текст: ОЛЕКСАНДР ЛАГЕР
Фото: Євген ВАкуленко

"Про всяк випадок"

Куди ховатися в разі надзвичайної ситуації та що з собою взяти (посібник)
Досвід минулих років показує, що треба завжди бути готовим до надзвичайної ситуації, наприклад, загострення війни на сході. Наші журналісти дізнались, як оповіщуватимуть мешканців області в такому разі та де сховатися, якщо ситуація стане критичною. Також розповімо, що має лежати у "тривожній валізі".
Для вашої зручності ми розбили текст на категорії. Тож можете прочитати його повністю, а можете перейти до теми, яка вас найбільше цікавить.
Як оповіщуватимуть громадян
В разі початку воєнних дій, авіаудару, техногенної катастрофи чи іншої надзвичайної ситуації людей мають оповіщувати про небезпеку. Для цього є кілька способів:

  • через систему централізованого оповіщення, тобто вмикатимуть електросирени з дублюванням інформації через канали обласного телерадіобачення;
  • через інтернет і телефонний зв'язок з органами управління підприємств, установ та організацій громад;
  • через систему диспетчерських служб потенційно небезпечних та хімічно небезпечних об'єктів, розташованих поруч

Коли наприкінці минулого року заговорили про новий можливий напад Росії на Україну, правозахисники почали досліджувати, а чи зможуть населення вчасно про це попередити. Працівники Східної правозахисної групи впродовж трьох тижнів перевіряли стан систем сповіщення та бомбосховищ на Донбасі, а також у Запорізькій, Одеській та Харківській областях. Результати досліджень виявилися невтішними.
"На жаль, мушу констатувати те, що на сьогоднішній день не готові бомбосховища, немає планів евакуації. Взагалі з населенням не проводять жодних роз'яснень чи навчань з цього приводу. Складається така ситуація, яка в подальшому може призвести через незнання до загибелі людей. І ми вважаємо, що це потрібно виправляти", — розповідає журналістам Вільного радіо голова Східної правозахисної групи Віра Ястребова.
В Авдіївській ВЦА Вільному радіо повідомили, що в громаді є дві електросирени, які оповіщуватимуть про надзвичайну ситуацію. Також повідомляти людей про небезпеку допомагатимуть адміністрації різних підприємств. Вони оповіщуватимуть своїх працівників про те, що потрібно сховатися. Однак системи радіомовлення у громаді немає. Адже стару демонтували під час реформування "Укртелекому". А можливості встановити гучномовці поки немає.

У Волновасі кажуть, що система оповіщення цивільної оборони повністю придатна для подальшої експлуатації. На території громади розташована система централізованого оповіщення від маріупольського відділення "Укртелекому". Система працює справно, і випадків несанкціонованого запуску не було.

У Світлодарській громаді також є система сповіщення. Це дві централізовані сирени та ще два вуличних гучномовці. Під час перевірки ці системи спрацювали. Однак цього недостатньо. В громаді знайшли грант, за яким в рамках програми "Зменшення ризику катастроф та вразливості населення в Східній Україні" за підтримки Агенства США з міжнародного розвитку створять автоматизовану систему централізованого оповіщення. Її планують встановити вже цьгоріч.

Костянтинівська міська рада каже, що в громаді до системи централізованого оповіщення громадян підключені 5 електросирен. Але систему збудували ще у 70-80 роках минулого сторіччя, тож вона не відповідає сучасним вимогам, а її технічне забезпечення — у критичному стані. Однак є план обласної державної адміністрації, згідно з яким систему мають модернізувати до кінця 2023 року.

Схожа ситуація і в Торецькій громаді. У ВЦА журналістам Вільного радіо повідомили, що на території громади є частина регіональної системи централізованого оповіщення, але вона потребує модернізації.
Що взяти з собою в "тривожну валізу"
В разі активних бойових дій або іншої небезпеки необхідно сховатися в підготовленому укритті. Однак зазвичай бомбосховища та спеціальні укриття не обладнані усім необхідним для виживання. Тож потрібно мати із собою "тривожну валізу". Її варто збирати задовго до небезпечної ситуації: знадобитися вона може в будь-який момент, а часу на її збори може не бути. Головне правило при зборі такої валізи — речей в ній не має бути багато, бо тоді з нею може бути незручно.

