповерхівок та нові масові поховання на околицях міста.
Також ми порівнювали супутникові знімки сіл Бахмутського району після штурмів російської армії. Кадри ми аналізували разом з деякими старостами сіл громади.