Популярність здорового способу життя зростає щодня, тому що кожен хоче відчувати силу і бадьорість не тільки свого духу, а й тіла. Сьогодні біля мікрофона Діана Шароді, і ми поговоримо про те, що таке здоровий спосіб життя, як його дотримуватися, і які можливості для цього є у всіх. У нас в гостях керівник фізкультурно-оздоровчого клубу з Бахмута Тетяна Ходаковська. Доброго дня.

Тетяна Ходаковська: Добрий день!

Діана Шароді: Тетяно, розкажіть будь ласка, як простими словами пояснити, що таке “здоровий спосіб життя”? Це ж не тільки фізичні вправи, я правильно розумію?

Тетяна Ходаковська: Здоровий спосіб життя — це фізичні вправи і правильне харчування. Фізичні вправи у нас зараз дуже популярні в місті, тому що дуже багато фітнес-клубів відкрилися,  і це дуже тішить. Люди стали розуміти, що спорт і активність, це, перш за все ㅡ здоров’я. Якщо раніше, наприклад, в часи моєї молодості, було кілька всього лише залів: фітнес-зал і два стадіони, то зараз дуже багато фітнес-клубів, і приємно, що займаються спортом не тільки молоді, а й старші люди. Мені подобається ще фраза Коко Шанель: до 30 років ми виглядаємо так, як створила нас природа, а після 30 років ми — результат наших звичок і способу життя. Люди теж почали розуміти це, і стали ходити в спортзали, а коли зростає попит — збільшується і пропозиція.

Діана Шароді: Розкажіть, будь ласка, про особливості фізичного здоров’я в різні пори року. Можливо, є якісь сезонні поради, коли що варто робити?

Тетяна Ходаковська: Зараз, в зимовий і осінній час, надто поширена схильність людей до нудьги і депресії. І, мені здається, що спорт більше заряджає. Особливо, коли в такий час люди починають займатися, наприклад, у воді, в басейні. Це повертає нас в літній період. Аквааеробіка, плавання також добре йога впливають. Це все сприяє заспокоєнню.

Поради про раціон, дієти, вегетаріанство та мотивацію до тренувань від тренера з Бахмута

Діана Шароді: Однією з важливих складових здоров’я є і правильне харчування. Розкажіть, будь ласка, нашим слухачам, про що йдеться? Що криється за словом “правильне”? Це ж може бути дорого.

Тетяна Ходаковська: Взагалі поняття “правильного” у кожного ㅡ своє. Якщо зібрати кількох дієтологів, припустимо, що підтримують різні види дієт, і запросити тренера з танців, з кросфіту або інструктора з плавання, кожен буде розповідати про своє правильне фізичне навантаження і своє бачення правильного харчування. Мені подобається одна притча, яка підтверджує, що є різні думки: в одне місто привезли слона, люди жодного разу не бачили цю тварину раніше. Місцеві вийшли на площу, щоб подивитися. Прийшли туди і троє сліпих мудреців. Їх завданням було зрозуміти і оголосити людям, що ж це за тварина. Один мудрець підійшов з боку хобота, почав мацати його і каже, що слон — це щось схоже на шлангу. Другий підійшов з боку хвоста, почав мацати хвіст, і каже, що це якась тварина, схожа на мотузку. А третій підійшов до ноги і почав мацати ногу, після чого сказав, що слон шорсткий і схожий на стіну. З одного боку, всі вони мали рацію, але, якщо поглянути в загальному, то картина виглядає не так.

Так і в харчуванні, і у фітнесі: кожен може радити своє. Хтось каже, що вегетаріанство ㅡ це добре, а хтось каже, що без м’яса ми не виживемо. Але всі виступають за те, що в харчуванні і у фізичних навантаженнях має бути різноманітність. Тому, перш за все, правильне харчування — це різноманітне харчування, в процесі якого ми комплексно отримуємо всі  корисні речовини в організм.

Читайте також: Підсумки медичної реформи за 2018 рік.

Діана Шароді: Є якісь універсальні поради, як створити свій раціон? Чи вони для кожного індивідуальні? Можна самостійно підібрати раціон?

Поради про раціон, дієти, вегетаріанство та мотивацію до тренувань від тренера з Бахмута

Тетяна Ходаковська: Я за те, щоб кожна людина самостійно підбирала харчування для себе. Є якісь принципи, яких слід дотримуватися, але кожен випадок — індивідуальний,  і не може один дієтолог кожному щось універсальне підібрати. Я рекомендую спостерігати за своїм харчуванням. В правильному раціоні не так важливо відмовитися від шкідливих продуктів, наскільки важливо включити в їжу саме корисний продукт. Коли ти будеш достатньо їсти корисних продуктів, вітамінів і мінералів, тобі не буде хотітися стільки шкідливого. І, коли ми правильно харчуємося, головне спостерігати за своїм станом. Дієтологи навіть рекомендують вести щоденники харчування. І вони не для того, щоб писати скільки калорій я з’їв, скільки білків, жирів або вуглеводів. Їх головна мета ㅡ зафіксувати самопочуття після прийому певної їжі.

Діана Шароді: Повертаючись до теми раціону, цікаво поговорити про доволі популярне явище в сучасному світі — вегетаріанство. Яким чином воно впливає на загальний стан здоров’я? Наскільки це правильно?

Тетяна Ходаковська: Я сама ㅡ вегетаріанка, напевне, вже третій рік. Але я нікого не агітую, бо розумію, що це повинен бути усвідомлений вибір. Я до цього прийшла усвідомлено. Спершу кілька місяців просто не їла м’яса, не було можливості, а потім, коли з’явилася можливість, я відчула, наскільки я гірше почала почуватись. З’явилася важкість у шлунку.

Діана Шароді: Ще з садочка дітей вчать, що дотримання розпорядку дня істотно впливає на стан здоров’я. Але дорослі ж не йдуть на обідній сон. Що Ви скажете з цього приводу?

Тетяна Ходаковська: Розпорядок і дисципліна повинні бути у всьому. Особисто я вважаю, що груба дисципліна відбиває у дітей або навіть студентів відчуття голоду. Наприклад, за графіком прийшли в садок, поснідали о 8:30, всіх на горщики посадили, погуляли, спати поклали. Тобто, дитина перестає відчувати голод чи втому. Причому і порцію харчування дають всім однакову: що тій дитині, яка 20 кілограм важить, що тій, яка важить 10 кг. І дитина не відчуває ні почуття ситості, ні голоду, тому що все за розкладом. Але коли людина прислухається до свого організму, то розуміє, що ось я стільки-то з’їв і все — я ситий.

Діана Шароді: Чи є якийсь зв’язок між фізичним і психічним здоров’ям?

Тетяна Ходаковська: Звичайно. Здоровий спосіб життя складається з трьох великих китів: перший ㅡ це активний спосіб життя; другий ㅡ  правильне харчування і третій ㅡ це наш психологічний стан.

Тому психологічне здоров’я дуже важливе. Воно дуже тісно пов’язане з фізичною активністю. Я вважаю, що кожна людина за день повинна відчути якусь порцію щастя, і, якщо вона не відчуває її якимось безпечним чином, то може спровокувати радість і поганими методами. Ось, припустимо, у нас є 4 гормони щастя. Перший гормон (який, завдяки фізичним активностям, дуже добре виробляється) ㅡ це ендорфін. Тобто, щоб відчути ейфорію, ми повинні займатися фізичною активністю. Але таке ж саме відчуття у нас виникає, якщо колотися наркотиками або випити 100 грам якогось спиртного напою. Та ж сама ейфорія. Тобто, організм розслабляється, приємне відчуття. Є ще гормон дофамін. Це т гормон від отриманого результату. Тобто, якщо ми прийшли на тренування, виконали його якісно, то відчуваємо результат, і це мотивує робити ще і ще.

Діана Шароді: Здається, такі прості правила: треба збалансовано харчуватися, займатися спортом, дотримуватися розпорядку, та будеш здоровим і красивим. Але не всі це роблять. Тут більше йдеться про мотивацію. Чому багатьом так важко змусити себе цього дотримуватися, як Ви вважаєте?