Ми підготували невеликий чекліст з речей, які мають бути у вашому підготовленому рюкзаку чи сумці.
Копії та оригінали документів
Варто зробити кілька копій усіх своїх документів та якщо є — своїх дітей. Ось які копії у вас мають бути:
  • свідоцтва про народження;
  • паспорта національного та закордонного (за наявності);
  • індивідуального податкового номера;
  • посвідчення пенсіонера, студента та інші;
  • свідоцтва про шлюб;
  • свідоцтва про смерть родичів;
  • свідоцтва про освіту чи диплом;
  • військового квитка чи приписного;
  • посвідчення водія.
Копія документів дозволить швидше відновити оригінал, якщо ви його втратите. Крім того, обов'язково візьміть і оригінали документів, щоб в разі потреби ви змогли швидко поїхати з міста.
Пауербенк
Якщо вам доведеться пробути у підвалі чи в дорозі тривалий час, мобільні пристрої можуть втратити весь свій заряд. Тож варто мати в запасі переносні акумулятори чи пауербенки, якими можна зарядити пристрій.
Готівка
У воєнний час може бракувати готівки в банкоматах, а банківські системи можуть працювати нестабільно. Не виключено, що деякі послуги надаватимуть лише за готівку.
Аптечка
Дефіцит може бути не лише на продукти, а й на ліки, тим паче фармацевтичні заклади ймовірно будуть зачинені. Крім того, вам чи комусь з близьких неочікувано може стати зле. Особливо це важливо для людей з хронічними захворюваннями. Тож варто взяти всі необхідні ліки в аптечку.
Засоби гігієни
Якщо доведеться терміново виїжджати, то невідомо, скільки часу ви проведете без комфортних умов. Тож не зайвим буде взяти з собою зубну пасту та щітку, шматочок мила, туалетний папір, компактний рушник, бритву та жіночі засоби гігієни.
Мінімальні запаси їжі
Варто взяти консерви та сухпайки, які можна купити навіть у супермаркетах. Продукти, які швидко псуються, краще не брати. Також варто захопити протеїнові батончики, які швидко вгамовують голод і надовго залишають ситим.
Вода
Варто взяти з собою хоча б літр води на людину. Але пляшку краще не викидати: з нею можна поповнювати запас.
Ліхтарик
У бомбосховищі може бути темно, тож ліхтарик стане у пригоді. А якщо йдете родиною, захопіть хоча б один для кожного.
Теплі речі
Варто взяти з собою також термобілизну, светр, плед чи інші теплі речі. Навіть якщо на вулиці літо, у сховищі швидше за все холодно. Запам'ятайте: легше бути в теплі та роздягнутися, ніж шукати, як зігрітись.
Мультитул
Без цього предмета не обійтися у поході. Так само важко без нього і в бомбосховищі. В мультитулі є все необхідне: відкривачка для консерви, виделка, ложка, ніж тощо.
Куди ховатися
Якщо у вас вже зібрана "тривожна валіза" і довелося все ж шукати укриття, спробуйте організуватися з іншими жителями будинку й потрапити до підвалу багатоповерхівки, облаштованого як сховище. Адже більшість старих будинків проєктували з урахуванням того, що підвали можуть бути захисною спорудою. Однак у громадах є і спеціально облаштовані захисні споруди.
Світлодарська громада
За даними міської військово-цивільної адміністрації, у громаді є 19 захисних споруд цивільного захисту. Вони знаходяться за цими адресами:

  • смт Миронівський, вул. Молодіжна, 10 (протирадіаційне укриття);
  • смт Миронівський, вул. Миру, 23 (протирадіаційне укриття);
  • смт Миронівський, вул. Миру, 18 (протирадіаційне укриття);
  • смт Миронівський, вул. Миру, 11 (протирадіаційне укриття);
  • смт Миронівський, вул. Миру, 31 (протирадіаційне укриття);
  • смт Миронівський, вул. Миру, 9 (протирадіаційне укриття);
  • смт Миронівський, вул. Миру, 33 (протирадіаційне укриття);
  • смт Миронівський, вул. Миру, 30 (протирадіаційне укриття);
  • смт Миронівський, вул. Б. Хмельницького, 1 (протирадіаційне укриття);
  • смт Миронівський, вул. Б. Хмельницького, 14 (протирадіаційне укриття);
  • смт Миронівський, вул. Миру, 43 (4 сховища);
  • смт Миронівський, Миронівський промисловий майданчик ПАТ «Бетон Нова» (сховище на лінії розмежування);
  • селище Новолуганське, вул. Перемоги, 23 (протирадіаційне укриття на лінії розмежування);
  • селище Новолуганське, вул.Дружби, 24 (протирадіаційне укриття);
  • село Семигір'я, вул.Вокзальна,24 (сховище);
  • смт Луганське, вул.Ситника, 120а (сховище).

