Під час відкритої війни російська армія знищила в Донецькій області мінімум 88 культових споруд та історичних об’єктів. Частково або повністю зруйновані церкви, історичні будинки, музеї та пам’ятники у різних куточках регіону.
Факти воєнних злочинів росіян проти культурних об’єктів України збирає Міністерство культури та інформаційної політики.
Станом на 25 червня Донеччина посідає друге місце серед усіх областей України за кількістю знищених окупантами культурних об’єктів. Таких у регіоні нарахували вже 88, і це лише встановлені факти. Більше зруйнованих культурних споруд зафіксували тільки на Харківщині — 96.
Дерев’яний скит у Святогірську. 4 червня загарбники били авіацією по пагорбах Святогір’я і влучили у найбільшу дерев’яну церкву України — Всіхсвятський скит. Врятувати його від полум’я не вдалося — унікальний храм повністю згорів.
До повномасштабного вторгнення Росії він виглядав так:
Храм Казанської ікони Божої Матері Української Православної Церкви МП у Мар’їнці. Споруда постраждала від обстрілу 6 травня. Очільник Мар’їнки тоді казав, що храм ще можна відбудувати.
Мечеть у Бахмуті. Ввечері 15 травня загарбники влучили у дах та подвір’я мечеті, яку своїм коштом будувала місцева мусульманська громада. Постраждали вікна, двері, паркан, дах та куполи.
Млин Пітера Діка у Нью-Йорку Бахмутського району, який побудували на початку 20 століття німці-меноніти. Росіяни спалили цю пам’ятку культурної спадщини 9 травня. У вогні постраждали вікна, фасади, дахи та інтер’єри нововідкритого науково-технічного об’єкта.
Маріупольський краєзнавчий музей. За словами місцевих, у квітні армія РФ викрала та вивезла звідти та інших міських музеїв у Донецьк понад 2 тисячі унікальних експонатів.
Музичне училище у Святогірську. Окупанти вщент зруйнували цю будівлю 21 травня. Від удару вона перетворилася на купу цегли та обгорілого дерева.
Меморіал Василю Сліпаку в селищі Луганське під Бахмутом. 7 березня поблизу населеного пункту були бої. На деякий час росіяни зайшли на територію, де був пам’ятний знак захиснику України Василю Сліпаку, та зруйнували його.
Зазначимо, перелік знищених культурних об’єктів, який формують у Мінкульті, називається “Зруйнована культурна спадщина України”, хоча в ньому можна знайти об’єкти, збудовані зовсім нещодавно.
Культурні та історичні об’єкти Донеччини та Луганщини, які повністю або частково зруйнувала російська армія, можна переглянути на інтерактивній мапі, яку підготували у міністерстві: