Ми в Соціальних мережах

Верховна Рада підтримала ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Документ підтримав 281 народні обранці, а що це рішення може змінити — розповідаємо далі. 

 

 

Про затвердження документа повідомив нардеп Олексій Гончаренко. 

15 серпня президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт №0285 про ратифікацію Римського статуту та поправок до нього. Крім того, існує ще один проєкт №11484, який передбачає зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів державі на тлі ратифікації.

Як зазначається у пояснювальній записці документа, затвердження Римського статуту допоможе Україні набути повноправного членства в МКС. Згодом, країна зможе долучатися до роботи Асамблеї держав — учасниць Римського статуту: брати участь у виборах суддів, пропонувати свої кандидатури, впливати на пріоритети МКС та розробку змін норм цього статуту тощо. 

Також ратифікація цього документу є ключовою вимогою для вступу України до ЄС, оскільки виконання Угоду про Асоціацію включили до євроінтеграційних вимог. Усі країни Європейського союзу ратифікували Римський статут.

А ще посол з особливих доручень МЗС Антон Кориневич в інтерв’ю виданню “Суспільне. Новини” розповідав, що затвердження Римського статуту також допоможе Україні отримати компенсації. Йдеться про роботу фонду Trust Fund for Victims. А втім, він і може працювати в країні, яка визнала юрисдикцію МКС, але не ратифікувала Римський статут.

“Фонд працює по наданню репарацій жертвам злочинів. Зазвичай йдеться про відбудову шкіл, впровадження певних соціально-психологічних програм. Після ратифікації Україною Римського статуту він матиме більш захищену позицію, коли почне активно працювати по відшкодуванню”,— розповів Кориневич. 

То що ж таке Римський статут

Це міжнародний договір, на підставі якого заснований Міжнародний кримінальний суд. Його підписали 137 держав світу, включно з Україною, але ратифікували лише 124.

Зокрема, Україна підписала цей документ 20 січня 2000 року. Але у липні 2001 року Конституційний суд визнав статут таким, що не відповідає Конституції України. Тому тоді країна не могла ратифікувати цей документ.

Водночас у 2014-2015 роках Україна прийняла дві заяви про визнання юрисдикції МКС — щодо справ Майдану і злочинів проти людяності та воєнних злочинів, вчинених на її території.

Документ визначає майже 50 міжнародних злочинів, а багатьох з них наразі немає в українському кримінальному законодавстві. Водночас МКС може переслідувати людей за такими обвинуваченнями. Після ратифікації Римського статуту МКС отримає можливість розслідувати злочини, скоєні на території держав-членів або їхніми громадянами, зокрема в Україні.

Нагадаємо, у квітні 2024 року Парламентська Асамблея Ради Європи прийняла резолюцію щодо депортації дітей та дорослих з України в Росію. В цій резолюції вперше згадали термін “геноцид” щодо дій Росії в Україні та визнали ордер на арешт Путіна.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.