Інші захисні споруди знаходяться в підвальних приміщеннях житлових будинків та на об'єктах соціальної інфраструктури. Вільному радіо у Світлодарській міській ВЦА повідомляють, що таких споруд 3906.

Костянтинівська громада
33 захисні споруди знаходяться на обліку у Костянтинівської міськради. Проте більшість з них зруйновані чи затоплені або знаходяться в аварійному стані. До використання готові лише 6 із них. Ось їхній перелік:

  • Костянтинівська кондитерська фабрика АТ ВО "Конті", вулиця Інтернаціональна, 460;
  • Костянтинівська дистанція колії Донецької залізниці ДП "Укрзалізниця", вул. Олекси Тихого, 75;
  • Слов'янське БМУ №8 Донецької залізниці ДП "Укрзалізниця", вул. Олекси Тихого, 75;
  • ПАТ "Завод обважнювачів", вул. Олекси Тихого, 99;
  • Дніпропетровська філія ПАТ "Укртелеком", вул. Громова, 34а;
  • ПАТ з газопостачання та газифікації "Донецькоблгаз", Костянтинівське УГГ, вул. Ємельянова, 76;
Однак у цих захисних спорудах, за даними міськради, можуть укритися лише працівники цих закладів. Інші ж можуть розраховувати на укриття в підвальних приміщеннях, на цокольних та перших поверхах будівель цивільного і промислового значення.
Волноваська громада
Вільному радіо повідомили, що в громаді є 16 захисних споруд, але одну з них вказали як помилково обліковану. Тож фактично їх 15, серед них — 4 сховища та 11 протирадіаційних укриттів:

  • Підвальне приміщення в м. Волноваха по вулиці Менделєєва, 21 (сховище);
  • ДУ НЕОХІМ ДМЗ, село Донське, вулиця Заводська (сховище);
  • Підвальне приміщення в м. Волноваха по вулиці Центральній, 17 (сховище);
  • Підвальне приміщення в м. Волноваха по провулку Путєйському, 16 (сховище);
  • Підвальне приміщення ТОВ "Відродження" в м. Волноваха по провулку Донецькій, 253 (протирадіаційне укриття);
  • БМЕУ-2 станція Волноваха по провулку Путєйському, 44/1 (протирадіаційне укриття);
  • ПАТ "Українська залізниця", локомотивне депо ст. Волноваха по вулиці Народній, 1 (протирадіаційне укриття);
  • ДП ПЧ-20 Волновахського вузлу, м. Волноваха по вулиці Центральна, 57 (протирадіаційне укриття);
  • Локомотивне депо ст. Волноваха по вулиці Шевченка, 88б (протирадіаційне укриття);
  • Підвальне приміщення у Волноваській ЦРЛ в м. Волноваха по вулиці Матросова, 5 (протирадіаційне укриття);
  • Підвальне приміщення ЗЗСО в с. Рибинське по вулиці Молодіжній, 25а (протирадіаційне укриття);
  • Відділення Державної казначейської служби у Волноваському районі, м. Волноваха по вулиці Центральній, 88 (протирадіаційне укриття);
  • Волноваська станція переливання крові, в м. Волноваха по вулиці Центральній, 157 (протирадіаційне укриття);
  • ПАТ "Волноваський комбінат хлібопродуктів" в м. Волноваха по вулиці Червоного Хреста, 2 (2 протирадіаційних укриття).

