Російські пропагандисти не припиняють поширювати дезінформацію про Донеччину. Цього разу мішенню стала дитяча лікарня у Краматорську, яку буцімто планують перетворити на військовий шпиталь. Ми розібрали цей фейк по пунктах і покажемо, на що варто звертати увагу в подібних “документах”.
Про фейк, який шириться російськими медіа, повідомив Центр протидії дезінформації.
Цього разу російські пропагандисти виклали у мережу фото документа, який вони видають за наказ Міністерства охорони здоров’я України. Розберімося, чому це підробка.
Перше, що впадає в око під час прочитання цього документа — низка помилок, не притаманних офіційно-діловим паперам. Наприклад, місто Краматорськ помилково написано як “Крамоторськ”. Також українській мові не притаманні фрази на кшталт “переформатувати лікарню до шпиталю”, що видає спробу перекласти текст за допомогою автоматичного перекладача.
Привертає увагу і речення “Відповідно до рішення Міністерства оборони України від 04.07.2024р. наказ № 1417 про переформування дитячої лікарні у військовий шпиталь”. Тут замість “відповідно до рішення… наказ” мало б бути “відповідно до наказу”, а назву самого наказу потрібно писати в лапках.
До того ж на сайті МОЗ ми не знайшли жодного наказу, де міститься слово “шпиталь”. Натомість у відомстві використовують слово “госпіталь” — таких наказів на сайті міністерства 25.
Інший момент, який видає підробку в цьому документі, — це його оформлення. У “шапці” фейкового наказу зазначається “Краматорськ”, тоді як на початку офіційних документів МОЗ зазначається “Київ” (де й розташоване міністерство). Ймовірно, росіяни, які створили цей фейк, не взяли до відома, що в обласних центрах України замість міністерств діють управління та департаменти.
Також на початку псевдодокумента не вказано, чого він стосується. За нормами українського документообігу, у “шапці” наказу повинна міститися фраза, яка починається з “Про…”, як-от “Про затвердження Переліку закладів охорони здоров’я…”.
Інші елементи оформлення та форматування в українських наказів також відрізняються.
Наші журналісти спробували відшукати на сайті Міністерства охорони здоров’я наказ №476 від 15 липня 2024-го. Такого документа там немає.
Так само ми не знайшли наказу №1417 від 4 липня 2024-го про переформатування дитячої лікарні у військовий госпіталь на сайті Міноборони.
Наостанок, Міністерство охорони здоров’я не має повноважень ухвалювати рішення щодо перетворення лікарень на госпіталі.
Раніше ми розповідали, що ведучій проросійської пропагандистської передачі, яка поширює фейки про Україну, оголосили підозру.