Через закриті з боку бойовиків гуманітарні коридори Донбасу, люди їдуть з ОРДЛО на підконтрольну територію через Росію. За це їх потім штрафують українські прикордонники. Тепер же правозахисники знайшли можливість законно не штрафувати людей з ТОТ. І запропонують цей варіант Уряду.
Про це йшлося під час пресконференції “Штрафи громадян України, що проживають в ОРДЛО, під час перетину державного кордону України з РФ”.
“Те, що ми отримали від прикордонників: кількість громадян, які перетнули кордон, близько 11 900. З них понад 11 400 людей були оштрафовані, і 443 людям зробили усні зауваження”, — каже народний депутат України від округу в Авдіївці Муса Магомедов.
За даними “Східної правозахисної групи”, з 11 901 постанов про адміністративне правопорушення через незаконний перетин кордону склали за минулий рік на КПП “Мілове” на Луганщині (8 681). Ще 1 760 постанов склали на КПП “Гоптівка” на Харківщині. На цих двох КПП співробітники ДПСУ щоденно складають 60-150 постанов про штрафи.
“Якщо з 12-ти тисяч — п’ятистам людям можна винести усне попередження, а решта — оштрафовані. Тобто, треба дати команду та сказати, що всі, хто зараз вимушений таким чином діставатися через РФ, — це крайня потреба та не застосовувати штрафи. Є всі абсолютно можливості без усіляких змін в законі. Звільнення від адміністративної відповідальності передбачає: при малозначності адміністративного правопорушення посадова особа, уповноважена вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням”, — каже народний депутат.
Ці аргументи, підготовані разом з правозахисниками “Східної правозахисної групи”, він скерував до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, міністра з питань реінтеграції ТОТ Олексія Резнікова та міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
Додамо, якщо людину оштрафували, то є можливість оскаржити штраф вже зараз. Дехто з оштрафованих оскаржує дії прикордонників у судах та скасовує штрафи.
За даними представника “Східної правозахисної групи” Павла Лисянського, тільки з січня поточного року оштрафовані на кордоні подали понад 100 таких позовів до судів за допомогою адвокатів організації.
“Ось три рішення суду: в Луганській, Донецькій та Харківській областях. Це просто три позови, три рішення на користь людей, які скасували постанови прикордонників і задовольнили наш позов в повному обсязі”, — заявив Лисянський.
Наприклад, за його інформацією, Дергачівський районний суд Харківської області 9 лютого скасував рішення ДПСУ про адмінштраф на мешканця Донеччини. Суд постановив задовольнити позов представника позивача, скасувати постанову про штраф та стягнути судовий збір 904 грн з Харківського прикордонного загону.
Зазначимо, є факти того, що прикордонники Луганщини на КПП пропонують підписати листа про відмову від правової допомоги, коли штрафують людину. Цей документ не є обов’язковим. На додаток, він завадить при оскарженні штрафу в суді, наголошує Павло Лисянський.
Нагадаємо, наразі у Верховній Раді працює робоча група, яка шукає варіанти скасування таких масових штрафів для мешканців ОРДЛО на кордоні. Після першого засідання робочої групи нардеп Муса Магомедов повідомив: швидко та легко це зробити не вийде. Необхідно “піти великим колом” та внести зміни до закону. Тепер же знайшли ще один спосіб.
Читайте також: