У Ростовській області вихованцям дитсадка, яких прийняли в ідеологічну організацію “Юнармія”, подарували діораму з руїнами Бахмута. Російські військові, які виготовили цей макет, назвали зруйноване місто “звільненим”. У діорамі ми помітили декілька помилок, одна з яких, ймовірно, була навмисною.
Діораму отримали вихованці дитячого садка №38 “Райдуга” у селищі Світанку Ростовської області. Сюди приїхали російські солдати з однієї з військових частин Південного військового округу (де розташований штаб з командуванням, яке відповідає за війну в Україні).
Подарунок дітям зробили з нагоди прийняття їх до “військово-патріотичної організації “Юнармія”.
“Юнармія” — це російська молодіжна військово-патріотична мілітарна організація, заснована Міністерством оборони Російської Федерації у 2016 році. “Юнармійців” навчають користуватися різними видами зброї, водять на екскурсії до військових частин, привчають до ідеології “руського миру”.
Діорама має назву “Звільнення міста Бахмут”. Її виготовив один із військових країни-агресорки, якого у публікації ростовського відділення “Юнармії” називають старшим сержантом Роман К.
За словами росіян, цей макет: “займе гідне місце у міні-музеї Великої вітчизняної війни”.
Зазначимо, російська влада регулярно залучає дітей до заходів на підтримку повномасштабного вторгнення в Україну.
На моделі можна побачити мініатюри знищених житлових будинків, військових автомобілів з літерою “Z” та окупаційних солдатів. Та у моделі є фактологічні помилки.
По-перше, на даху одного з будинків можна помітити два прапори. Перший — це російський триколор, а другий, ймовірно, є прапором з’єднань та військових частин радіоелектронної боротьби армії РФ.
Однак у руйнуванні та окупації Бахмута брали участь найманці ПВК “Вагнер”. Саме свій прапор вони вішали на будинки, коли захоплювали той чи інший район Бахмута. Вочевидь, тепер російські пропагандисти через внутрішні суперечки прагнуть переписати події, які розгорталися у місті, аби “викреслити” звідти “вагнерівців”.
По-друге, якщо звернути увагу на найбільший частково вцілілий будинок на передньому плані, можна побачити, що він має 12 поверхів (з горищем 13). Однак жоден бахмутянин не згадає у місті хоч один 12-поверховий будинок з бетонних плит. Максимальна висота житлових будинків у Бахмуті становила 9 поверхів.
Нагадаємо, масштабнішу діораму про бої у Бахмуті створив мешканець Нікополя Артур Садиков. Над відтворенням панорами зруйнованого міста митець працював 10 місяців.