Чи стали прикордонні райони Донеччини й Луганщини за рік ближчими до Росії та які ідеологічні прийоми все більше використовують там — у нашому матеріалі.

 

На початку 2021 року проросійські ЗМІ повідомили, що в ОРДЛО починаються зміни в інтеграції окупованих територій в “руський мир”.

Найважливішим елементом будівництва будь-якої держави є його ідеологія. З цією метою власне і розробляється зараз доктрина, присвячена розвитку Донбасу”, — казав т.з. голова “громадської палати” самоназваної “ДНР” Олександр Кофман на презентації “ідеологічної доктрини” псевдореспублік.

Вже тоді вони збиралися “розвивати” культурні, науково-освітні та інші зв’язки з Росією. Редактор видання “Російська народна лінія” Анатолій Степанов казав:

Створення ідеології — це не означає випустити якийсь документ і сказати, що все, тепер починаємо будуватися. Це серйозна робота, це робота насамперед у галузі культури. Це робота в галузі освіти, це робота в ЗМІ, щоб вони займалися формуванням та нагадуванням суспільству про ті сенси, якими століттями жила Росія та російський народ”.

Сказано — зроблено. Весь рік в Донецьку, Луганську та сусідніх районах, які контролюють підвладні Кремлю адміністрації, продовжують викорінювати українську мову. Починають з дитсадка. Наприклад, дошкільнята в Макіївці вчать віршики зі словами “Батьківщина Росія у нас одна”.

В школі лише продовжують. Навчання — тільки російською. А на додачу, наприкінці листопада псевдореспубліки отримали  майже сто тисяч нових підручників “Історичного краєзнавства” з переписаною росіянами історією краю.

Зокрема, навчальні посібники 11 класу виконають величезну роль у реалізації плану заходів “недопущення фальсифікацій історії”. Ці навчальні посібники, по-перше, відповідають тій доктрині “Російський Донбас”, історико-культурному стандарту та концепції викладання історії в загальноосвітніх організаціях”, – каже директор департаменту так званого “Міністерства освіти та науки” самоназваної “ДНР” Віталій Пєстрєцов.

Готують випускників і до російських вишів. Вже закупили підручники для підготовки до єдиного державного іспиту та ввели обов’язковий твір при складанні іспитів (чого раніше не було). 

Зникає українська все більше і з життя дорослих. У 2020 році згадку про цю державну мову прибрали з так званої “конституції”. Та це принесло мешканцям самопроголошеної республіки певні проблеми вже зараз. Більшість документів на майно, про шлюб, народження чи смерть залишалися з довоєнних часів – тобто українською. А тепер їх змушують перекладати російською.

Мені здається, це більше політичний крок. Який свідчить про небажання подальшого продовження діалогу у тому форматі, в якому його пропонує українська сторона”, – розповідав у коментарі Радіо Свобода аналітик Донецького інституту інформації Віталій Сізов.

Виходить ідеологія і на вулиці. Часто до цього залучають бюджетників. Наприклад, в листопаді їх ставили агітувати на окупованій території за ідеї “національної ідентичності з Росією” – роздавати перехожим газети з російськими новинами. Там розписали статті про Путіна, без якого не може бути Росії, про “українські лабораторії, в яких розробляють COVID-19”  та іншу пропаганду.

А щоб частіше нагадувати про єдність та відокремлення людей Донеччини, створюють своїх героїв з окупантів. Так, 28 серпня 2021-го в Калінінському районі Донецька відкрили пам’ятник полеглим бойовикам так званої “ДНР”. Самоназваний президент Південної Осетії Анатолій Бібілов привіз його в Донецьк як подарунок.

Відкриття пам’ятника – це, напевно, найвище та найцінніше, бо ті хлопці, які загинули й в Південній Осетії, і тут, у ДНР, – вони були і є продовжувачами тих ідей, які нам залишили наші діди та прадіди”, – казав Бібілов.

15 жовтня перейменували сквер Маяковського у Донецьку на честь бойовика Арсена Павлова, відомого ката на прізвисько “Моторола”, а також встановили йому погруддя. Павлов брав участь у захопленні Донецького аеропорту. Керував тоді загоном “Спарта”. 

Його звинувачують в численних військових злочинах, зокрема у жорстокому вбивстві одного з полонених бійців з Донецького аеропорту.

Сусідствує погруддя Павлова з такими само пам’ятниками колишньому  ватажку самоназваної “ДНР” Олександру Захарченку і бойовику Михайлу Толстих, відомому як “Гіві”. Там само стоїть погруддя ватажка бойовиків Олега Мамієва, а також померлого співака Йосипа Кобзона.

9 листопада пам’ятник Феліксу Дзержинському відкрили на території так званої “Академії МВС ДНР”. Це погруддя бронзового кольору на постаменті. Так званий “начальник слідчого управління МВС” псевдореспубліки Дмитро Тарєєв на відкритті погруддя визнавав, вони орієнтуються в роботі на таких неоднозначних радянських діячів як Дзержинський:

Це знакова подія як для всієї академії, так і для всієї республіки. Знакова тому, що у важкі моменти нашої республіки особовий склад академії успішно виконує поставлені міністерством завдання. Основним принципом і девізом виконання своїх функціональних обов’язків є слова Дзержинського: чекістом може бути лише людина з холодною головою, гарячим серцем і чистими руками”.

Та навіть в окупації більшість районів Донеччини та Луганщини згадують, що це Україна. До державних свят над будинками пролітає прапор на повітряних кульках. А у Дебальцевому взагалі замість чергового пам’ятника окупанту ставлять меморіал солдату ЗСУ з синьо-жовтим прапором. 

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...