Римський статут. Фото: РБК
Ратифікація Римського статуту. Ілюстративне фото: РБК

Президент України Володимир Зеленський підписав закон №11484 про зміни Кримінального кодексу Україні. Документ приводить відповідність до норм Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Про це йдеться в картці документа на сайті Верховної Ради.

Цей документ має увідповіднити національне законодавство України до Римського статуту. Зокрема, уточнити термінологію та визначити покарання за такі злочини, як геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини агресії.

Як зазначається у пояснювальній записці до документа, він забезпечить запобігання юридичної та фактичної безкарності за вчинення злочинів, передбачених статтями 437–439, 442, 442-1 КК.

Також передбачаються зміни до процедури розслідування кримінального провадження та чіткі механізми для забезпечення співпраці з Міжнародним кримінальним судом.

Крім того, у серпні 2024 року Верховна Рада підтримала ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Документ підтримав 281 народний обранець. Про те, що це рішення може змінити — Вільне радіо розповідало в окремому матеріалі. 

Що таке Римський статут

Це міжнародний договір, на підставі якого заснований Міжнародний кримінальний суд. Його підписали 137 держав світу, включно з Україною, але ратифікували лише 124.

Зокрема, Україна підписала цей документ 20 січня 2000 року. Але у липні 2001 року Конституційний суд визнав статут таким, що не відповідає Конституції України. Тому тоді країна не могла ратифікувати цей документ.

Водночас у 2014-2015 роках Україна прийняла дві заяви про визнання юрисдикції МКС — щодо справ Майдану і злочинів проти людяності та воєнних злочинів, вчинених на її території.

Документ визначає майже 50 міжнародних злочинів, а багатьох з них наразі немає в українському кримінальному законодавстві. Водночас МКС може переслідувати людей за такими обвинуваченнями. Після ратифікації Римського статуту МКС отримає можливість розслідувати злочини, скоєні на території держав-членів або їхніми громадянами, зокрема в Україні.

Нагадаємо, у квітні 2024 року Парламентська Асамблея Ради Європи прийняла резолюцію щодо депортації дітей та дорослих з України в Росію. В цій резолюції вперше згадали термін “геноцид” щодо дій Росії в Україні та визнали ордер на арешт Путіна.


Завантажити ще...