Ми поспілкувалися з начальницею Управління охорони здоров’я Бахмута Оленою Мироновою. Розпитали детально про перваги і недоліки медичної реформи, важливість вакцинування та проблеми, які виникають у роботі медиків.
Вітаю, пані Олено.
Олена Миронова: Доброго дня.
Євгенія Тулаїнова: Спочатку короткий анонс. Ми розіб’ємо наше інтерв’ю на кілька блоків. Перший – це питання до Олени Миронової, як голови Управління охорони здоров’я Бахмутської міської ради, від нашої журналістської команди. Другий – питання, які написали на сторінку Вільного радіо у Facebook слухачі та читачі.
Третій – питання до Олени Миронової, як жінки-управлінця, просто людини. І завершимо все невеликим бліц-опитуванням. Тож розпочнемо. Як працюють лікарні після медреформи? Які особливості теперішньої роботи?
Олена Миронова: 2018 рік був дуже насиченим, відбулося багато важливих змін, направлених на покращення якості та доступності медичного обслуговування населення. У відповідності із задачами Уряду в місті розпочалося поетапне впровадження реформи системи охорони здоров’я і почалася вона з первинної ланки. Основні напрямки реформи 2018-го року — це реформування первинної медичної допомоги, реалізація урядової програми “Доступні ліки”, впровадження медичних інформаційних систем і створення бахмутського госпітального округу. Основною складовою реформи є новий принцип фінансування, відтепер гроші “йдуть за пацієнтом”. Тобто всі лікувально-профілактичні заклади будуть фінансуватися за надання медичної допомоги населенню, а не за кількістю ліжок і лікарів. На первинній ланці — це оплата за кількість приписного населення, тобто по укладеним деклараціям і на вторинній ланці — це оплата за надані медичні послуги, у відповідності з договорами з Національною службою здоров’я України. Як я вже сказала, перший етап розпочався з первинної ланки, то хочу нагадати, що в нашому місті один центр з сімома амбулаторіями, який надає первинну допомогу населенню. Після проведеної широкої роз’яснювальної компанії, жителі нашого міста, і не тільки нашого, з 1 квітня укладають декларації з лікарями. Станом на сьогоднішній день 68% населення вже визначилися з вибором лікаря. Відбулися зміни в організаційно-правовій формі. Комунальний заклад охорони здоров’я на сьогоднішній день працює як комунальний некомерційний заклад.
Євгенія Тулаїнова: Чи були вже випадки, коли пацієнти змінювали лікарів?
Олена Миронова: Вже були у нас такі випадки.
Євгенія Тулаїнова: Це часті випадки чи рідкість?
Олена Миронова: Скажімо так, це не увійшло в систему. Є моменти, коли пацієнт, живучи по вулиці Леваневського, уклав декларацію в центрі міста. І не завжди зручно пацієнту дістатися до лікаря, або лікарю під’їхати до пацієнта, тому зараз більше люди укладають саме за місцем проживання.
Євгенія Тулаїнова: Чи працює у бахмутських лікарнях електронний реєстр “Електронне здоров’я” чи це вже буде в другому етапі медреформи?
Олена Миронова: Це буде вже далі. У нас зараз поки що є електронний реєстр укладених декларацій, є певні реєстри пацієнтів, наприклад, з інфарктом міокарда, цукровим діабетом, онкологічні пацієнти. Все інше буде у наступному етапі.
Євгенія Тулаїнова: Які платні послуги є у лікарнях? І за які платити точно не треба?
Олена Миронова: У нас надають медичні заклади платні послуги, це не заборонено законодавством, згідно з постановою Кабінету Міністрів 11/38, розрахований прейскурант платних послуг, з яким жителі можуть ознайомитися на сайті Бахмутської міської ради, ознайомитися з цінами платних послуг.
Євгенія Тулаїнова: Які послуги є точно безкоштовними, ті що можете назвати відразу?
Олена Миронова: Якщо пацієнт звертається до свого довіреного лікаря, з яким він уклав декларацію, то безкоштовними для нього будуть такі послуги: кардіограма, лабораторне обстеження (загальний аналіз крові і сечі, глюкози і холестерину), обстеження експрес-тестами на ВІЛ-інфекцію, на гепатити В і С і тропоніни (маркери інфаркта міокарда). Також безкоштовна флюорографія.
Євгенія Тулаїнова: Які переваги і недоліки бачите у медреформі? Зокрема у першому етапі.
Олена Миронова: При медичній реформі не завжди врахований людський фактор. На сьогоднішній день наші жителі звикли лікуватися по старинці, хочуть відразу потрапити до вузького спеціаліста. Зараз лікар первинної ланки, тобто довірений лікар, повністю веде цього пацієнта. Зараз у нас ще з 2017 року впроваджується медична інформаційна система. Люди зараз записуються в електронну чергу, щоб потрапити на прийом до вузьких спеціалістів, але не завжди це зручно для пацієнта і пацієнт не завжди це розуміє. Не врахований людський фактор, все інше у нас доволі таки непогано.
Євгенія Тулаїнова: Розкажіть нашим слухачам про другий етап медичної реформи. Що має змінитися?
Олена Миронова: Другий етап медичної реформи. Затверджений Бахмутський госпітальний округ, куди увійшли місто Бахмут, Бахмутський район, Сіверська ОТГ, Соледарська ОТГ і Званівська ОТГ. Всього в Бахмутський округ увійшли шість лікувальних закладів вторинної ланки. Також впровадження медичної інформаційної системи на вторинній ланці, тобто підключення до центрального компоненту eHealth. З 1 липня можна буде пройти лабораторну діагностику, рентгенографію. Я думаю, що про це ми розповімо пізніше, тому що ще не затверджений повний перелік цих лабораторних послуг. Тобто поки що тільки орієнтовно.
Євгенія Тулаїнова: Поговоримо про тих, хто цю реформу втілює в життя. Скільки медичних працівників наразі налічується у бахмутських лікарнях?
Олена Миронова: Лікарів 267 і 666 медичних сестер.
Євгенія Тулаїнова: Який середній вік цих працівників?
Олена Миронова: Ми не вираховували. У нас наймолодший персонал — це стоматологія, середній вік 42 роки. Якщо взяти первинну і вторинну ланки, лікарню інтенсивного лікування, то відсоток пенсійного віку тут вищий.
Євгенія Тулаїнова: Який дефіцит працівників у лікарні? Для яких лікарів є вакансії та скільки їх?
Олена Миронова: У нас існує дефіцит сімейних лікарів. На сьогоднішній день, якщо взяти 38 лікарів, які укладають декларації, 23 з них набрали оптимальну кількість декларацій. Серед лікарів, які обслуговують і дитяче, і доросле населення, то нам не вистачає таких 6. По вторинній ланці у нас проблема з дитячим окулістом, інфекціоністом.
Євгенія Тулаїнова: Чи є серед молоді зацікавленість у роботі в сфері медицини в Бахмуті?
Олена Миронова: У нас зараз проходять інтернатуру на первинній ланці два лікарі інтерна. Навчалися вони за програмою місцевих стимулів за кошти місцевого бюджету і молоді спеціалісти прийдуть до нас працювати. Також у нас у 2018 році була виділена квартира для лікаря отоларинголога вторинної ланки. Я думаю, зараз буде більше лікарів, які захочуть прийти на первинну ланку, оскільки все-таки виросла зарплатня практично у два рази і у лікарів, і у середнього медперсоналу.
Євгенія Тулаїнова: За якими критеріями інтерни потрапляють до вас у лікарню на практику?
Олена Миронова: За розподілом медичних вузів. Тобто за заявками Департаменту охорони здоров’я медичні вузи вже розподіляють сюди спеціалістів.
Євгенія Тулаїнова: Тобто житлом все-таки забезпечують, але це було тільки один раз?
Олена Миронова: Ні, у нас отримали квартири ще у 2013 році два лікарі первинної ланки. Але, на жаль, вони потім перевчилися і пішли працювати у вторинну ланку. Тому що робота на первинній ланці на той момент була не престижною, з маленькими заробітними платами. Тому люди йшли далі, на вторинний рівень, у вузьку спеціалізацію.
