В неділю після Великодня православні віряни традиційно провідують померлих рідних. Та цього року через активні бої на сході ходити на кладовища надто небезпечно. Ми запитали у влади Бахмута, Часів Яра, Слов’янська, Торецька, Сіверська, Світлодарська та Селидового, чи забороняють вони своїм мешканцям відвідувати кладовища.
Цьогоріч ходити на кладовища на Поминальну неділю небезпечно, бо окупанти можуть використовувати великі скупчення людей як мішень для обстрілів. Самі кладовища теж можуть бути заміновані снарядами, які скидають загарбники. Через це місцева влада просить мешканців утриматись від відвідування кладовищ.
“Ми не рекомендуємо (приходити на кладовища, — ред.). Заборони немає, в нас тільки рекомендації. Заборонити може тільки керівник області”, — зазначив у коментарі Вільному радіо очільник Слов’янської військової адміністрації Вадим Лях.
Так само на рекомендації Донецької ОВА покладаються в Бахмуті, оскільки міська рада не має повноважень вводити заборони.
У Часів Ярі це питання обговорювали не з містянами, а з ченцями.
“Ми проговорили з батюшками це питання, і я дав свою чітку рекомендацію: не відвідувати кладовища, не проводити служб на кладовищах. Службу можна провести дистанційно, службу можна провести в храмі. Саме такі рекомендації ми давали нашим батюшкам”, — розповідає в.о. голови громади Сергій Чаус.
Також відзначити цей день вдома просять мешканців прифронтової Світлодарської громади.
“На жаль, в нашій громаді на лінії розмежування ще з 2014-2015 років ситуація не змінилася. І кладовища знаходяться в небезпечному місці. Співробітники поліції не зможуть гарантувати безпеку відвідувачам кладовищ. Тому будемо попереджати на сторінках в соцмережах, що не рекомендуємо”, — каже голова Світлодарської міської військової адміністрації Сергій Гошко.
Проте в деяких громадах регіону мешканцям все ж не забороняють провідати померлих рідних. Наприклад, очільник Селидового впевнений: попри заборони дехто все одно вирішить віддати шану традиціям. Тож правоохоронці слідкуватимуть за безпекою під час Прощальної неділі, а самі кладовища перевірять на наявність вибухівки.
“Проговорили з нашими військовими, з нашими тероборонцями, з нашою поліцією. Попросили їх охороняти правопорядок. Дізналися, що ніде нічого не заміновано, убезпечили максимально кладовище. Бо як би ми не рекомендували або навпаки — люди все одно підуть. Ми це прекрасно розуміємо. Наша мета була убезпечити, забезпечити порядок та все це організувати”, — розповідає журналістам Вільного радіо т.в.о. голови Селидового Руслан Суков.
В деяких громадах взагалі не стали вводити жодних рекомендацій чи заборон — покладаються на свідомість мешканців. Кажуть, заборони можуть викликати у місцевих паніку.
“Ми нікому нічого не забороняли. Ви знаєте, зараз й так людям нервово — вони й самі не підуть. Тому що прильоти по місту зараз навіть: у день сьогодні зайшли три снаряди по місту. Тому маловірогідно, що хтось дозволить собі туди йти. А будь-яка інформація про заборони або ще щось — вона на людей зайву паніку нагнітає, а я не прихильник робити такі речі”, — зазначає Сіверський міський голова Андрій Черняєв.
В Торецькій громаді ситуація геть інша: місцевим категорично заборонили відвідувати кладовища.
“Я не “рекомендую”, я заборонив відвідування кладовищ на Провідну неділю з метою безпеки”, — зазначає керівник Торецької ВЦА Василь Чинчик.
Таке ж рішення ухвалили й у сусідній Луганській області, де зараз точаться найгарячіші бої. Відповідним рішенням голови Луганської ОВА Сергія Гайдая мешканцям Луганської області заборонили йти на кладовища у Поминальну неділю. За виконанням цього розпорядження стежитимуть правоохоронці.
Нагадаємо, на Донеччині на Великдень від обстрілів російської армії загинули 2 дитини, а на Луганщині під час свята російська армія зруйнувала 7 будинків та втретє влучила у Лисичанський нафтопереробний завод.
Читайте також: