Радониця — день, коли у християн заведено згадувати померлих близьких та прибирати їхні могили. Та на Донеччині відвідування кладовища несе смертельні ризики для вірян. Виною тому — постійні російські удари, які розтрощили вже сотні поховань, і нерозірвані снаряди й міни. У цьому матеріалі покажемо, що стало з деякими цвинтарями регіону за роки повномасштабної війни.
Сьогодні православні християни відзначають Радоницю. Віряни спочатку йдуть у храми на богослужіння, а потім — на кладовища, де моляться за покійних і ставлять квіти на могили.
Однак через повномасштабну війну Росії проти України не всі жителі Донецької області мають змогу відвідати місця поховання близьких. Хтось не може прийти на цвинтар через евакуацію, а хтось — через те, що могила рідної людини потрапила у тимчасову окупацію чи на територію активних боїв. Такі кладовища час від часу потрапляють під вогонь російської армії. Втім, буває, що ракети загарбників влучають у кладовища у відносно тилових містах і селах Донеччини.
Вільне радіо зібрало світлини з понівеченими надгробками з різних населених пунктів Донецької області. Усі ці кладовища постраждали після 24 лютого 2022 року.
У липні 2023 року журналісти Вільного радіо відвідали центральне кладовище звільненого Лимана. Поряд зі старими могилами — чимало безіменних і свіжих поховань. Багато з них побиті російськими обстрілами.
Більше фото з кладовища у Лимані є тут.
У серпні 2023 року журналісти Вільного радіо відвідали кладовище у Святогірську. Місто пережило тимчасову окупацію та багатомісячні бої, від яких постраждали не лише жителі, а й їхні померлі близькі.
У ніч на 10 квітня 2023 року російська армія завдала удару по місцю упокоєння у Краматорську.
У березні 2024 року журналіст видання “Телеграф” показав, який вигляд має одне з цвинтарів у прифронтовій Костянтинівці.
Маріупольський цвинтар у Бахмуті потрапило в об’єктив окупантів у лютому 2024 року.
Влітку 2022 року одна з російських авіабомб впала просто посеред кладовища, потрощивши деякі поховання.
У травні 2023 року під час найзапекліших боїв за Бахмут окупанти зафільмували цвинтар, що розташований на горі між Часовим Яром та Бахмутом. Місцеві називали його “Кладовищем поряд з ралі”.
Ще влітку 2022 року через постійні обстріли з боку росіян усі три кладовища у Сіверську були пошкоджені.
У березні 2024 року бійці ЗСУ показали з безпілотника, який вигляд має село Іванівське, за яке точаться бої з січня 2023 року.
Серед іншого вдалося частково побачити кладовище та будинки на провулку Затишному.
Зазначимо, це наслідки боїв на цвинтарях Донеччини після того, як російська армія тимчасово окупували частину області. Після звільнення цими територіями може ще раз пройти лінія фронті й стан кладовищ стане ще гірше.
Нагадаємо, в умовах багаторічної радянської пропаганди замовчувалися різноманітні факти історії Другої світової війни. Тому до вибору історичної літератури слід підходити уважно. До Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні Вільне радіо підготувало добірку з трьох десятків книжок про цю війну. Створити її допомогли спеціалісти з Інституту історії України та Музею історії України у Другій світовій війні.