Росія обрала 9 травня новою датою “захоплення” Бахмута. Ватажок “вагнерівців” заявляє про майже повне оточення міста, але бідкається про нестачу боєприпасів і найманців. ЗСУ називають це способом окупантів виправдати свої невдачі.
Журналісти Вільного радіо проаналізували ситуацію в Бахмуті станом на початок травня, зібравши інформацію з українських і російських джерел.
Російське військове керівництво намагається взяти під контроль Бахмут до 9 травня. Такі плани раніше озвучували самі росіяни, а зараз про це кажуть і в українському Міноборони.
“Ворог (росіяни, — ред.) з усіх сил намагається взяти Бахмут під контроль до 9 травня“, — зазначає заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.
Цю інформацію підтвердив і речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.
“Вони (росіяни, — ред.) скоро встановлять рекорд Гіннеса з перенесення дат, до яких вони щось мають взяти. До кінця березня вони мали взяти весь Донбас. Перші дати про взяття Бахмута були в липні 2022 року, відтак він досі стоїть. Наші Сили оборони зроблять все, щоб жодна з цих дат не стала реальністю“, — запевнив в ефірі телемарафону Череватий.
Аби здійснити свої плани із захоплення Бахмута, до міста стягують ще більше найманців ПВК “Вагнер”, заявила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.
Втім, за її словами, українські військові тримають оборону та продовжують знищувати склади з боєприпасами “вагнерівців”.
Водночас аналітики Інституту вивчення війни (ISW) навпаки вважають, що Міністерство оборони Росії змінило пріоритет наступу на Бахмут на користь підготовки до оборони від очікуваного українського контрнаступу. Це ставить групу Вагнера та її засновника Євгена Пригожина у потенційно складне становище, припускають фахівці.
Керівник ПВК “Вагнер” Євген Пригожин каже про “успіхи” його найманців у Бахмуті: вони нібито майже захопили все місто, а українські військові контролюють лише 2,5 кілометри.
Також Пригожин заявляє про втрати української армії на цьому відтинку фронту.
“[Україна] щодня підтягує від 400 до 600 людей [до Бахмута], приблизно стільки ж щоденно у нього убитими”, — йдеться у публікації російського видання.
Зауважимо, українське військове керівництво неодноразвово заявляло: втрати ЗСУ значно менші, ніж у російської армії. Зокрема, про це в інтерв’ю іспанському виданню говорив міністр оборони України Олексій Резніков.
Також про приблизні втрати росіян висловлювався й керівник військового відділу фонду “Повернись живим” Андрій Римарук.
“Ми бачимо надчудову статистику і роботу наших Збройних сил України. От загальна статистика втрат (росіян, — ред.) від 700 до тисячі за день, з них 70% — це Бахмут і його околиці. І це є втрати безповоротні. Ми ще не рахуємо втрати санітарні — це ті військовослужбовці Росії, які вже не повернуться в стрій, бо там досить тяжкі поранення”, — стверджує Римарук.
Днями ватажок ПВК “Вагнер” Євген Пригожин опублікував два звернення: у першому поскаржився на великі втрати, а в другому заявив, що 10 травня нібито виводить своїх найманців з Бахмута.
Однак, на думку речника Східного угруповання військ ЗСУ Сергія Череватого, найманці групи Вагнера все ж намагаються виконати завдання взяти Бахмут до 9 травня. Таку ж позицію висловила й розвідка України.
“Пригожин не буде виводити “вагнерівців” з Бахмута. Ці заяви зроблені ним на фоні того, що він не може виконати чергову обіцянку — захопити Бахмут до 9 травня. Тому він зараз намагається зробити когось винним у цьому, адже він зараз розуміє, що вже не може дотриматися свого слова”, — пояснює представник ГУР Міноборони Андрій Черняк.
Водночас 5 травня глава Чечні Рамзан Кадиров заявив, що готовий замінити найманців ПВК “Вагнер” у Бахмуті на своїх бійців. Сам Пригожин вже пристав на цю пропозицію.
“Я вже зв’язуюся з його представниками, щоб передачу позицій почати здійснювати негайно, щоб 10 травня, рівно в той момент, коли за нашими розрахунками ми повністю вичерпаємо свій бойовий потенціал, на наші місця стали наші бойові товариші і продовжили штурм населеного пункту Бахмут. <…> Бахмут буде взятий, безперечно, силами [військового угруповання Рамзана Кадирова] “Ахмат”, — заявив Євген Пригожин.
Нагадаємо, з Бахмута окупанти ймовірно вивезли майже 3 тисячі цивільних. Якщо ваші знайомі чи родичі з цього міста не виходять на зв’язок, можете спробувати пошукати їх у списках, а потім зателефонувати за контактними номерами.