Масова паспортизація мешканців тимчасово окупованих територій почалася у 2016-му та лише набирає обертів. Яку вигоду чи шкоду вона приносить, навіщо потрібна Росії та чи дійсно допомогла їй наблизити до себе псевдореспубліки — читайте далі.
Російська паспортизація мешканців окупованих територій Донеччини та Луганщини розпочалася ще у квітні 2019 року. Тоді президент Володимир Путін підписав указ про видачу паспортів РФ жителям ОРДЛО за спрощеною системою. Для цього російська влада доклала максимум зусиль.
“66 пунктів прийому документів на отримання громадянства РФ за спрощеною системою і 8 пунктів в Ростовській області з видачі вже готових паспортів. У 2019 році РФ збільшила чисельність працівників міграційної служби для Південного федерального округу на 2 тисячі людей, додала фінансування на мільярди рублів для того, щоб паспортизувати”, — повідомляє на прес-конференції засновник Східної правозахисної групи Павло Лисянський.
Як зазначають правозахисники та правоохоронці, наразі активна паспортизація в ОРДЛО триває. Її темпи у порівнянні з 2019 роком зросли в 7 разів.
“За нашими даними, на тимчасово окупованих територіях зараз перебуває близько 2,5 млн людей. Через пункти паспортизації на сьогоднішній день пройшло близько 705 тисяч. Тобто, майже мільйон російських паспортів. При поверненні територій ми отримаємо нашу територію, але фактично з громадянами Росії”, — зазначає ексзаступник голови СБУ Віктор Кононенко.
Наразі більшість мешканців ОРДЛО змушені отримувати російські паспорти, є у них на те бажання чи немає. В першу чергу отримувати російські документи змушують “держслужбовців”, силовиків і пенсіонерів. Перші кроки паспортизації російська влада розпочала з обіцянок. Наприклад, наявність паспорта громадянина РФ нібито дозволить отримати російську пенсію. Однак коли настав час виплат, люди залишилися ні з чим.
“В таких паспортах проставляють коди неіснуючого підрозділу Міграційної служби Ростовської області. Прописка в такому документі також не вказується. Тож видані документи не дають права на соціальні та пенсійні виплати від країни-агресора і не роблять їхніх власників повноцінними громадянами РФ”, — коментує речник СБУ Артем Дехтяренко.
Стати повноцінними громадянами РФ мешканцям окупованих територій не дає відсутність саме прописки в країні-агресорці. Та тлі цього у фейкових республіках почали активно “працювати” аферисти. Вони пропонують мешканцям ОРДЛО за гроші фіктивно зареєструватися в Ростовській області. Обіцяють оформити дарчу на частину будинку, де ще прописані люди. Зазначимо, за російськими законами фіктивна реєстрація є порушенням закону. За це передбачене покарання: три роки тюрми або штраф у розмірі пів мільйона рублів.
У безвихідній ситуації опинилася й молодь, яка паспорт отримує вперше. Адже потрапити молодим людям на підконтрольну частину України після закриття окупаційними адміністраціями блокпостів складно. Єдиний вихід — їхати через Росію, однак без російського паспорта це неможливо. Тому молодь з ОРДЛО змушена масово отримувати паспорти РФ, адже це єдина можливість в’їхати на підконтрольну територію для отримання українського паспорта.
Торік масову незаконну видачу російських паспортів на території ОРДЛО співробітники СБУ фіксували напередодні вересневих виборів до російської Держдуми.
“Цей процес так звана влада самопроголошених республік організувала, щоб забезпечити участь українців у вересневих виборах до російської Госдуми. Організатори діють з порушеннями норм міжнародного законодавства. З червня 2021 року, за прямими вказівками з РФ, примусове отримання російського громадянства йде прискореними темпами”, — повідомляє речник СБУ Артем Дехтяренко.
Зазначимо, однією з обов’язкових умов отримання паспорта та громадянства РФ за спрощеною системою залишається наявність “паспорта громадянина” так званих “ДНР” та “ЛНР”.
Наразі отримати такі “паспорти” не так вже й просто. Люди стикнулися з величезними чергами, помилками перекладу російською мовою та, попри обіцянки від представників т.з. “Міграційної служби ДНР”, відсутністю будь-якої служби підтримки. Мешканці ОРДЛО чекають на псевдодокумент щонайменше пів року.
Ба більше, як зазначають представники бойовиків, починаючи з цього року на окупованих територіях Донецької області представників деяких професій допускатимуть до роботи лише з т.з. “паспортом ДНР”.
“Протягом 2022 року ми вже будемо ухвалювати рішення, що наявність громадянства ДНР є обов’язковою умовою обіймати посади чиновницького апарату або держслужби як такої”, — розповідає ватажок донецьких бойовиків Денис Пушилін.
Наразі мешканці непідконтрольних територій, за даними ватажка псевдореспубліки, отримали понад 800 тисяч паспортів так званої “ДНР”.
Проте Київ цих документів не визнає. Паспортизацію заради окупації на непідконтрольних територіях засудили в Радбезі ООН, а також багато країн світу. ЄС не видає віз таким людям та не дозволяє перетинати кордони країн-членів.
Зневіреним на окупованій території людям Україна готова піти назустріч. Коли ОРДЛО повернеться під контроль України, вони зможуть повернути свої українські паспорти.
“Якщо в них є таке бажання, звичайно, вони можуть відмовитися від цих документів. Для цього у нас і буде перехідний період, для того, щоб ми навели лад із документами, які є на непідконтрольних територіях. Всі, хто хоче залишитися громадянами України, залишаться громадянами України”, — розповідає учасниця української делегації в ТКГ по Донбасу Тетяна Іванова.
Якщо ж людина матиме бажання залишити громадянство РФ, український паспорт їй ніхто не нав’язуватиме. Адже Україна не визнає подвійного громадянства.
Читайте також: