Переселенців з окупованих територій запрошують стати гідами та провести в евакуації екскурсії рідними містами. “Паралельні” екскурсії передбачають, що їхні учасники гулятимуть одним містом і одночасно слухатимуть розповідь про інше. Основні теми екскурсій — культура та історія міст. Долучитися до проєкту можна, взявши онлайн участь у “Школі гідів”. Для цього треба подати заявку до 15 вересня.
Про “Школу гідів” Вільному радіо розповіли її співорганізаторки маріупольчанки Альона Крилова та Алевтина Швецова.
Ідея створити “Школу гідів” з’явилась ще у Маріуполі, розповідає Альона Крилова, яка працювала у культурно-туристичному центрі “Вежа”. Одним із напрямків роботи центру були екскурсії — їх проводили майже щодня, адже такі освітні прогулянки подобались і місцевим, і гостям міста. Тож традицію вирішили продовжити й в евакуації.
“Хотіли, аби це була школа, яка б дала людям можливість більше дізнатися про туризм та стати амбасадорами свого міста, вивчати історію Маріуполя, Донеччини та її особливості”, — розповідає Альона.
Після початку повномасштабного вторгнення вже в евакуації команда запустила проєкт “2:40 Паралелі”. Це були екскурсії в тих містах, куди евакуювались гіди. Протягом прогулянки вони розповідали про це місто і про Маріуполь.
“Завдяки “Паралелям” ми розповідали про Маріуполь не тільки корінним маріупольцям, а й людям, які живуть там, куди переїхали маріупольці. Такі екскурсії мали попит. Це викликало дуже теплі, щирі емоції у людей, адже, перебуваючи дуже далеко від дому, вони могли дізнатись історію свого міста і історію міста, де вони перебувають на той час”, — каже дівчина.
Алевтина Швецова екскурсію в такому форматі вперше провела ще до відкритої війни.
“Вперше екскурсію у форматі “паралелі” я провела у рамках “Гогольфесту” у 2021 році у Херсоні. Група гуляла Херсоном і більше дізнавалася про Маріуполь. Мені дуже сподобався цей формат тоді, в такий спосіб знайомитися з історією інших міст. Тим більше, що аудиторією прогулянок “Паралелі” є зазвичай і переселенці, і місцеві”, — згадує Алевтина.
Тепер до цієї справи вирішили долучати й інших. “Школу гідів” організують на волонтерських засадах. Серед лекторів — музейники, історики та дослідники міського простору.
“Люди, які дотичні до теми туризму, які є вже амбасадорами своїх міст, які добре знають культуру та історію сходу, проводять екскурсії в інших містах, протягом трьох тижнів проводитимуть лекції і даватимуть практичні завдання учасникам навчання. Усі зустрічі проходитимуть в онлайн-форматі”, — розповідає Алевтина.
У “Школі гідів” планують не лише навчити проводити екскурсії, а й створити спільноту, яка буде популяризувати історію своїх міст.
“Таким чином ми будемо підтримувати свої міста, навіть якщо вони перебувають в окупації. Переселенці, не перебуваючи вдома, матимуть змогу популяризувати свою культуру, ідентичність свого міста. Це дуже потужний кейс для дослідження історичної і культурної спадщини”, — каже Альона.
Після навчання учасники школи підготують і зможуть провести власну екскурсію.
“Є два варіанти участі. Перший — коли люди долучаються послухати лекції, знайти однодумців, з якими надалі можуть реалізовувати культурні проєкти. Другий варіант — у підсумку створити екскурсію “Паралелі” у своєму місті. Я плекаю надії, що люди будуть долучатися до “Школи гідів” не лише для того, аби отримати теоретичний базис, а й стати амбасадорами свого міста і розповідати в містах свого перебування про історичні та культурні паралелі у наших містах. Якщо буде попит, ми готові до реалізації схожих ініціатив”, — каже Алевтина.
Навчання у “Школі гідів” триватиме з 18 вересня по 6 жовтня. Зареєструватися для участі можна до 15 вересня за посиланням.
Раніше ми розповідали про бахмутського митця Андрія Парахіна, який проводить арт-терапію для малечі. На своїх заняттях він пропонує дітям малювати на чорно-білих роздрукованих фотографіях все, що їм хочеться — так діти можуть дати волю своїм почуттям.