Інтерв'ю з Анастасією Прокопенко

Ми поспілкувалися з координаторкою громадської мережі ОПОРА Анастасією Прокопенко. Розпитали про те, як пройшли вибори на Донеччині, які були правопорушення та фальсифікації.

Вітаю, Анастасіє.

Анастасія Прокопенко: Вітаю.

Євгенія Тулаїнова: Топ-тема цього тижня – вибори Президента. Але спочатку пропоную обговорити підготовку до них. Як за вашими спостереженнями минув “день тиші” на Донеччині? Скільки порушень виявили?

Анастасія Прокопенко: У “день тиші” нашими спостерігачами не було виявлено масових порушень. Були поодинокі випадки, коли борди залишалися, були такі випадки в Олександрівському районі, Слов’янському районі. Кілька бордів таких були у Маріуполі, але все-таки більшість бордів власники конструкцій зняли. Тому що, по-перше, до дня тиші ми дуже активно працювали з поліцією і фіксували порушення правил ведення агітації. Наприклад, якщо був борд, на якому не було вихідних даних, тобто не було зазначено замовника, який наклад, хто відповідальний за цей друк, то в такому випадку якраз покарання і штраф накладався саме на власника борду, тому, думаю, що на “день тиші” вони вже розуміли, що ми не будемо мовчати і до них знову завітає поліція зі штрафними санкціями.

Євгенія  Тулаїнова: У кого з кандидатів було найбільше порушень?

Анастасія Прокопенко: Якщо казати з січня по кінець березня, то ми фіксували порушення. Основне порушення було якраз те, про що я кажу, порушення правил ведення агітації. Це не тільки борди без вихідних даних, це і розміщення агітаційних матеріалів у закладах органів місцевого самоврядування, тобто у комунальних закладах та виконкомах. І такі порушення ми фіксували зі сторони партії Блок Петра Порошенка. Це було і повідомлення у поліцію в тому числі. Були повідомлення щодо Садового, коли він був ще кандидатом. Тому що він один з перших, хто розпочав розміщувати також зовнішню рекламу  і вона не містила вихідних даних. Були звернення щодо Гриценка, тому що були кілька бордів також без вихідних даних. Але не можна сказати, що це було масово і дуже багато. Взагалі ця виборча кампанія відрізняється від попередніх компанія, тому що не всі кандидати були представлені, не було розмаїття виборчих агітаційних матеріалів.

Євгенія  Тулаїнова: Журналісти Вільного радіо об’їжджали Бахмут, Костянтинівку, Торецьк, Часів Яр, та бачили багато плакатів “Думай”. Наскільки це можна вважати агітацією кандидата? Адже виконані плакати в тому ж стилі, що і агітаційна реклама чинного президента Петра Порошенка.

Інтерв'ю з Анастасією Прокопенко
Фото: Вільне радіо

Читайте також: Фотофакт: В сірій зоні в районі смт Зайцеве висить плакат “Думай”, а на КПВВ – реклама Порошенка

Анастасія Прокопенко: Закон України “Про вибори Президента” дуже чітко розказує нам, що таке  агітація. І там в статті закону прописано, що агітацією може вважатися заклик голосувати “за” чи “проти” конкретного кандидата. Ну, і також ми розуміємо, що якщо є зображення кандидата — фотографія або він так намальований, що його можна впізнати, то тоді можна казати, що це агітація. Все інше, заклики “думай”, “дивись” чи ще якесь інше, не відносяться до агітації. До того ж ці борди, як ми бачили, бо ми також звертали на це увагу, вони не містили вихідних даних. Тобто там не було вказано, хто замовник. Навіть якщо там було б вказано на цих плакатах “думай”, що замовником є певний кандидат, тоді так, ми розуміємо, що сам кандидат надає оцінку, це його агітаційні матеріали і тоді це був би привід звертатися до поліції.

Євгенія Тулаїнова: Розкажіть, як за спостереженнями вашої громадської мережі, пройшов сам день виборів на Донеччині. Почнемо з явки. Скільки людей прийшли голосувати та чи високий це показник для регіону ?

Анастасія Прокопенко: На Донеччині явка була досить велика. І взагалі по країні явка була більша, ніж на виборах 2014 року. По країні явка 63% склала, тоді, коли у 2014 році ця цифра була близько 60%. Ми бачимо, що люди більш активно долучаються до процесу голосування, навіть не дивлячись на те, що частина області є окупованою і треба зробити додаткові кроки для того, щоб люди змогли взяти участь у голосуванні.

Інтерв'ю з Анастасією Прокопенко
Фото: ГМ ОПОРА

Євгенія Тулаїнова: Скільки ваших спостерігачів було задіяно на цих виборах? І в яких містах вони працювали?

Анастасія Прокопенко: По країні цифра була 1296 короткотермінових спостерігачів. У Донецькій області їх було 63, не рахуючи наших довготермінових спостерігачів, які працювали ще з січня і вели моніторинг всіх етапів виборчої кампанії.

Євгенія Тулаїнова: В яких містах Донеччини були спостерігачі?

Анастасія Прокопенко: Були рівномірно покриті всі райони області, тому що ми вибірку формуємо не самі, у нас є певна методологія, коли програма нам видає, на які дільниці ми маємо піти з урахуванням і розміщення, чи це місто, район, село, чи це певна кількість людей, яка бере участь у голосуванні, чи це велика, маленька дільниця. Тобто таким чином вибірка формується. 63 дільниці зараз перераховувати, я думаю, не варто, але вся  територія області була рівномірно покрита і також ми спостерігали на спецдільницях, де голосували військовослужбовці.

Євгенія Тулаїнова: Скільки ви зафіксували правопорушень і якими вони були?

Анастасія Прокопенко: Була така цікава тенденція, що у нас по області намагалися виносити бюлетені. Така ситуація була у Краматорську, в Маріуполі, коли люди намагалися вийти на вулицю з виборчими бюлетенями, але поліція це бачила і перешкоджала таким правопорушенням. У Маріуполі було порвано 2 бюлетеня, тобто люди прийшли на дільницю, отримали бюлетені у члена комісії і не пішли у кабінку для голосування, а просто демонстративно розірвали бюлетені і залишили їх на дільницях. Також поліція на це досить активно зреагувала і по всім цим випадках є реакція зі сторони поліції. У нас було зафіксовано вкидання бюлетенів у Костянтинівці на одній із дільниць, тобто, коли людина  більше, ніж один бюлетень опускає в урну для голосування. У Краматорську на гарячу лінію 102 надійшла інформація про замінування автівки і, власне, коли вже представники поліції туди прийшли, провели всі необхідні дії, зрозуміли, що мінування там немає, але в цій автівці знайшли стопку дуже якісних копій бюлетенів виборчих, які дуже були схожі на оригінал і на частині з них вже були проставлені позначки навпроти певного кандидата.

Читайте також: 5 спроб порушити закон, або як рахували голоси на одній з дільниць на Донеччині (ФОТО, ВІДЕО)

Євгенія Тулаїнова: А навпроти якого кандидата саме?

Анастасія Прокопенко:  Ми не володіємо інформацією, поліція про це не заявляє. Поліція зі своєї сторони вже дала оцінку цим діям, вона це кваліфікувала, як підробку виборчих документів, що є кримінальним злочином.

Євгенія Тулаїнова: З приводу голосування військових, ваші спостерігачі були на спецдільницях. Там виявили якісь правопорушення?

Анастасія Прокопенко: Ні, не виявили. Ми сьогодні зранку брали коментар у представника ООС і нам повідомили, що 88% склала явка голосування на спецдільницях. Тобто ми бачимо, що це була досить активна явка, ми питали у наших спостерігачів, які були на дільницях, які умови роботи, як взагалі організований там процес. На тих дільницях, де були наші спостерігачі, а саме на трьох дільницях спеціалізованих, наші спостерігачі не фіксували якихось значних порушень, казали, що досить організований процес і все відбувалося згідно тих норм, які мали бути.

Інтерв'ю з Анастасією Прокопенко
Фото: Вільне радіо

Євгенія Тулаїнова: Тобто військові могли обирати, голосувати їм чи ні? Тому що я знаю, що їх підвозили організовано, машинами. Вони могли вибрати, чи це було добровільно-примусово?

Анастасія Прокопенко: Ми зі своєї сторони не бачили якогось впливу на тих, хто приходив на дільницю. У нас було повідомлення про те, що на одній із спецдільниць чинився тиск, і як нам повідомила людина, яка знаходилася в комісії, але це не наш спостерігач, що керівництво військової частини отримало бюлетені для тих людей, яких фізично не було зараз у розташуванні частини, вони не могли проголосувати. Ми звернулися за коментарями також до керівництва ООС, вони всю інформацію спростовують  і кажуть, що такі факти взагалі неможливі і їм про це нічого не відомо. Ми цю інформацію не оприлюднювали, тому що ця інформація потрапила до нас від третьої особи, не від нашого спостерігача, ми мали її перевірити і отримати офіційний коментар від керівництва.

Євгенія Тулаїнова: Є у Донецькій області дільниці, вибори на яких визнали незаконними?

Анастасія Прокопенко: Ні, на щастя, немає.

Євгенія Тулаїнова: Скільки фальсифікацій зареєстрували?

Анастасія Прокопенко: Наші спостерігачі не зафіксували масових порушень, які могли б вплинути взагала на результати голосування і в Донецькій області, взагалі по Україні,  тому що громадянська мережа “ОПОРА” проводить спостереження по всій Україні. Вже сьогодні зранку є результати національної вибірки, національних показників. В жодній області немає таких порушень, які могли б суттєво впливати і якось впливати на результат, який є.

Євгенія Тулаїнова: Чи фіксували ви підкупи виборців?  

Анастасія Прокопенко: Нами підкупу не було зафіксовано. Але по Україні було кілька випадків, коли фотографували свій виборчий бюлетень. Це зараз є певним ризиком і поліція на це дуже оперативно звертає увагу. Якщо людина фотографує свій бюлетень, то можливо вона це робить для того, щоб відзвітувати та отримати кошти. Тому поліція декілька разів зверталася до виборців не робити селфі, не робити фото свого бюлетеня заповненого. Таких випадків було кілька по Україні і поліція на них реагувала. Там начебто не було ознак того, що люди робили це для того, щоб отримати потім грошову якусь компенсацію за свій голос.

Євгенія Тулаїнова: Напередодні виборів ми робили великий матеріал по Бахмуту щодо облаштування дільниць пандусами. Виявилось, що більшість ДВК не потурбувалась про це питання. Більше того, вже в першу годину з часу відкриття дільниць на одній з них довелось заносити виборця в інвалідному візку по сходах на руках. Наскільки ми можемо говорити, що така ситуація обмежує право виборців голосувати?  

Анастасія Прокопенко: З однієї сторони —  так, ми можемо говорити про обмеження, з іншої сторони — за  законом є можливість голосувати за місцем перебування, тобто якщо людина розуміє, що їй буде складно і важко потрапити на дільницю. Про пандуси і про доступність до органів виконавчої влади, до виборчих дільниць, то є питання не тільки в Донецькій області, а і взагалі по Україні ніяк не врегульоване, тому що, наприклад, ми можемо казати про те, що виборець може написати заяву і голосувати за місцем перебування, а, наприклад, якщо спостерігач хоче спостерігати, то як йому потрапити? Так, тут є певні обмеження і звичайно про це треба турбуватися на наступні вибори, звертати на це увагу, особливо органам місцевого самоврядування, тому що це локальна проблема, яку мають вирішувати не тільки під час виборів, а взагалі міста наші мають бути доступні  для маломобільних груп населення.

Інтерв'ю з Анастасією Прокопенко
Фото: Вільне радіо

Читайте також: На Донеччині виборцю з інвалідністю довелось чекати, щоб його занесли на дільницю на руках (ВІДЕО)

Євгенія Тулаїнова: Як організовували безпеку на дільницях наближений до лінії розмежування?

Анастасія Прокопенко: Взагалі у Донецькій області були посилені заходи безпеки. Нам про це повідомляв начальник обласної поліції під час спільного заходу. Ситуація така, що на кожній дільниці було представлено додатково по два поліцейських, а взагалі на вулиці було виведено додаткові сили для забезпечення громадського порядку.

Євгенія Тулаїнова: Хотіла б поговорити про процес підрахунку голосів. Ваші спостерігачі були в багатьох містах. Як за їх оцінками пройшла ніч підбиття підсумків?

Анастасія Прокопенко: На більшості дільниць все відбулось згідно чинного законодавства і всіх процедур. У нас є інформація про те, що окружні виборчі комісії на деякі дільниці повертали, щоб вони склали уточнений протокол про підрахунок голосів, тобто така ситуація найчастіше трапляється, коли цифри не сходяться, тобто просто арифметичні якісь помилки, тоді окружна комісія, повертає дільничну на свою дільницю для того, щоб зробити уточнений протокол. Під час  підрахунку на 52-ому окрузі, це місто Торецьк, на одній з дільниць виявили те, що не вистачає 10-ти бюлетенів. Тобто цих відривних талонів, була одна кількість, а бюлетенів на 10 менше. Комісія це зафіксувала актом і передала цю інформацію до ОВК, але ця цифра не впливає на загальний результат по цій дільниці, тобто комісія далі продовжила працювати і передала всю інформацію до окружної виборчої комісії.

Євгенія Тулаїнова: Тільки в Торецьку були порушення при підрахунку голосів?

Анастасія Прокопенко: Процедурні моменти, тобто десь там почали пакувати те, що не мали пакувати. У Дружківці була ситуація, коли на дільницю привезли не той протокол. Якість такі дуже незначні помилки, які найчастіше виникають через те, що люди вже більше доби знаходяться на ногах і це, звичайно, дуже важко і членам комісії і спостерігачам і всім суб’єктам виборчого процесу. Дуже багато замін відбувається в останні дні, перед днем голосування. Люди заходять на місця в дільничні комісії ті, які не встигають ознайомитися з матеріалами, які не встигають ознайомитися з законодавством, тому що, власне, ЦВК разом з Міжнародною фундацією виборчих систем проводять навчання для ОВК і для представників ДВК, якраз для того, щоб всі ці процедурні моменти розказати, проговорити і щоб не було таких помилок. І коли суб’єкти виборчого процесу, суб’єкти подання починають робити заміни, то виходить так, що вони часто замінюють людей, які вже пройшли навчання, які вже були підготовлені. Це дуже часто і є причиною помилок.

Євгенія Тулаїнова: Наш журналіст також залишався на підрахунок на одній з дільниць Бахмута. І там за ніч йому довелось 5 разів зупиняти членів комісії від порушень, бо вони не знали законодавства. Наскільки це типова ситуація для регіону?

Анастасія Прокопенко: Це ситуація типова взагалі по країні, тому що у нас немає виборчого кодексу, який би дозволив зробити ці виборчі комісії постійними для того, щоб люди були постійно в темі зміни законодавства, щоб вони відслідковували і це були саме професійні комісії, професійні люди, а не просто ті люди, кого делегували учасники виборчого процесу. Ця ситуація типова і ми це бачимо кожні вибори. Кожні вибори люди кажуть, що вони не знають, люди кажуть, що вони не розуміються на виборах, але найчастіше питання компенсації матеріальної є перевагою, особливо тут, у Донецькій області, коли є дуже багато ВПО, які переїхали і не можуть знайти доступну роботу собі і є питання матеріального забезпечення, люди йдуть в комісію, навіть розуміючи, що не є професіоналами, не є достатньо освіченими  у законодавстві.

Інтерв'ю з Анастасією Прокопенко
Фото: Вільне радіо

Євгенія Тулаїнова: Тобто це не якась громадська ініціатива, це скоріше можливість отримати гроші, так?

Анастасія Прокопенко: Найчастіше так, тому що за роботу в комісіях люди отримують винагороду. Офіційно вони працюють в комісії, вони виконують функцію держави, забезпечують процес голосування, надають можливість іншим виборцям проголосувати. Зі своє сторони можу сказати, що якби ця система була трішечки іншою, якби у нас був виборчий кодекс, який би регулював, що ці комісії — постійно працюючий орган і мають постійно підвищувати свою кваліфікацію, мені здається, що було б набагато менше порушень, бо найчастіше порушення трапляються не тому, що комісія хоче щось зманіпулювати, когось обдурити. Найчастіше це помилки такі, які виникають через те, що людина просто не знає як це правильно зробити. І вона буде дуже рада, якщо їй хтось допоможе і підкаже, якщо там в комісії трапляються юристи, то він все коментує і все допомагає, розказує, що за чим пакувати, як треба рахувати і таке інше.

Євгенія Тулаїнова: За тими даними, що вже оприлюднила центральна виборча комісія, серед кандидатів є лідер із великим відривом голосів. Наскільки це очікуваний результат? Чи не розходиться він із попередніми дослідженнями?

Анастасія Прокопенко: Важко прогнозувати, тому що отримують протоколи нерівномірно, яка комісія закінчила, та і передає інформацію. Але цікаво, що на сайті ЦВК є можливість дивитися в розрізі як голосує кожна область. І це є досить цікаво, я думаю, що аналітики будуть ще не раз коментувати і розказувати, яка область кому надала перевагу.

Євгенія Тулаїнова: Зараз кандидатка Юлія Тимошенко заявляє про фальсифікації на виборах. Чи можуть її претензії вплинути на ймовірність другого туру?

Анастасія Прокопенко: Тут ЦВК має дати оцінку і сказати, чи отримували вони впродовж дня голосування якість скарги і чи інформація, викладена у цих скаргах, може впливати на загальну картинку. Взагалі це більше питання до ЦВК, тому що ЦВК встановлює, чи відбулись вибори, чи не відбулись, і хто скільки отримав голосів.

Євгенія Тулаїнова: В першому турі схід обрав Юрія Бойка, за підрахунками, які є зараз. За попередніми підрахунками, в другий тур проходять Володимир Зеленський та Петро Порошенко. Як вважаєте, як можуть розподілились голоси виборців нашого регіону за цих кандидатів ?

Анастасія Прокопенко: Тут дуже важко прогнозувати. Вся ця кампанія йшла трішки не так, як прогнозували експерти й аналітики. Всі очікували, що тут буде дуже багато візитів кандидатів, буде багато представлено різних партій, буде багато заходів якихось публічних, а по факту ми побачили, що сюди приїжджали близько п’яти кандидатів з 39-ти.

Євгенія Тулаїнова: А хто саме це був?

Анастасія Прокопенко:  Приїжджав Петро Порошенко, Бойко, Вілкул, Юлія Тимошенко, Тарута та Кошулинський.

Інтерв'ю з Анастасією Прокопенко
Фото: Вільне радіо

Читайте також: Вхід за перепустками, агітація під підпис та “Артемовск” замість Бахмута. Як пройшла зустріч Вілкула з виборцями на сході

Євгенія Тулаїнова: Зараз є інформація від штабів кандидатів, що Тимошенко та Зеленський обговорюють можливість об’єднання. Поясніть, будь ласка, що це означає і як може або виглядати?

Анастасія Прокопенко: Ми не перетинаємося зі штабами і не знаємо, як вони планують  вести кампанію.

Євгенія Тулаїнова: В разі їх об’єднання, другий тур буде ?

Анастасія Прокопенко: У нас у законодавстві немає такої процедури, коли можна з кимось об’єднатися і передати свої голоси комусь іншому, навіть коли кандидати знімалися. Тарута заявляв, що він знімається і об’єднується з Тимошенко, при цьому він не подав документи до ЦВК і він вже це оголосив у той строк, коли його прізвище було зазначене в бюлетені. Це об’єднання буде більше піар акцією якоюсь, агітаційним кроком.

Євгенія Тулаїнова: Коли ми остаточно дізнаємося, кого обрали українці?

Анастасія Прокопенко: Є 10 днів, але ЦВК як тільки отримає всі протоколи, вона має одразу їх оприлюднити, зробити свій протокол, встановити підсумки голосування, визначитись, хто з кандидатів яку кількість голосів отримав, оприлюднити це і далі вже дивитися. Якщо там жоден кандидат не набрав 50%+1 голос, то оголошувати та призначати другий тур виборів.

Євгенія Тулаїнова: Хотілося б нагадати нашим слухачам які повноваження має президент України. Розкажіть, будь ласка, які права і обов’язки він має, щоб люди не плутали, слухаючи передвиборчі обіцянки.

Анастасія Прокопенко:  У нас дуже часто Президенти кажуть про якісь дуже загальні речі або навпаки, про дуже локальні. І тут часто є маніпуляції. По-перше, він головнокомандувач, це людина, яка буде відповідати за безпеку в  країні. Друга функція — це представлення країни на міжнародній арені. В принципі, на цьому і закінчуються його основні функції. Це такі представницькі функції, коли він має вести переговори, налагоджувати міжнародні контакти  і робити все задля того, щоб країна була на міжнародній арені представлена у найкращому світлі.

Євгенія Тулаїнова: Дякую вам за цікаву розмову. Будемо готуватись до другого туру виборів і спостерігати кого ж визначать своїм керівником українці. Про перший тур виборів ми спілкувались із координаторкою регіональної мережі ОПОРА на Донеччині Анастасією Прокопенко.  


Завантажити ще...