У середу, 16 квітня, Президент Володимир Зеленський підписав указ про створення 10 військових адміністрацій на території Донецької області. Їх утворили в громадах, які належать до Волноваського та Маріупольського районів. Розповідаємо, що відомо про новопризначених посадовців.
Про нові утворені військові адміністрації йдеться в указі президента № 240/2025, опублікованому 16 квітня.
Відповідно до указу, на Донеччині з’явилися такі військові адміністрації:
Ще чотири військові адміністрації створили на базі військово-цивільних адміністрацій, які були утворені ще у 2021 році:
Зазначимо, за даними, наданими Вільному Радіо у відповіді на інформаційний запит, посадовці ДонОВА неодноразово подавали президенту пропозицію створити військові адміністрації у вищезазначених громадах. Останню пропозицію надіслали ще 1 жовтня 2024 року. Тобто розгляд цього питання президентом зайняв понад пів року.
Зазначимо, процес створення військових адміністрацій в окреслених громадах не рухався з 2022 року. На всіх прес-конференціях начальника ДонОВА під час повномасштабного вторгнення журналісти питали про створення Маріупольської МВА, про неї говорили з 2023 року як про майже завершений процес.
Журналісти Вільного радіо у квітні 2025 року надіслали запити до Офісу президента та Донецької обласної ВА, аби уточнити, чому Маріупольська та інші згадані військові адміністрації не створені.
У Офісі президента Вільному Радіо відповіли, що ця інформація не є публічною та не знаходиться у володінні органу влади. У ДонОВА зазначили, що питання створення нових військових адміністрацій на Донеччині “опрацьовується в Офісі президента”. А також навели дати кількох надісланих листів з пропозиціями призначень (саме на цьому завершуються повноваження ОВА у цьому питанні). Військові адміністрації створили менш як через два тижні після надсилання відповідей від ОП та ДонОВА.
Ми віримо, що разом зможемо більше, тож кличемо вас долучитися до команди однодумців. Підтримка нашої спільноти — це не просто фінансова допомога для медіа. Це інвестиція в майбутнє Донеччини та інструмент досягнення спільної мети. Якщо ви поділяєте наші цінності та прагнете змін на краще — приєднуйтесь до нас!
Окремими розпорядженнями 16 квітня Президент призначив начальників для восьми новоутворених ВА. Станом на 18 квітня ще не відомо, хто очолить Маріупольську та Волноваську адміністрації. Хоча за даними, наданими Вільному Радіо у відповіді на інформаційний запит, посадовці ДонОВА неодноразово подавали президенту кандидатури на посаду очільника Маріупольської ВА. Останню пропозицію надіслали ще 10 липня 2024 року. Отже:
Володимир Матяш, згідно з декларацією, — колишній старший оперуповноважений відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів у Маріуполі. З 2019 року і до призначення очільником Кальчицької ВА працював заступником селищного голови Мангушської селищної ради та тимчасово виконував обов’язки голови селища.
Чоловік одружений, має двох синів. Він декларує квартиру площею 46 квадратних метрів у Мангуші, яка оформлена на його дружину. За 2024 рік він задекларував понад мільйон гривень зарплати (до сплати податків), а також соціальні виплати як для ВПО (4 тисячі гривень) і виплати від Пенсійного фонду (8 588 гривень). Також посадовець торік продав автомобіль Ford Focus 2012 року випуску за 350 тисяч гривень. У збереженнях має 455 тисяч гривень у банку.
Журналісти Вільного Радіо також розповідали, скільки Володимир Матяш заробив за 2025 рік.
Володимир Халабузар з 2020 року є чинним депутатом Волноваської районної ради. З 2021 року він працює в Великоновосілківському професійному ліцею і з 2023 року є виконувачем обов’язків директора.
Чоловік одружений та виховує двох дітей: сина і доньку. Нерухомості ніякої не декларує — лише земельну ділянку у селищі Велика Новосілка площею 1400 квадратних метрів і недобудований будинок там же площею 84 квадратних метри. Також він має три автомобілі: ВАЗ 2101 1976 року випуску, Opel Astra 2008 року та ВАЗ 2101 1990 року. Усі машини придбані до повномасштабного вторгнення.
Із доходів за 2024 рік він задекларував 188 тисяч гривень (до сплати податків) зарплати від ліцею та 503 тисячі гривень доходу від підприємницької діяльності. Крім цього, він отримував 4 тисячі гривень виплат як ВПО. У збереженнях має 7 тисяч доларів США та 100 тисяч гривень.
Михайло Бурнадзе з 2020 року і до нового призначення працював першим заступником сільського голови Хлібодарівської сільської громади. У 2019 році він був начальником організаційного відділу виконавчого апарату Волноваської районної ради, а у 2018 році юрисконсультом у ВЦА Волновахи. До 2018 року працював слідчим у ДБР Краматорська.
Посадовець одружений, виховує сина. З нерухомості декларує будинок площею 67 квадратних метрів і земельну ділянку площею 1 000 квадратних метрів у Волновасі — обидва об’єкти на праві безоплатного користування.
За 2024 рік посадовець задекларував понад 1,2 мільйона гривень зарплати за основним місцем роботи. Із заощаджень має понад 700 тисяч гривень та 15 тисяч доларів.
Зазначимо, за даними, наданими Вільному Радіо у відповіді на інформаційний запит, посадовці ДонОВА неодноразово подавали президенту кандидатури на посаду очільника Хлібодарівської ВА. Останню пропозицію надіслали ще 10 липня 2024 року. Тобто розгляд кандидата на посаду зайняв понад 10 місяців.
Наталія Воробйова працювала головою Маріупольської районної військової адміністрації. З цієї посади президент звільнив її 16 квітня 2025 року.
Вона — дружина очільника Сіверської міської військової адміністрації Олексія Воробйова.
Декларації посадовиці немає у відкритому доступі. Водночас раніше журналісти Вільного Радіо розповідали, що подружжя зареєстроване в селі Бердянське Маріупольського району, яке з березня 2022 року перебуває в окупації.
Посадовиця має 1 470 квадратних метрів землі в селі Агробаза Маріупольського району, а також 62 100 квадратних метрів землі в селі Покровське. Також було відомо, що у 2022 році Наталія Воробйова орендувала квартиру в Дніпрі.
Даних про доходи посадовиці за 2023–2024 роки в публічному просторі немає, але за 2022 рік вона заробила у Маріупольській районній державній адміністрації 724 686 гривень, а також отримала 50 тисяч гривень як внутрішньо переміщена особа.
Зазначимо, за даними, наданими Вільному Радіо у відповіді на інформаційний запит, посадовці ДонОВА неодноразово подавали президенту кандидатури на посаду очільника Мангушської ВА. Останню пропозицію надіслали ще 10 липня 2024 року. Тобто розгляд кандидата на посаду зайняв понад 10 місяців.
Очільник громади не змінився. Керівником військової адміністрації став посадовець, який до нового призначення очолював місцеву військово-цивільну адміністрацію. На цій посаді він працював із 2020 року. У 2016–2020 роках був головою Сартанської селищної ради.
Посадовець декларує житловий будинок площею 91 квадратний метр у селищі Талаківка Сартанської громади, а також будинок площею 100 квадратних метрів у Сартані з іншим правом користування. Наразі він орендує квартиру площею 48 квадратних метрів у Дніпрі. Із транспорту в Олександра Куркчи є Honda HR-V 2016 року випуску, яку він придбав у 2021 році.
Чоловік одружений, виховує сина та доньку. За 2024 рік він задекларував 964 тисячі гривень зарплати (до сплати податків). Крім того, його дружина отримала 4 тисячі гривень виплати як ВПО, благодійну допомогу в розмірі 1 тисячі гривень, а ще 275 тисяч гривень їй подарувала жителька Костянтинівки Ольга Прокопенко.
Із заощаджень Олександр Куркчи декларує 220 тисяч гривень, а його дружина Маргарита Куркчи — понад 1 мільйон гривень.
До нового призначення Альона Лєвтєрова працювала керівницею апарату Волноваської районної військової адміністрації. На цій посаді вона перебувала з 2021 року. У 2015–2020 роках була начальницею відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Великоновосілківської районної державної адміністрації.
Вона декларує будинок площею 51 квадратний метр у селищі Велика Новосілка та земельну ділянку площею 5,3 тисячі квадратних метрів у Старомлинівці.
За 2024 рік посадовиця задекларувала 876 тисяч гривень зарплати (до сплати податків). Також вона отримувала допомогу як ВПО — 8 тисяч гривень, і благодійну допомогу у розмірі 1,5 тисячі гривень. Заощаджень не має.
Чоловіка та дітей Альона Лєвтєрова не має.
Зазначимо, за даними, наданими Вільному Радіо у відповіді на інформаційний запит, посадовці ДонОВА неодноразово подавали президенту кандидатури на посаду очільника Старомлинівської ВА. Останню пропозицію надіслали ще 10 липня 2024 року. Тобто розгляд кандидата на посаду зайняв понад 10 місяців.
Артем Єфіменко й у 2024 році керував громадою на посаді керівника Ольгинської селищної військово-цивільної адміністрації. У період з 2020 до 2023 років він працював начальником відділу з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Ольгинської ВЦА. У 2019 році був військовослужбовцем ЗСУ, а з 2016 по 2018 — був діловодом відділення офіцерів запасу і кадрів Волноваського районного військового комісаріату.
Офіційно не має постійного місця проживання — не декларує нерухомість ані на себе, ані на дружину. З майна є лише автомобіль Ford Focus 2007 року випуску, який він придбав у 2024 році за 200 тисяч гривень.
Чоловік одружений, виховує двох доньок.
Відповідно до звітності, за 2024 рік посадовець заробив 778 тисяч гривень за основним місцем роботи (до сплати податків) та отримав ще 4 тисячі гривень виплат як ВПО. Його дружина декларує 68 тисяч гривень зарплати, 120 тисяч гривень соціальних виплат ВПО та численні благодійні виплати, які варіюються від 43 до 1 тисячі гривень. Зі збережень Артем Єфіменко має 180 тисяч гривень у банку.
Надія Сердюкова також до нового призначення працювала виконувачкою обов’язків керівника Мирненської селищної військово-цивільної адміністрації. На цій посаді вона відпрацювала трохи більше року. З 2017 до 2023 року працювала начальницею Великоновосілківського відділу Головного управління Державної міграційної служби. У 2015-2016 роках вона була завідувачкою у тій же установі.
З нерухомості посадовиця нічого не декларує — тільки земельну ділянку площею 20 тисяч квадратних метрів у селищі Керменчик Старомлинівської громади. Її донька володіє 50% квартири площею 59 квадратних метрів у Великоновосілківці.
Жінка незаміжня, виховує доньку. З доходів декларує 238 тисяч гривень зарплати (до сплати податків) за основним місцем роботи, 54 тисячі пенсії, 50 тисяч гривень зарплати від міграційної служби та 64 тисячі гривень соціальних виплат.
Нагадаємо, напередодні президент призначив Юрія Третяка начальником Мирноградської МВА. Посадовець з січня 2024-го виконував обов’язки тимчасового голови цієї адміністрації.