Підтримати
Программу кредитования "5-7-9%" хотят сделать более доступной
Фото: Вільне радіо

Підприємцям, які постраждали від війни з Росією, часто нелегко отримати кредит від держави, оскільки багато хто не має чого показати для банків як заставу. Щоб допомогти повернути на деокуповані території бізнес і робочі місця, хочуть створити спеціальний фонд гарантування застави. Більше про те, як працюватиме програма 5-7-9 для звільнених територій, читайте в нашому матеріалі.

 

Про зміни у програмі журналістам Вільного радіо розповів заступник міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олексій Соболев.

“Ми з міністеркою (з питань реінтеграції ТОТ Іриною Верещук, — ред.) регулярно їздимо на деокуповані території, та виявилось, що програма працює погано для цих територій”, — визнає Олексій Соболев.

Через наслідки війни бізнес у звільнених містах і селах поки що не може отримати кредит за програмою “5-7-9%”.

“Є компанії, які нормально працювали у 2021 році та в них залишились клієнти, вони можуть закупити обладнання та відновити бізнес, віддати кредит за пару років та створити нові робочі місця. Однак Росія знищила частину їхнього бізнесу або вивезла частину товару. Такому бізнесу нічого показати у банку як заставу, та програма “5-7-9%” у поточній версії не вирішує цю проблему, тому що необхідна якась застава”, — пояснює Олексій Соболев.

Для довідки:
Всеукраїнська програма “Доступні кредити 5-7-9%” стартувала у лютому 2020 року. Це програма, яка спрощує доступ підприємств малого та середнього бізнесу до банківського кредитування та надає кредити за зниженою процентною ставкою. Держава за цією програмою компенсує підприємцям частину кредитного навантаження.

Особливість програми “5-7-9%” у тому, що чим більше робочих місць ви створюєте, тим більшу компенсацію за кредитом отримуєте.

За програмою “5-7-9%” для підприємців з деокупованих територій планують створити фонд гарантування 

Тому для підприємців з деокупованих територій необхідні особливі умови, щоб вони мали можливість взяти кредити, каже Олексій Соболев.

“Ми зараз працюємо над тим, щоб змінити умови програми, щоб можна було гарантувати через спеціальний фонд більшу частину цієї застави. Таким чином бізнеси, які нормально працювали до [повномасштабного] вторгнення та постраждали і в них є кредитна історія або було видно, що вони працювали та сплачували податки у 2021 році, за рахунок цієї програми та фонду зможуть отримувати доступ до кредитів на тих самих умовах, як і люди з інших областей”, — роз’яснює урядовець.

Такий фонд, за його словами, допоможе підприємцям відновити бізнес на деокупованих територіях країни.

Олексій Соболев зазначає: минулого року програма “5-7-9%” забезпечила приблизно чверть усіх виданих кредитів українським підприємцям.

2020 року першим кредит за цією програмою отримав підприємець з Маріуполя, який має меблевий бізнес. Чоловік на той момент понад 16 років виготовляв та продавав побутові, офісні й торгові меблі. На кредитні гроші він тоді придбав свердлильний верстат із цифровим програмним керуванням. Завдяки цьому він сподівався найняти ще двох робітників, що своєю чергою, допомогло б знизити його кредитну ставку до 5% річних.

Втім у вересні 2020 року стало відомо, що з понад 500 заявок на державний кредит “5-7-9%” з Донеччини профінансували лише 36. Причиною цього в ДонОДА назвали суворі умови кредитування від банків та бойові дії в регіоні. 


Завантажити ще...