У відповіді на запит Вільного радіо заступник керівника ВЦА Ігор Капран повідомив, наприкінці минулого року в громаді почали перевірку усіх захисних споруд, розташованих на території громади. Це потрібно для того, щоб визначити, чи готові вони до експлуатації.
Торецька громада
Торецька ВЦА ж повідомила Вільному радіо, що в них облаштовані понад 30 захисних споруд цивільного захисту. Більшість таких об'єктів — у межах міста:

  • м. Торецьк, смт Новгородське, вул. Зарічна, 1 (сховище);
  • м. Торецьк, вул. Історична, 5 (сховище);
  • м. Торецьк, вул. Соцмістечко, 1 (сховище);
  • м. Торецьк, вул. Грушевського, 41 (окремо розташоване) (сховище);
  • м. Торецьк, вул. Грушевського, 41 (вбудоване) (сховище);
  • с. Клебан Бик, вул. Набережна, 1 (сховище);
  • м. Торецьк, смт Південне, вул. 8 березня, 1 (сховище);
  • м. Торецьк, смт Північне, вул. Центральна, 1 (сховище);
  • ш. ім. Артема (сховище);
  • ш. Нова (сховище);
  • м. Торецьк, вул. Лісна, 15 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, вул. Дружби, 16 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, вул. Віктора Сорочука, 13 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, вул. Маяковського, 23 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, вул. Дружби, 12 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, вул. Маяковського, 29 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, вул. Центральна, 55 (хірургічний корпус) (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, вул. Центральна, 55 (поліклініка) (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, смт Новгородське, вул. Воїнів-інтернаціоналістів, 12 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, смт Новгородське, вул. Воїнів-інтернаціоналістів, 4 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, смт Новгородське, вул. Поштова, 20 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, смт Новгородське, вул. Молодіжна, 29а (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, смт Курдюмівка, вул. Керамічна, 1 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, смт Новгородське, вул. Садова, 13 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, вул. Грушевського, 6 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, вул. Світла, 5 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, смт Новгородське, вул. Гужви, 25 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, вул. Онежська (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, вул. Дружби, 14 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, с. Новгородське вул. Садова (ПМК№9) (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, вул. Дружби, 32 (протирадіаційне укриття);
  • м. Торецьк, вул. Герцена, 3 (протирадіаційне укриття).
Авдіївська громада
Кількості та переліку захисних споруд в Авдіївській громаді Вільному радіо у ВЦА не надали. На наш запит відповіли, що Авдіївка розташована безпосередньо в зоні проведення ООС, тому, враховуючі інтереси безпеки мешканців територіальної громади, таку інформацію надати журналістам не можуть. Адже ці дані, згідно з розпорядженням керівника ВЦА, є обмеженими.
Бахмутська громада
Бахмутська міська рада переліку захисних споруд та їхніх адрес також не надала. Але в коментарі Вільному радіо спеціаліст відділу з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Бахмутської міської ради Сергій Кривошеєв пояснив: наразі ще триває облік, і конкретного переліку поки немає.

"Є захисні спеціалізовані сховища — це ПРУ — це протирадіаційні укриття і сховища. Їх на території Бахмутської громади 64 штуки. А найпростіших укриттів у нас приблизно 327 станом на грудень 2021 року. Це обстежуються усі підвальні приміщення багатоповерхівок і місць масового скупчення людей, школи, дитсадки, лікарні та інші будівлі, які підпадають під захисні укриття. Це цокольні поверхи тощо", — розповідає Вільному радіо Сергій Кривошеєв.
В коментарі Вільному радіо спеціаліст відділу з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Бахмутської міської ради Сергій Кривошеєв розповів, що не лише в Бахмуті, а й в інших українських містах є проблема з укриттями: облік і контроль за сховищами веде місцева влада, а власники більшості сховищ — ОСББ. Вони й мають підтримувати їх у задовільному стані. Але вони цього зачасту не роблять.

"Мешканці самостійно підвальні приміщення засмітили. Деякі підвальні приміщення розділені на комори. Оце велика проблема. Також велика проблема — буває підтоплення, і сховища потрібно просто провітрити, просушити, побілити. І це мають робити самі балансоутримувачі", — додає Сергій Кривошеєв.
Він стверджує, що раз на рік міська рада проводить рейди по сховищах, щоб перевірити їхню готовність і в разі небезпеки оперативно надати доступ до них:
"Ми сумісно з 8-м пожежно-рятувальним загоном проводимо такі рейди. Обстежуємо покажчики, направлення руху, щоб на стінах були написи "укриття"
Посадовець додає: на дверях сховищ вказують контакти відповідального за доступ до підвалів. А деякі укриття взагалі відкриті завжди, просто двері можуть бути прикриті.
Згідно з вимогами законодавства, усі укриття, призначені як захисні споруди, приводять до режиму повної готовності протягом 12 годин з того моменту, коли дійшла інформація про надзвичайну ситуацію.
6
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор