Підтримати
ВПО на рівненщині
Переселенці з Донеччини прибули до прихистку на Рівненщині, 7 серпня 2024-го. Фото: Березнівська міська ВА

В Україні налічується приблизно 4,6 мільйона переселенців. Початок війни у 2014 році на сході та анексія Криму змусили людей залишити свої домівки. Повномасштабне вторгнення у 2022 році призвело до того, що з-під постійних обстрілів люди почали виїжджати, аби врятувати своє життя й мати змогу продовжити його в іншому місті. Війна в Україні, яка триває вже понад 10 років, породила нові виклики, зокрема зʼявились питання щодо захисту прав та забезпечення пільг для переселенців. 

 

Щоб детальніше розібратись в нинішньому становищі ВПО, ми проконсультувались з юристом “Безоплатної правничої допомоги” Олександром Даніловим.

Права переселенців: на що можуть розраховувати ВПО в Україні у 2024

Правовий статус переселенців в Україні визначається законом, який прийняли у 2014 році, після того, як частина територій опинилась в окупації. Навіть у період повномасштабної війни та воєнного стану — це основний документ, який регулює права та пільги переселенців з регіонів, де тривають бойові дії. У законі зазначається, що переселенцями вважаються громадяни України, іноземці або особи без громадянства, які мають право на постійне проживання в Україні, якщо вони були змушені залишити свій дім через війну, окупацію, насильство або інші небезпеки.

Юрист “Безкоштовної правничої допомоги” Олександр Данілов зазначає: “Внутрішньо переміщені особи — це люди, які виїхали з територій, де ведуться активні бойові дії або які є окупованими. Вони мають право і можливість оформити статус внутрішньо переміщеної особи на території України, де зараз перебувають”.

Українці, які мають статус ВПО, мають ті ж права та обов’язки, що й усі громадяни України відповідно до Конституції. 

“Вони також користуються додатковими пільгами та правами від держави, які враховують їхнє особливе становище як переміщених осіб”, — розповідає юрист.

Внутрішньо переміщені особи мають такі права: 

  • отримання документів (ВПО можуть отримувати документи, які посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також документи, що підтверджують спеціальний статус);
  • соціальне забезпечення (у цей пункт входить право на зайнятість, пенсійне забезпечення, обов’язкове державне соціальне страхування, а також соціальні послуги та освіта);
  • реабілітаційні послуги (переселенці мають право на отримання допоміжних засобів реабілітації та реабілітаційних послуг відповідно до законодавства за місцем проживання);
  • безкоштовне харчування для дітей в закладах освіти (діти, які мають статус ВПО, забезпечуються безкоштовним харчуванням у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах);
  • здобувати освіту (переселенці можуть продовжувати здобувати освіту в інших регіонах України за кошти державного бюджету або інших джерел фінансування);
  • отримувати виплати (сюди входить отримання матеріальної допомоги, страхових виплат та соціальних послуг у випадку тимчасової втрати працездатності через хворобу або нещасний випадок на роботі);
  • брати участь у виборах.

Переселенці мають право на пошук та воззʼєднання з рідними через підтримку від державних органів, місцевої влади та приватних компаній. Окрім цього, можуть отримувати інформацію про долю та місцезнаходження зниклих родичів. 

Також переселенці з окупованих територій мають право на безпечні умови для життя та здоровʼя. 

Серед інших прав є ще такі:

  • доступ до правдивої інформації (про ризики для життя та здоров’я як на окупованій території, так і в місцях тимчасового поселення, про стан інфраструктури, довкілля та забезпечення прав і свобод);
  • створення умов для постійного або тимчасового проживання;
  • сплата комунальних послуг за тарифами, які встановлені для населення;
  • можливість безоплатного тимчасового проживання протягом шести місяців з моменту взяття на облік (за умови оплати комунальних послуг). Цей термін може бути продовжено для багатодітних сімей, людей з інвалідністю та людей похилого віку;
  • допомога у перевезенні рухомого майна, а також сприяння в поверненні на попереднє місце проживання;
  • забезпечення медикаментами та доступ до медичної допомоги в закладах охорони здоровʼя;
  • діти переселенців мають можливість влаштовувати дітей у дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади;
  • доступ до соціальних і адміністративних послуг за місцем перебування, а також реєстрацію актів цивільного стану та внесення змін до них;
  • безкоштовний проїзд для повернення до рідної домівки після того, як зникнуть причини, що спричинили переміщення;
  • отримання гуманітарної та благодійної допомоги.

Також переселенці мають права, які передбачені Конституцією та законами України.

Які пільги мають ВПО в Україні у 2024 році

Переселенці мають пільги у декількох сферах. Це сфера зайнятості, кредитні пільги та освітні. 

Внутрішньо переміщені особи в Україні мають ряд пільг, які допомагають людям адаптуватися до нових умов життя. Окрім прав та обовʼязків, які мають всі громадяни України, ВПО також користуються додатковими пільгами. 

  • Кредитні пільги. ВПО можуть скористатися пільгами щодо іпотечних кредитів. 

“Особи, які виїхали з тимчасово окупованих територій, звільняються від обов’язку погашення основної суми іпотечного кредиту та нарахованих відсотків, якщо іпотекою є майно на окупованій території”, — каже юрист Олександр Данілов.

  • Освітні пільги. Діти, зареєстровані як ВПО, мають право на державну допомогу для здобуття вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах. Це може бути часткова або повна оплата навчання, стипендії, а також безкоштовне проживання в гуртожитках, якщо студент потребує цього.
  • Пільги щодо безробіття. ВПО мають спрощену процедуру отримання статусу безробітного. 

“Внутрішньо переміщені особи мають спеціальний статус для визначення безробітного без вимог застосування звичайної процедури”, — підкреслює юрист. 

  • Пільги для підприємців. Реєстрація ВПО як юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців (ФОП) проводиться за спрощеною процедурою.
  • Реабілітаційні пільги. ВПО мають право на допомогу для відновлення здоров’я, які необхідні для їх реабілітації. Сюди також можна віднести і правила забезпечення технічним та іншими засобами реабілітації відповідно до законодавства.
  • Допомога при зруйнованому житлі. Це стосується не тільки людей, які мають статус ВПО. Кожен громадянин України може отримати допомогу для відновлення житла, якщо його домівка була зруйнована внаслідок бойових дій. Йдеться про програму ЄВідновлення.

Якщо у вас виникають питання щодо прав переселенців, ви можете отримати безкоштовну консультацію юриста Безоплатної правничої допомоги за номером: 0 800 213 103.

Раніше ми розповідали, що понад 2 млн з бюджету Дружківки виділили на пільговий проїзд та 300 грн на стаціонарні телефони.


Завантажити ще...