Євгенія Тулаїнова: Давайте поговоримо про умови роботи таки спеціалістів в місті. Зараз у Бахмуті триває ремонт Центральної районної лікарні. Лише на завершальні роботи там заклали більше 56 млн грн. Скільки це буде коштувати загалом та коли закінчиться весь ремонт?
Олена Миронова: Закінчення ремонтних робіт планується в 2019 році, якщо Державний фонд регіонального розвитку виділить нам усі кошти у повному обсязі. На сьогоднішній день існують проблеми, тому що і ви стикалися і жителі стикаються з тим, що у нас ліфт був модернізований. Вперше за всі роки роботи, він спускається в цокольний поверх, де у нас розташований травмпункт, цього раніше не було. У нас були певні труднощі з цим, але сподіваємося, що ліфт все-таки буде працювати і буде все добре. Тому до кінця року ми плануємо завершити ці ремонтні роботи.
Читайте також: Він працює. В Бахмутській лікарні запустили ліфт
Євгенія Тулаїнова: З приводу ліфта. Чому він тільки службовий? Чому не можна просто користуватися людям? Прийшов, натиснув кнопку і поїхав.
Олена Миронова: Де написано, що він службовий?
Євгенія Тулаїнова: Є напис зверху кнопки, що ліфт службовий і викликати його самому не можна. Тільки підходити до людини, яка має його викликати. І суть в тому, що ми хотіли знайти цю людину, але ми підійшли, нас направили на другий поверх, з другого поверху на перший поверх, з першого поверху знову на другий поверх. В результаті ми самі натиснули кнопку і подивилися працює він чи ні.
Олена Миронова: І він не працював?
Євгенія Тулаїнова: Він працював, але ми не могли перевірити. Написано “викликайте ліфтера”, але ми не могли знайти ліфтера і хто цим займається.
Олена Миронова: У нас цим займаються у санпропускнику, є медсестра і санітарка, якщо викликають на 4-й або на 3-й поверхи, то санітарка йде і відкриває. Для мене це новина.
Євгенія Тулаїнова: Просто в інших лікарнях, я не говорю за Бахмут, є така практика, що ліфти є доступними, людина може сама підійти, натиснути кнопку і поїхати.
Олена Миронова: На сьогоднішній день, мабуть, ліфт на початковому етапі своєї роботи в такому стані, тому зараз ще поки, щоб не виникло таких проблем, що там застрягли люди, викликають медичного працівника.
Євгенія Тулаїнова: Тобто в перспективі можливо, що він буде у вільному доступі?
Олена Миронова: Так.
Євгенія Тулаїнова: За чий кошт здійснюється харчування у лікарнях міста?
Олена Миронова: Гроші медичної субвенції державного бюджету і додатково виділяються кошти місцевого бюджету.
Євгенія Тулаїнова: Чим годують пацієнтів у бахмутських лікарнях? Хоча б приблизно можете розповісти?
Олена Миронова: Каша, суп овочевий, чай. Меню різноманітне. Якісь булочки. Харчування триразове.
Євгенія Тулаїнова: Фінансування від держави повністю покриває витрати лікарень?
Олена Миронова: Ні, не повністю. У нас є основні статті витрат, це заробітна плата, медикаменти і харчування. Заробітна плата покриває більшу частину, медикаменти, які закуповуються і харчування. Якщо взяти харчування, то на нього йде менше всього. Тим не менш, наші повари роблять з того мінімуму продуктів, доволі такі непогані страви, люди харчуються в лікарнях.
Євгенія Тулаїнова: Як у Бахмуті працює програма “Доступні ліки”? Наскільки вона ефективна у нашому місті?
Олена Миронова: Програма дуже ефективна. Якщо спочатку жителі якось з недовірою йшли за цією програмою, то зараз — дуже активно. За такими захворюваннями як бронхіальна астма, серцево-судинними захворюваннями та цукровим діабетом другого типу. З незначною доплатою або безкоштовно. На три місяці цього року, нам виділили 512,2 тисяч за цією програмою. На сьогоднішній день ці ресурси майже вичерпані, і з першого квітня ця програма буде здійснюватися через Національну службу здоров’я України. Вона безпосередньо заключатиме договори з аптеками і сподіваємося, що найближчим часом введуть електронний рецепт саме за цією програмою.
