Чи є щось страшніше за рак? І чому онкологія особливо жахає та чи є для цього реальні підстави?
Давайте домовимось, рак — це не повинно викликати якийсь страх, а має викликати настороженість. І, власне, якщо ви зрозумієте, що рак — це не вирок (фраза, яка вже мемом стала в мережі), а діагноз, який піддається лікуванню, ефект цього лікування залежить від своєчасного звернення та якості надання медичної допомоги.
Давайте трохи змінимо ракурс розмови. Який догляд потрібен онкохворій людині від близьких?
Найчастіше брак уваги на такому складному етапі життя — він змушує пацієнта, хворого, іноді відмовитися від проведення медичних обстежень та заходів.
Як варто себе поводити з онкохворою людиною, що говорити, а чого уникати?
Мені здається, немає потреби виділяти, що це саме онкологічний пацієнт, хронічний або невиліковно хворий — ось на цьому не потрібно акцентувати увагу. Тобто поводитися до людини до захворювання, під час хвороби та в процесі реабілітації після перенесеного лікування все ж таки з рівністю, можливо, щоб він відчув себе більш вагомим, але закликати до якогось співчуття, розуміння та іншого — гадаю, цього не варто робити.
Як подолати апатію та зневіру хворого?
А ось це, мабуть, та допомога, яку ми маємо розподілити на всіх нас в суспільстві в цілому. Родичі мають казати йому, що ти будеш здоровий, не зважаючи на те, що це з тобою сталося. Лікарі мають більше працювати, щоб не тільки словами, але й результатами — тими цифрами, про які ми раніше говорили. Тобто результат нашого лікування — це числове значення кількості хворих, які вижили, які прожили тривалий час, їхні діти, які бігають по вулицях… Це ж чудово, коли ти бачив людину в розгубленому стані під час виявлення цього захворювання, ти бачив його розгубленість в процесі лікування, ти бачив і агресію, й апатію… А потім ти бачиш, як він гуляє вулицею з маленькою дитиною, і це викликає добрі емоції.