Поради про раціон, дієти, вегетаріанство та мотивацію до тренувань від тренера з Бахмута

Тетяна Ходаковська: Я вважаю, нам не потрібна мотивація, якщо щось (якийсь процес чи результат) приносить нам задоволення. Припустимо, мені не треба себе змушувати, ну, наприклад, потанцювати, якщо мені це подобається. Нам потрібна мотивація, коли це викликає у нас якісь негативні відчуття.

Тут йдеться більше про надмірне навантаження, лінь або просто небажання. Тоді мені доводиться себе змушувати. Тому, якщо у людини немає мотивації правильно харчуватися або виконувати активні фізичні вправи, то, скоріше за все, у неї це асоціюється з чимось поганим. Ось, наприклад, багато хто думає, що правильне харчування ㅡ це цілий день їсти траву зелену, капусту. Тому їм важко, їх потрібно мотивувати, щоб вони почали правильно харчуватися. Або фізична активність: багато хто думає, фізична активність ㅡ це цілий день працювати, втомлюватися, потім повзти додому. Вони думають: “Я з роботи йду і так втомлений, куди мені ще якась фізична активність?”. Тому для них потрібна мотивація. Але, якщо людина змінить свою думку, подивиться чи розкуштує, то може виявитися, що правильне харчування — це смачно і різноманітно, а фізична активність ㅡ це приємно і корисно. Ще одна проблема мотивації: багато хто хоче все і відразу. Ось, припустимо, якщо я вам запропоную зараз пройтися по бордюру довжиною 20 м, шириною 20 см, зможете пройти цю відстань?

Діана Шароді: Я думаю, що так.

Тетяна Ходаковська: А якщо я підніму цей бордюр на 20 м вгору і скажу повторити це ж?

Діана Шароді: Думаю, буде складніше.

Тетяна Ходаковська: Буде складніше, можливо, Ви навіть не зважитеся, тому що це страшно, це небезпечно, є ризики. Так і в здоровому харчуванні та фізичній активності: якщо людина ставить якісь завищені цілі, де великі ризики, що вона може не виконати, то морально навіть важко на це зважитися.

Діана Шароді: А ось є ще такий момент, коли, ми хочемо почати займатися спортом або кинути курити, наприклад. Ось постійно ставимо собі за мету, ми почнемо з понеділка, ми почнемо з 1 січня ㅡ і в результаті не починаємо, і це все відкладається-відкладається. Ось як з цим боротися?

Тетяна Ходаковська: Мені подобається правило п’яти секунд: якщо у тебе з’явилося бажання кинути курити, потрібно просто почати рахувати: 5, 4, 3, 2, 1 і пішов. Тобто, кидаєш відразу, і все. Так, це складно, тим більше, якщо згубна звичка тягнеться роками.

Дивіться ще: Українці зможуть проходити безкоштовну діагностику

Діана Шароді: А якщо говорити про заняття спортом, зараз багато спортклубів і тренерів, які допомагають тримати себе в тонусі. Як з цим в Бахмуті? Які ціни, чи багато людей в групах?

Тетяна Ходаковська: Зараз дуже популярний фітнес, та й сам спорт дуже різноманітний, багато пропозицій. Зараз дуже багато напрямків. Особливо стандартні тренажерні зали, які популярні серед будь-якого віку. Також і басейн, куди можуть ходити абсолютно всі. Ну, і те, що також багатьох приваблює ㅡ танці. Ціни різні, але в межах доступного.

Діана Шароді: Підбиваючи підсумки, варто сказати: найлегше і, в той же час, найскладніше — це взяти відповідальність за своє здоров’я. Але якими б ми зайнятими не були, слід пам’ятати, що все ㅡ в наших руках. Ні лікарі, ні державна програма не зроблять нас здоровими, якщо ми самі цього не захочемо.

Я нагадаю, що у нас в студії була керівниця фізкультурно-оздоровчого клубу з Бахмута Тетяна Ходаковська. Біля мікрофона для вас працювала Діана Шароді. Залишайтеся на хвилі Вільного радіо 91,5 або 92,0 ФМ, щоб не пропустити нічого дійсно важливого.

Нагадаємо, раніше ми спілкувалися з психологом про Вплив збройного конфлікту на сході України на дітей

Читайте також: Бурульки і ожеледиця: куди скаржитись та як не постраждати, йдучи по вулиці (ФОТО, ВІДЕО)


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...