Читайте також: В Бахмуті тимчасово не працює програма “Доступні ліки”
Євгенія Тулаїнова: Скільки людей з цими захворюваннями є у Бахмуті?
Олена Миронова: Серцево-судинна система — близько 15 тисяч, бронхіальна астма — 245 осіб, це ті люди, яких ми знаємо за укладеними деклараціями, цукровий діабет другого типу — 1168 людей, знову ж, це ті люди, яких ми знаємо за деклараціями. Я думаю, що вони найближчим часом дійдуть заключити декларацію зі своїм довіреним лікарем, тому ця кількість виросте.
Євгенія Тулаїнова: Чим найчастіше хворіють бахмутяни?
Олена Миронова: Серцево-судинна патологія, судинно-мозкова патологія.
Євгенія Тулаїнова: Чи є у Бахмуті люди з орфанними захворюваннями?
Олена Миронова: Так.
Євгенія Тулаїнова: Скільки їх приблизно? І які це саме хвороби?
Олена Миронова: Орфанні захворювання — група дуже велика. Вона включає більше трьох тисяч осіб, але в цю ж групу входять і онкологічні захворювання. Кількість таких пацієнтів в нас немаленька.
Євгенія Тулаїнова: Приблизну цифру можете назвати?
Олена Миронова: На 1 січня зареєстровано 2790 людей, в тому числі 234 дитини.
Євгенія Тулаїнова: Які ліки для них закуповують? На скільки відсотків вони забезпечені необхідними препаратами?
Олена Миронова: У нас п’ять дітей і 1 дорослий на 100% забезпечені препаратами. По онкології у нас є хіміопрепарати, які ми отримуємо по централізованим поставкам. Поки що скарг немає з приводу цього.
Євгенія Тулаїнова: Чи передають благодійні організації ліки до бахмутських лікарень? Якщо так, то з чим і хто саме допомагає?
Олена Миронова: Так, передають. Якщо взяти 2018 рік, то приблизно 9, навіть 10 мільйонів було по гуманітарній допомозі медикаментів. З них 8 мільйонів — це вакцини.
Євгенія Тулаїнова: Гуманітарна допомога — це від Червоного Хреста?
Олена Миронова: Ні, це було посольство Індії. Там була і протизміїна сироватка, антиправцевий анатоксин.
Євгенія Тулаїнова: Скільки бахмутян хворіють на рак та туберкульоз?
Олена Миронова: На туберкульоз — 34 людини, вже у 2019 році є два випадки. По онкології — 2900 людей.
Євгенія Тулаїнова: Яку діагностику цих хвороб можна провести в місті? Яке є лікування?
Олена Миронова: По туберкульозу є діагностика, яка проводиться в тубдиспансері повністю за кошти державного бюджету, ці люди у нас охоплені діагностикою. Також у лікувальних закладах є флюорограф, у нас пацієнти здають аналіз мокроти на БК. По онкології, дивлячись яка локалізація. Є комп’ютерний томограф, є діагностичне обладнання для обстеження таких пацієнтів.
Євгенія Тулаїнова: А якщо діагностувати не можуть, то куди направляють?
Олена Миронова: Обласний центр — це Краматорськ на сьогоднішній день.
Євгенія Тулаїнова: Яка зараз тенденція захворювання на ВІЛ/СНІД у місті?
Олена Миронова: Якщо взяти за останні два роки, то у нас йде тенденція до зниження. Хоча зниження відбулося за рахунок того, що від нас пішли Соледар та Часів Яр, тобто раніше цифри ми рахували разом. Якщо взяти по виявленню, то на сьогоднішні день у нас населення активно обстежується. Поки що у нас спалаху ВІЛ-інфекції немає.
Євгенія Тулаїнова: Як підтримують хворих на ВІЛ/СНІД у Бахмуті?
Олена Миронова: По-перше, майже 80% охоплено антиретротравірусною терапією, яку ми теж отримуємо за рахунок бюджету в повному обсязі. Дуже добре допомагають таким хворим громадські організації і благодійні фонди, надають їм психологічну підтримку, тобто пацієнти у нас охоплені.
Євгенія Тулаїнова: Чи є у лікарнях достатня кількість швидких тестів для виявлення цих хвороб?
Олена Миронова: Так, достатньо. Тести знаходяться у амбулаторіях, тому ті, хто бажають, можуть обстежитися.
Євгенія Тулаїнова: Цього року в бюджеті є гроші на 25 тестів на TORCH – інфекцію. Тобто перевірку для майбутніх чоловіка і дружини щодо генетичних ризиків для їх дітей. Чи користуються популярністю тести на TORCH – інфекцію? Скільки із 25 запланованих вже використали?
Олена Миронова: Гроші заклали , але ними ще ніхто не скористався.
Євгенія Тулаїнова: У разі попиту тестів на TORCH – інфекцію, місто буде закуповувати їх повторно?
Олена Миронова: Так, звичайно.
Євгенія Тулаїнова: Три з трьох журналістів в нашій редакції стикались із неякісним обслуговуванням лікарів. Що робити, якщо поставили неправильний діагноз або записали на флюорографію через місяць, а потрібно зараз? Куди скаржитися?
Олена Миронова: Є головний лікар, є заступник головного лікаря по організації лікувального процесу в поліклініці, звертатися до них. Сподіваюся, що найближчим часом почне працювати пересувний флюорограф, уже рентген-лаборант пройшла курси, зараз домовляються з лікарями-рентгенологами, щоб пересувний флюорограф відновив свою роботу.
Євгенія Тулаїнова: Наскільки активно у Бахмуті вакцинуються?
Олена Миронова: Доволі таки непогано. Процент вакцинації у нас 92% дитячого населення. Вакцинами ми забезпечені. Нещодавно отримали вакцину КПК в достатній кількості. Зараз це проблема, оскільки є випадки кору. Ідуть активно, зараз вже немає як раніше відмов. Звичайно, є відмови від вакцин, але зараз ця кількість зменшується. Медики працюють з батьками.
Євгенія Тулаїнова: Скільки коштує вакцинація і для кого які ліки можуть бути безкоштовними?
Олена Миронова: Безкоштовна.
Євгенія Тулаїнова: Вона для всіх безкоштовна?
Олена Миронова: У нас є наказ, за яким ми повинні обов’язково вакцинувати людей від шести вакцинокерованих інфекцій. І в обов’язковому порядку. Всі ці вакцини безкоштовні. Є вакцинація не обов’язкова, наприклад, проти грипу. Населення, підприємства можуть купувати за свої кошти.
Євгенія Тулаїнова: Які це 6 інфекцій?
Олена Миронова: Шість вакцинокерованих інфекцій, від яких в Україні повинні обов’язково вакцинувати. Це туберкульоз, гепатит, кір, паротит, дифтерія і правець.
Євгенія Тулаїнова: Чому важливо вакцинуватися?
Олена Миронова: Тому що це стійкий імунітет на все життя. Це специфічна профілактика для населення для запобігання розвитку таких інфекцій, які зараз зараз в Україні спалахнули. Це кір.
Євгенія Тулаїнова: У Бахмуті є спалах кору? Чи мало ще зареєстрованих випадків?
Олена Миронова: У нас є зареєстрованих 13 випадків. Вони поодинокі. Хоча контактних людей ми вакцинуємо. Перші 72 години ми вакцинуємо людей.
Євгенія Тулаїнова: В якому віці потрібно робити щеплення від кору?
Олена Миронова: Щеплення проти кору робиться в рік і потім в шість років.
Євгенія Тулаїнова: А в дорослому віці?
Олена Миронова: В дорослому віці ми не робимо, але якщо є контактні люди, або якщо є групи ризику, такі як як медичні працівники, викладачі, студенти і військові, то ми можемо робити щеплення незалежно від вакцинального статусу.
Євгенія Тулаїнова: Це правда, що краще повторно робити вакцинацію після тридцяти років? Саме від кору.
Олена Миронова: На сьогоднішній день нам дають такі рекомендації, що треба вакцинувати проти кору в 30 років. Але зазвичай, коли щеплюється пацієнт, імунітет виробляється.
Євгенія Тулаїнова: На цьому я хотіла б перейти до запитань до управління охорони здоров’я Бахмута від читачів та слухачів Вільного радіо. Є одне питання від Інни Пасічник:
Яка кількість хворих на розсіяний склероз у місті/районі? Чи діють у місті програми з підтримки та лікування таких хворих? Яке державне фінансування виділено і на які ліки? Який рівень інвалідизації?
Олена Миронова: Точну кількість я зараз не скажу. Але зараз діє програма державна по розсіяному склерозу. По централізованим поставкам у нас поступають препарати для лікування таких пацієнтів.
Євгенія Тулаїнова: Далі пропоную перейти до запитань не по роботі. Зараз мені цікава особиста думка Олени Миронової.
Як ставитесь до дозволу лікувальної марихуани? Можете розповісти про її лікувальні властивості?
Олена Миронова: Марихуана у нас в країні заборонена. Це карається законом. Не можу сказати, в яких лікувальних цілях використовується марихуана, хоча в часи Гіпократа вона дійсно була лікувальним засобом. А те, що у наших пацієнтів виникає психічна і фізична залежність від марихуани, це таке є.
Євгенія Тулаїнова: Ви колись пробували курити марихуану?
Олена Миронова: Ні, я ніколи не пробувала.
Євгенія Тулаїнова: З яким лікарем ви підписали декларацію і чому обрали саме його?
Олена Миронова: Я підписала декларацію з Осмухою Оленою Миколаївною. Це лікар 7-ї амбулаторії, грамотний спеціаліст, професіонал своєї справи, тому і підписала нею декларацію.
Євгенія Тулаїнова: Як ви ставитесь до одностатевих шлюбів ?
Олена Миронова: Негативно.
Євгенія Тулаїнова: Чому?
Олена Миронова: Ви знаєте, ніколи не задумувалася над цим питанням, але мені здається, що все-таки кохання між чоловіком та жінкою, це коли народжуються діти, врешті-решт, продовжується рід. Одностатеві шлюби або одностатеві стосунки ні до чого хорошого не приводять. Це і хвороби, і дітородна функція.
Євгенія Тулаїнова: І завершуємо наше інтерв’ю коротеньким бліц-опитуванням для вас. Із якими твердженнями ви погоджуєтесь: можна мочити манту, сидіти на холодному та їсти морозиво із хворим горлом?
Олена Миронова: Це справа кожної людини.
Євгенія Тулаїнова: А з медичної точки зору?
Олена Миронова: Я знаю, до чого ви ведете. Це в Уляни Супрун на Facebook була ця інформація. Справа в тому, якщо є якась реакція, то цей гудзик манту в будь-якому разі збільшиться.
Євгенія Тулаїнова: А сидіти на холодному можна?
Олена Миронова: Якщо у людини слабкий імунітет, то вона може застудитися, перемерзнути на тому місці, де вона сидить і привести до запалювальних процесів.
Євгенія Тулаїнова: А їсти морозиво, коли горло болить, можна чи ні?
Олена Миронова: Якщо хочеться, то можна.
Євгенія Тулаїнова: Яка ваша зарплата мрії? Просто цифра.
Олена Миронова: Знаєте, скільки людині не дай, завжди буде мало. Тому кожна людина хоче, щоб їй вистачало на життя, на продукти харчування, щоб забезпечити гідне існування на цій землі.
Євгенія Тулаїнова: Тобто якоїсь однієї цифри немає?
Олена Миронова: Я ж кажу, скільки б нам заробітної плати не дали, буде мало. Тобто, якщо її ось стільки — ми живемо за такими потребами, якщо її буде більше, то у нас розшириться коло бажань.
Євгенія Тулаїнова: Що б Ви сказали в.о. міністра охорони здоров’я Уляні Супрун при зустрічі?
Олена Миронова: Можна не відповідати на це питання?
Євгенія Тулаїнова: Тобто ви ніколи про це не думали?
Олена Миронова: Ні.
Євгенія Тулаїнова: Дякую Вам за розмову. Я ж нагадаю, що ми спілкувались з начальником управління охорони здоров’я Бахмута Оленою Мироновою.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.