Відповідно до змін у законодавстві, незабаром в Україні повернуть обов’язкові звіти політичних партій. Повернуть і відповідальність за неподання або неточності у таких деклараціях, однак не для всіх. Закон передбачає й інші нововведення. Зокрема, тепер політсилам, аби отримати державне фінансування, потрібно набрати менше голосів на парламентських виборах, ніж раніше.
Відповідний закон 26 вересня підписав президент України Володимир Зеленський.
Згідно зі змінами, парламентські партії мають подати звіти за 2020-2023 роки про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру упродовж 90 днів після набрання законом чинності. Інші партії (не парламентські) звітуватимуть за 120 днів після цього.
Повернуть і відповідальність за неподання таких звітів або недостовірні відомості у них. За це знову штрафуватимуть (штраф — до 5100 грн), у найсерйозніших випадках політикам загрожуватиме кримінальна відповідальність (найвище покарання — обмеження волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до п’яти років).
Однак відповідальність стосуватиметься не усіх. Зокрема, політики можуть довести, що не здатні подати повні звіти у випадках:
Також відповідно до нововведень гроші від держави зможуть отримати більше політичних партій, ніж раніше. Після наступних парламентських виборів, на державне фінансування зможуть претендувати партії, які набрали 3% голосів, але не потрапили до парламенту. Раніше, аби отримати гроші, необхідно було набрати 5% голосів.
У НАЗК кажуть: таке нововведення забезпечить реалізацію двох з семи пунктів вимог Єврокомісії для початку переговорів про набуття членства України в Європейському Союзі. Окрім цього, закон враховує рекомендації Венеціанської Комісії щодо протидії олігархізації в Україні.
Нагадаємо, незабаром в Україні відкриють декларації посадовців.