Прощена неділя — останній день святкування Масляної (Колодія). Вважається, що в цей день варто попросити пробачення в інших та відпустити образи самому. Після Прощеної неділі розпочинається Великий піст, який триває до Великодня. Як просити пробачення, відзначати цей день та вітати близьких — розповідаємо.
У 2024 році Прощена неділя припадає на 17 березня. Прощена неділя — останній день перед початком Великого посту. В цей день віряни відвідують служби у храмах. А після заведено просити пробачення у рідних, близьких, і всіх, кого людина могла образити. Головне правило: перепрошувати треба щиро.
“Так ми певним чином готуємо себе до Великого посту. В посту заведено міняти свої звички з поганих на добрі. Насправді прощення ж можна просити в будь-який час. Необов’язково чекати на цю неділю. Важливо, щоб люди обдумували, робили висновки зі своїх вчинків, щоб не просто сказали “пробач”, а намагались менше ображати інших у майбутньому, щоб молилися за це”, — розповідає Вільному радіо ієрей храму Святого Великомученика Димитрія Солунського Православної церкви України Володимир Кутузов.
Також серед традицій Прощеної неділі святкові застілля в родинному колі.
“Це не церковне, звичайно. В народі, так скажімо, ця традиція присутня. Я думаю, що це не гріх. Покуштувати смачної їжі. Чому би і ні? Раз людям так подобається, то нехай так буде”, — каже ієрей Володимир Кутузов.
У Прощену неділю важливо не лише від чистого серця просити пробачення, а й щиро пробачати. За традицією на прохання пробачити треба відповідати: “Бог простить і я прощаю”.
У Прощену неділю віряни можуть не лише просити пробачення у близьких, а й прочитати молитви. Але робити це треба з вірою у серці.
Молитва за тих, хто нас образив
Помилуй, Господи, тих, хто ненавидить мене і тих, хто заздрить мені! Помилуй, Господи тих, що обмовляють мене і ображають! Нічого злого не сотвори з ними за недостойного раба Свого, але за висловом милосердя, і з безмірною милістю, ні в цьому житті, ні в майбутньому столітті та не понесуть зла за мене, грішного! Освяти їх милістю Своєю і освіти благодаттю Своєю, Всеблагий, тому що перед усіма благословенний Ти на віки віків. Амінь.
У час, коли багато сімей через війну не можуть зібратись за одним столом на свята, привітати одне одного і попросити прощення в близької людини можна в месенджерах. Пропонуємо кілька листівок до прощеної неділі.