Підтримати
Зображення до посту “Раннє втручання”: як у Бахмуті допомагають дітям з особливими потребами та чи є черга
Фото: Вільне радіо

Бахмут — одне з двох міст на Донеччині, де є заняття за системою “Раннє втручання” для малюків з особливостями розвитку. Навіщо це потрібно, хто може попросити допомоги та який результат дає програма читайте в нашому матеріалі.

 

Раннє втручання — це комплекс послуг для раннього виявлення, терапії та профілактики порушень розвитку дитини, а також допомоги її родині. 

Мета програми: зробити дітей з серйозним діагнозом максимально щасливими та допомогти освоїтись в суспільстві.

Усі медичні деталі про програму ви можете почитати у спеціальному посібнику.

Клієнтом послуги може бути родина, яка виховує дитину молодше 4 років: 

  • котрій поставили діагноз, що супроводжується затримками в розвитку, незалежно від ступеня тяжкості; 
  • у якої виявлено затримку в розумовому, моторному, соціально-емоційному, комунікативному розвитку; 
  • яка належить до соціальної групи ризику; 
  • яка відноситься до групи біологічного ризику.

На Донеччині є три центри з системою “раннє втручання”: два у Краматорську та ще один у Бахмуті.

“Коли ми прийшли, у нас ручка взагалі неактивна була, абсолютно. Просто, як-то кажуть, висіла” — розповідає свою історію мати одного з маленьких “випускників” програми “Раннє втручання” Юлія Сєрік.

“Раннє втручання”: як у Бахмуті допомагають дітям з особливими потребами та чи є черга 1

 

Невропатолог направив її сина Владислава до Бахмутського реабілітаційного центру із діагнозом лівобічний парез. Там якраз було вільне місце для хлопчика. Тоді йому було 2 роки. І родина та лікарі взяли собі за мету змусити руку малого рухатись. 

“Спочатку була відеозйомка, щойно ми прийшли. Як поводився Владислав, як розмовляв, що вмів”, — згадує жінка.

Потім почались заняття. 

“Два роки ходили, раз на тиждень займалися. Індивідуальний підхід був до дитини, дивилися, що може, чого не може, робили спеціальні акценти, допомагали нам. Змушували його лівою рукою брати потрібні деталі, були спеціальні масажери”, — розповідає Юлія Сєрік.

У той час, як Владислав отримував допомогу від лікарів, його матуся також займалася зі спеціалістами. 

“Приходила я на певний час, була зібрана група педагогів, і розказували мені, як мені треба поводити себе з дитиною, який підхід”, — каже вона.

Результати роботи спеціалістів вразили маму Владислава. 

“Зараз ми вже беремо все обома руками, все робимо, можемо лівою рукою відкрутити навіть кришку на пляшечці, наприклад”. Позитивну динаміку малюка також зафіксували на відео.

“Раннє втручання”: як у Бахмуті допомагають дітям з особливими потребами та чи є черга 2
Фото: Юлія Сєрік

Жінка каже, що проект суттєво допоміг її родині. 

“Раніше намагалися менше виходити до діток, більш замкнені були. Зараз ми повністю виходимо, гуляємо, спілкуємось”, — радіє Юлія. 

За допомогу синові у рамках проекту родина Сєрік з власних коштів не платила. Вони були учасниками пілотного проекту і увійшли до першого десятка дітей на всю країну, які почали випробовувати систему раннього втручання ще у 2017 році. 

Наразі Бахмутський дитячий центр реабілітації співпрацює з 4 родинами. Займаються щоп’ятниці. 

“Раз на тиждень, п’ятниця, — це у нас цей день виділений, — виділена частина для приймання цих дітей, і команда працює раз на тиждень з сім’ями почергово”, — розповідає головний лікар Бахмутського центру реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи Наталія Мілько.

“Раннє втручання”: як у Бахмуті допомагають дітям з особливими потребами та чи є черга 3
Фото: сторінка Наталії Мілько у Facebook

У центрі сформована команда спеціалістів напрямку: педіатр, логопед, психолог, реабілітолог та інструктор з лікувальної фізкультури. Та за 2 роки пілотного проекту ще не створили всю необхідну нормативно-правову базу системи. Наприклад, лише на цьому тижні було перше засідання Національної ради з питань раннього втручання.  Але подальший план дій програми в міста ще не надсилали.

“Щодо включення нашого закладу і нашої команди до цього проекту і яким чином це буде відбуватись, ми ще поки не знаємо. Далі ніяких ні вказівок, ні куди рухатись — ми цього ще не знаємо і ні з ким не спілкувались з цього приводу”, — зізнається Наталія Мілько.

“Раннє втручання”: як у Бахмуті допомагають дітям з особливими потребами та чи є черга 4

 

За її словами, поки що в Бахмуті система працює недосконало.

“Не виділені додаткові штатні посади, не виділені приміщення в тому обсязі, в якому вони потрібні. Проходило це все під патронатом ЮНІСЕФ. Обіцяли обладнання, канцтовари постійно поповнювати, ремонти в першу чергу зробити, пандуси навіть обіцяли. І з цього обіцяного ми отримали ноутбук, принтер і трішки обладнання реабілітаційного”, — скаржиться лікарка.

Вона також зазначає, що зараз за свою роботу за системою лікарі надбавок не отримують.

“Ми на себе взяли цю відповідальність. Ми жодного дня не припинили роботу нашої команди, ми за рахунок свого часу особистого продовжували працювати з сім’ями, надавати їм допомогу”, — коментує Наталія Мілько.

“Раннє втручання”: як у Бахмуті допомагають дітям з особливими потребами та чи є черга 5
Фото: Вільне радіо

Зазначимо, наразі пацієнтів, які хотіли б отримати допомогу за програмою “Раннє втручання” більше, ніж місць. Тож в Бахмуті доведеться стати в чергу.  

За час функціонування проекту в Бахмуті скористатись його послугами змогли 9 родин. Є вже “випускники” програми і в інших регіонах. З огляду на результати, програму розширюють. За даними Національної асамблеї людей з інвалідністю України, станом на серпень 2019 року програма впроваджується у 10 регіонах України: Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Закарпатській, Запорізькій, Луганській, Львівській, Одеській та Харківській областях, а також у м. Києві.  

Читайте також:


Завантажити ще...