Під час окупації населених пунктів Луганської області російська армія нищила все, до чого могла дістати їхня зброя. Серед зруйнованих об’єктів є щонайменше 36, які несуть культурну цінність. Це історичні будівлі, пам’ятки архітектури та церкви в різних куточках регіону. Розповідаємо про деякі з них.
Факти воєнних злочинів росіян проти культурних об’єктів України збирає Міністерство культури та інформаційної політики.
Серед зруйнованих частково або повністю культурних об’єктів Луганської області є:
Будівля директора Донецького содового заводу. Її побудували ще 1891 року. Історична будівля була частиною архітектурного ансамблю “Бельгійська спадщина Лисичанська”. Останнім часом там розміщувався туберкульозний диспансер. Про знищення цієї будівлі Сергій Гайдай повідомив 3 травня.
Фото: Facebook/Сергій Гайдай
Лисичанський содовий завод, який побудували 1895 року. У 1919-1920 роках ця будівля слугувала польовим госпіталем 1-ї Кінної армії, а в останні роки тут була Лисичанська багатопрофільна гімназія №17. Про знищення історичного об’єкта стало відомо 2 травня. Внаслідок обстрілу та вогнем окупанти знищили внутрішні приміщення та пошкодили фасади і дах будівлі.
Фото: Telegram/Сергій Гайдай
Трьохсвятительська церква в Попасній. Її будували впродовж 2012-2018 років. Окупанти зруйнували церкву 16 травня. Будівля знищена не повністю, але купол, частково стіни й всі вікна зазнали руйнувань.
Фото: patriarchia.org.ua
Лисичанський палац культури “Діамант”. Його збудували 1952 року. Раніше там був клуб імені Крупської Лисичанського склозаводу “Пролетарій”. Потім його перейменували в палац культури “Діамант”. Про руйнування об’єкта стало відомо 17 червня.
Фото: Twitter/Andrew Lis
Лікарня содового заводу. Її звели 1912 року поруч з Донецьким содовим заводом. Лікарню називали “перлиною” цього ансамблю та донині порівнювали з “Хогвартсом”. Втім будівлю не використовували як лікарню з 1995 року. Кадри палаючої будівлі з’явилися 4 травня. Обстрілом росіяни знищили фасад, дах та внутрішні приміщення лікарні.
Фото: suspilne.media
Церква святителя Луки Кримського в Рубіжному, яку побудували на початку ХХІ століття. Артилерійським снарядом російські загарбники пробили дах дерев’яної церкви та внутрішні приміщення.
Фото: svatove.city
Будівля Луганського обласного академічного українського музично-драматичного театру. Окупанти обстрілами практично повністю знищили дах, пошкодили фасади театру. Частково обвалилися стіни, стеля та внутрішні приміщення. Про руйнування Луганського театру стало відомо 30 червня. Побудували культурну споруду у 1960 роках. Втім самого театру там не було з грудня 2014 року, коли установа переїхала до Сєвєродонецького міського театру драми.
Будівля залізничної станції “Попасна”. Російська армія практично повністю знищила історичну будівлю. Руйнувань зазнали фасади, вікна, дахи та інтер’єри. Про втрату об’єкту стало відомо 7 червня, однак знищили його раніше. Коли саме це сталося — наразі невідомо. Будівлю залізничної станції звели впродовж 1878-1893 років, її вважали пам’яткою архітектури.
Фото: culturecrimes.mkip.gov.ua
Адміністративна будівля XX століття. Окупанти вгатили ракетами по будівлі, після чого там спалахнула пожежа. В будинку немає даху, пошкодженні стелі, фасади, інтер’єри. Частково вцілили тільки зовнішні стіни.
Раніше тут розміщувалась військово-цивільна адміністрація міста, а коли почалась війна, тут був гуманітарний штаб. Про знищення будівлі, яку побудували в середині XX століття, стало відомо 5 червня.
Фото: Telegram/Сергій Гайдай
Центр молоді. Ракетним обстрілом, після якого почалась пожежа, загарбники практично знищили будівлю. Повністю зруйнований дах центру, частково пошкоджені фасади, перекриття та внутрішні приміщення. Будівля у 1937-1951 роках була клубом інженерів та вважалася пам’яткою архітектури місцевого значення. Пізніше тут був Центр позашкільної роботи з учнями та Молоддю. Про знищення об’єкту стало відомо 5 червня.
Фото: Telegram/Сергій Гайдай
Культурні та історичні об’єкти Донеччини та Луганщини, які повністю або частково зруйнувала російська армія, можна переглянути на інтерактивній мапі, яку підготували у Мінкульті: