Рік, що минув, видався плідним для спортсменів регіону. Вони ставали чемпіонами на європейському та світовому рівнях, виборювали призові місця на Олімпіаді й Паралімпіаді. Потішимось їхніми досягненнями разом.
Виступ на Олімпіаді у Токіо
Минулого літа у столиці Японії відбулася одна з найважливіших спортивних подій року — XXXII Олімпійські ігри. Їх мали провести ще у 2020 році, але тоді в Японії запровадили жорсткий карантин, тож змагання довелося перенести. Але й у 2021-му ігри проводили без глядачів.
Загалом на цих змаганнях збірна України посіла 44 місце, здобувши 19 медалей.
Паралімпіада-2020
Набагато успішнішими видались для наших спортсменів Паралімпійські ігри, які проходили в Токіо одразу після Олімпіади. Україну на змаганнях представляли понад 140 спортсменів. 14 з них, як і на Олімпіаді, були з Донеччини. За підсумками ігор українські спортсмени привезли з Японії 98 медалей, 15 з яких вибороли спортсмени Донецької області.
Найбільше нагород привіз плавець зі Слов'янська Андрій Трусов. У скарбничці спортсмена 6 нагород: 2 золоті, 3 срібні та 1 бронзова. Також Андрій — автор двох світових рекордів.
Андрій Трусов. Фото: Вільне радіо
Ще один представник Слов'янська — велосипедист Єгор Дементьєв — привіз додому три медалі: 2 "срібла" та 1 "бронзу".
Єгор Дементьєв. Фото: Вільне радіо
Плавці Віктор Смирнов та Сергій Кліпперт здобули кожен по срібній медалі.
Сергій Кліпперт (ліворуч) та Віктор Смирнов (праворуч). Фото: Вільне радіо
Бахмутянин Микола Жабняк завоював "срібло" у метанні диска.
Микола Жабняк. Фото: Вільне радіо
Ще три спортсмени повернулися додому з бронзовими нагородами: бахмутська легкоатлетка Юлія Павленко, а також плавці Ярина Матло та Василь Крайник (обидва представляли Маріуполь).
Юлія Павленко, Ярина Матло та Василь Крайник. Фото: Вільне радіо
Інші досягнення спортсменів з Донеччини
Перемогами наших спортсменів запам'яталися й інші спортивні події всеукраїнського та світового рівня. Представникам Донеччини вдалося навіть побити кілька світових рекордів.
“
Спортсмени з Донеччини на Чемпіонаті світу з паверліфтингу та жиму лежачи серед спортсменів з порушенням зору завоювали 14 золотих медалей та встановили 16 рекордів світу
– розповідає в.о. голови ДРЦ "Інваспорт" Ілля Рева.
Фото: ДРЦ "Інваспорт"
Чемпіонат проходив у грузинському місті Бакуріані наприкінці жовтня. У змаганнях взяли участь близько 100 спортсменів з 10 країн. Від України виступали 19 атлетів, 6 із них — з Донеччини. Детальніше про виступ параспортсменів читайте в матеріалі Вільного радіо.
Вероника Бордюг (ліворуч) та Альона Борщевська (праворуч). Фото: Альона Борщевська
“
У нас була боротьба. На першому підході ми починали усі з однієї ваги — 125 кг. Але в мене з технічних причин не зарахували перший підхід, на другому я пожала 125, а дівчата третім (підходом, — ред.) пожали більше. Через те, що в мене було вже багато стартів, мені було важче, і третій підхід я вже трохи не дожала. Прикро. Я на 132 виходила, але мені не зарахували
– розповідає про свій виступ журналістам Вільного радіо Альона Борщевська.
Для важкоатлетів з Донеччини минулий рік теж був плідним. На Чемпіонаті Європи з важкої атлетики серед юніорів та молоді до 23 років, який проходив з 23 вересня по 4 жовтня у фінському місті Рованіємі спортсмени вибороли "срібло" та "бронзу".
“
У нас четверо наших важкоатлетів взяли участь у чемпіонаті, двоє з яких посіли призові місця: друге та третє. Це Євген Бурбала, представник Вугледара у надважкій ваговій категорії (це понад 109 кілограмів), та Москаленко Ілля, представник Краматорська у ваговій категорії до 96 кілограмів.
– розповідає прессекретар Федерації важкої атлетики Донецької області Ігор Конопльов.
Леон Білицький (ліворуч) та Олександр Рибін (праворуч). Фото: пресслужба Управління фізичної культури та спорту ДонОДА
Леон Білицький з Покровської громади виступав у ваговій категорії понад 95 кг серед дорослих. Спортсмен виборов два "срібла" у вправах "поштовх" та "двоборство", а також бронзову нагороду у вправі "ривок".
Олександр Рибін з Лиманщини брав участь в змаганнях серед юніорів у ваговій категорії 78 кг. Хлопець здобув одну срібну медаль у командній естафеті з поштовху коротким циклом. Ще дві бронзові нагороди йому вдалося вибороти у командній естафеті з поштовху довгим циклом та в особистому заліку в поштовху довгим циклом.
Успішним рік був і для спортсменів, які змагаються у бойових видах мистецтв. Так, на Чемпіонаті Європи, який проходив на початку жовтня в польському місті Катовіце, каратисти з Костянтинівки вибороли 10 медалей на чотирьох: 5 срібних та 5 бронзових.
Фото: Управління фізичної культури та спорту ДонОДА
“
Пеняшкін Олександр став володарем двох срібних нагород та однієї бронзової. Він також багаторазовий чемпіон Європи та чемпіон України. Пеняшкіна Валерія стала володаркою 1 срібної та 4 бронзових медалей. Також вона багаторазова чемпіонка України, чемпіонка Європи та була срібною призеркою світу.
– розповідає Вільному радіо голова Донецької обласної асоціації традиційного карате-до Костянтин Пеняшкін.
На початку листопада 5 нагород на Чемпіонаті Європи вибороли таеквондисти з Маріуполя. Чемпіонат Європи з таеквон-до проходив наприкінці жовтня у грецькому місті Іракліон. У змаганнях взяли участь понад тисяча спортсменів з 25 країн.
“
Донецьку область представляли 8 спортсменів, четверо з них стали переможцями та призерами змагань: Малиш Артур, Кайда Катерина, Курсенко Ярослав та Тихоновський Андрій.
– розповідає президент філії ГО "Федерація таеквон-до І.Т.Ф. України" у Донецькій області Сергій Мартинов.
Ще дві медалі на Донеччину з Угорщини привезли кікбоксери Данило Ульянов та Уляна Міщенко. Данило гідно виступав та спромігся вибороти "золото".
Фото: Facebook/Сашка Гончаров
“
У півфіналі він обіграв португальця з рахунком 3:0. Ну а в фіналі вийшов на нього поляк. До другого раунду був напружений бій. Але після другого раунду стало зрозуміло, що Данило набагато кращий, набагато швидший, і все стало на свої місця.
– розповідає тренер хлопця Віктор Лі.
Зазначимо на Вільному радіо вийшло велике інтерв'ю з Данилом Ульяновим. Прочитати та послухати його можете за посиланням.
Уляна Міщенко ж у півфіналі не змогла здолати македонську суперницю та здобула третє місце.
Першу свою медаль на міжнародних змаганнях здобула легкоатлетка з Торецька — Марія Ларіна. Дівчина виступала на Чемпіонаті Асоціації Балканських легкоатлетичних федерацій (ABAF) серед юнаків у сербському місті Кралєво. 17-річна спортсменка штовхнула 3-кілограмове ядро на 15,5 метрів та з таким результатом змогла отримати "срібло" цих змагань.
Фото: ДонОДА
Перемоги бахмутян на міжнародній арені
Блискучі результати демонстрували протягом року й бахмутські спортсмени. Найбільше відзначилися борці. Серед них — 15-річна Марія Єфремова, яка стала найкращою на Чемпіонаті світу з вільної боротьби. Змагання проходили влітку у столиці Угорщини Будапешті.
У свої ваговій категорії (49 кг) Марія "всуху" змогла подолати всіх своїх суперниць одній восьмій та одній четвертій фіналу.
Фото: United World Wrestling
У півфіналі дівчина боролася з суперницею з Туреччини Севім Акбас. У цьому поєдинку Марія виграла з рахунком 9-0 та пройшла у фінал. У вирішальній битві спортсменка з Бахмута протистояла швейцарці Свені Юнго. Поєдинок закінчився з рахунком 11-0 на користь Марії.
Ще одна борчиня, яка гідно представила Бахмут — 20-річна Катерина Зелених. Дівчина зійшла на п'єдестал світової першості, завоювавши "срібло" на Чемпіонаті світу з боротьби. Змагання проходили в листопаді у Белграді, Сербія.
Фото: Асоціація спортивної боротьби України
Катерина впевнено обійшла суперниць у кваліфікації та чвертьфіналі. У півфіналі вона здолала італійку Аврору Кампанья, а у фінальній сутичці боролася проти спортсменки з Канади Ани Паули Годінес Гонсалес. Поєдинок Катерина розпочала впевнено та вела з рахунком 7:0, але потім опонентка стрімко почала нарощувати очки. Катерина гідно боролася, але програла бій з рахунком 7:10 і закінчила виступ на Чемпіонаті світу зі "срібним" результатом.
"Золото" на цьому чемпіонаті в категорії 70 кг здобула бахмутянка Аліна Бережна. У півфіналі спортсменка здолала суперницю з Румунії з рахунком 4:0. А в фіналі з рахунком 3:0 виборола перемогу у борчині з Греції.
Ще одна бахмутянка — Тетяна Профатілова — виступала в категорії 50 кг. У відбірковому раунді вона здолала спортсменку з Румунії, однак у півфінальному поєдинку поступилась іншій румунській суперниці з рахунком 1:0. В бою за третє місце Тетяна змогла зібратися та вибороти бронзу у борчині з Латвії.
А Єлизавета Моренко змагалася серед юніорів та здобула срібну медаль.
Тетяна Профатілова (ліворуч) та Єлизавета Моренко (праворуч). Фото: Олег Рева
Чемпіонат проходив у серпні в чеському місті Пльзень. У своїй категорії до 53 кг хлопець посів друге місце, піднявши у тязі 147,5 кг, присівши із вагою 155 кг та взявши вагу 92,5 кг у жимі лежачи. Як зазначив тренер хлопця, це були перші міжнародні змагання у спортивній кар'єрі Олексія.
Ще одну перемогу здобула 18-річна бахмутянка Олена Пруденко разом із партнеркою з Харкова на Чемпіонаті Європи з рогейну.
Для довідки: рогейн — це командний вид спорту, який поєднує в собі стратегію й тактику, навігацію на пересіченій місцевості, а також фізичну витривалість.
Фото: Facebook/Iryna Fryz
Олена Пруденко та Марія Гоєнко впоралися з дистанцією приблизно за добу. На відпочинок часу майже не було. Загалом спортсменки подолали 66 кілометрів.
“
Ми то бігли, то йшли, але постійно рухалися. Хвилин 20 ми, може, відпочили, передивилися свою мапу та дистанцію трішки змінили — і все. А так ми постійно були в русі
– розповіла нашим журналістам Олена Пруденко.
Детальніше про виступ дівчат читайте в нашому матеріалі.
Ще одну впевнену перемогу на всеукраїнському рівні здобули чи не наймолодші спортсменки з Бахмута.
Фото: власний архів Ірини Яценко
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо побували на командному тренуванні у юних гімнасток-чирлідерок. Фоторепортаж дивіться за посиланням.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.