Ще у лютому 2025-го окупанти заявили про наміри “добудувати” драмтеатр в загарбаному Маріуполі до кінця року. Нині там облаштовують фасад — від первинного вигляду будівлі не залишили майже нічого.
Про це повідомили у Маріупольській міськраді.
У лютому 2025-го російські будівельники заявляли, що роботи у знищеній окупантами будівлі драмтеатру завершили на 65%. За планом — її “добудують” до кінця 2025 року.
Так званий “ремонт” загарбники розпочали ще наприкінці 2022-го — на фундаменті знищеної ними ж будівлі. Нині від первинного вигляду драмтеатру майже нічого не залишилося — на його місці росіяни влаштують “російський театр”.
У квітні в соціальних мережах окупанти почали поширювати нові світлини з місця “будівництва”, зокрема, звітують про облаштування фасаду. За словами легітимної влади Маріуполя, це фінальний етап так званого “відновлення”.
“Роботи йдуть повним ходом. Для росіян це спроба приховати те, що стало символом обличчя війни так званого “руського миру”. Вони намагаються викривити історію, події блокади та насадити “нову правду”, — пишуть у відомстві.
Маріупольський драмтеатр звели в 1956–1960 роках у стилі радянського монументального класицизму. За проєктом у театрі були дві сцени: велика на 800 місць і мала на 70. Над головним фасадом розмістили фронтон із розвиненою скульптурною групою, де зобразили металургів і хліборобів як представників “головних професій” Приазов’я.
У 1983 році Донецький академічний обласний драматичний театр у Маріуполі здобув статус пам’ятки архітектури.
З початком відкритого вторгнення Росії на Україну будівля стала прихистком для сотень маріупольців, які ховалися від обстрілів у її підвальних приміщеннях.
Попри те, що з обох боків будівлі кількаметровими літерами було написано “ДЕТИ”, 16 березня 2022-го війська РФ з літака скинули на театр надпотужну бомбу. На момент удару в будівлі були півтори тисячі людей. За різними оцінками, до 600 з них загинули. Окупанти тижнями розбирали завали та вивозили тіла маріупольців після атаки, однак заявили, що загиблих було лише 12.
Раніше ми публікували спогади маріупольця Олега Корінного, який був очевидцем цього російського удару.
Нагадаємо, у Маріуполі 80% акторів драмтеатру залишилися працювати в окупації й гастролюють по Росії.