У квітні 2025 року ЗСУ звільнили близько 2 км² на Покровському напрямку. Однак втратили контроль над площею у 70 разів більшою. Рух росіян став удвічі швидшим, якщо порівнювати з березнем. Нині під контролем ЗСУ залишається 30,1% території Донецької області. А від лінії фронту до межі Дніпропетровської області залишається близько 4 кілометрів. Розповідаємо, як минув місяць на фронті Донеччини.
Усі дані, наведені нижче, журналісти Вільного радіо подають, спираючись на інформацію Генштабу, бригад ЗСУ, а також аналітичного порталу DeepState.
За підрахунками журналістів Вільного Радіо, станом на квітень 2025 року російські окупанти захопили територію площею близько 142 км².
Водночас ЗСУ змогли звільнити близько 2 км² на Покровському напрямку.
Загальна площа Донеччини — 26,5 тисячі квадратних кілометрів. З них в окупації станом на березень 2025 року — 18,5 тисячі км2, або 69,9%.
Темпи просування росіян на Донеччині сповільнювалися з грудня 2024-го до березня 2025 року. Однак у квітні окупаційна армія змогла захопити територію, вдвічі більшу, ніж у попередньому місяці.
За квітень 2025 року російська армія захопила на Новопавлівському напрямку територію площею 45 квадратних кілометрів. Якщо в перші місяці 2025 року підрозділам ЗСУ вдавалося сповільнювати рух окупаційної армії, то у квітні ситуація погіршилася: росіяни захопили майже двічі більшу територію, ніж у березні.
У попередні місяці надходили повідомлення, що на цьому напрямку окупанти використовували менше техніки. У квітні ця тенденція збереглася — загарбники дедалі більше розраховують на піхоту.
“Спостерігаємо збільшення росіян на даному етапі, але це хвилеподібна історія: вони хвилями наступають, потім день-два накопичують сили, перегруповуються і знову йдуть у бій. Такими хвилями є можливість відпочити і хлопцям на передовій, і підтягнути припаси, поновити обладнання”, — розповідав заступник командира зведеного загону 14 окремого полку безпілотних авіакомплексів на псевдо “Тайп”.
Якщо спиратися на дані аналітичного порталу DeepState, загарбники остаточно захопили Роздольне, Розлив, Срібне, а також просунулися в Андріївці, Костянтинополі, Преображенці, Котлярівці та Надіївці.
Тепер від позицій армії загарбників у селі Котлярівка до кордону Дніпропетровської області залишається 4,3 кілометра.
На відміну від минулого місяця, ЗСУ на цьому напрямку успіхів не мали.
Покровський напрямок відзначався сповільненням наступу росіян у лютому та березні 2025 року. Однак у квітні окупанти захопили тут близько 18 км². Зокрема, російська армія посунула лінію фронту від села Баранка до села Тарасівка — частина останнього опинилася в окупації. Також загарбники просунулися від села Архангельське до села Калинове, яке майже повністю захопили.
Генеральний штаб ЗСУ протягом квітня щодня звітував, що саме на Покровському напрямку фіксується найбільша кількість атак на всьому фронті. Більшість цих атак вдається відбивати.
Росіяни застосовують тут тактику “вичікування та полювання” FPV-дронами на автівки ЗСУ. Наприклад, у районах Олександрополя, Нової Полтавки та Новооленівки окупанти щодня використовують близько 150 безпілотників.
“Противник (росіяни, — ред.) старається якомога ближче підтягнути свої FPV-екіпажі й пішим порядком заносять свої дрони на оптоволокні. У них виходить коротке “плече”, і вони можуть контролювати більшу дистанцію. Застосовуємо 12-й калібр проти FPV-волокна, а проти звичайних дронів — РЕБ”, — говорив командир 91 ОПТБ Назарій Кішак.
Водночас очільник ДонОВА заявляв, що російські військові ще ближче наблизилися до Покровська. Хоча аналітики та військові не фіксують рухів у бік самого міста. В таких умовах з Покровська вдруге евакуювали жінку з 10-річною дитиною .
ЗСУ вдалося посунути лінію фронту поблизу сіл Удачне та Котлине. Загальна площа звільненої території — близько 1,5 км². Ще приблизно 1 км² українські військові звільнили біля села Шевченко.
Квітень продовжив тенденцію березня — окупанти повільно просуваються на Торецькому напрямку.
Найбільшу територію — 35 км² — загарбникам вдалося захопити на схід від Нью-Йорка: це поля та села Олександропіль, Пантелеймонівка, Валентинівка та Суха Балка.
Невеликі просування росіян були й у самому Торецьку — вони окупували житлову забудову площею 0,5 км² у центрі міста.
Окрім цього, загарбники здійснили прорив і захопили території, дійшовши впритул до села Дачне.
Росіяни не рахуються із втратами: за підрахунками військових, за останні 10 місяців боїв на Торецькому напрямку втратили понад 20 тисяч своїх солдатів.
Атаки на півночі Торецька відбуваються в напрямку населених пунктів Дачне та Диліївка не лише піхотою, а й на мотоциклах. Тут особливо активно використовують безпілотники на оптоволокні для прикриття штурмових груп загарбників.
“У районі “Забалки” був присутній на командному пункті. Бачив, скільки оптоволокна вже висить на деревах. На сонці ці струни так відблискують — якщо зібрати їх у жмут, то, напевно, там до ста одиниць точно можна було б назбирати. Тобто ворог активно збільшив використання оптоволокна”, — говорив речник оперативно-тактичного угруповання “Луганськ” підполковник Дмитро Запорожець.
На лінії фронту від Торецька і далі на північ — через Часів Яр і до всього Сіверського напрямку — майже не було змін. Лише в Часовому Ярі, в районі мікрорайону Північний, зафіксовано незначне просування — лише 100 тисяч м², що важко помітити навіть на мапі.
На Сіверському напрямку ситуація у квітні була схожою. Росіяни захопили територію площею 1 км², але це вже Луганщина, а не Донеччина.
За спостереженнями військових, окупаційна армія у квітні посилила обстріли Сіверська й прагне його знищити. Така реакція може бути пов’язана з тим, що росіяни вже понад три роки не можуть захопити місто.
“Сіверськ уже більше як три роки залишається проблемою для окупанта. І це, очевидно, їх дратує. Це — заслуга хлопців і дівчат, які служать у бригадах, що тут перебувають і виконують бойове завдання, — вони зуміли налагодити оборону. І хочу зазначити, що це коштує надзвичайних зусиль”, — говорив командир взводу 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади “Едельвейс” Степан Барна.
Найпівнічніший і останніми місяцями гарячий напрямок Донеччини — Лиманський. У квітні росіяни змогли захопити тут близько 38 км².
Найбільше просування окупантів зафіксоване від села Невське на Луганщині до сіл Нове, Рідкодуб і Катеринівка. Зокрема, Нове та Катеринівка майже повністю опинилися в окупації — загальна площа захопленої території тут сягає 35 км².
Ще близько 2,5 км² загарбники здобули, просуваючись від села Терни до села Ямполівка. Армія РФ частково захопила Ямполівку.
Військові відзначали у квітні, що на Лиманському напрямку в росіян побільшало снарядів, і штурми стали потужнішими. Окупанти намагаються тиснути на тилові райони, щоб перерізати логістичні сполучення.
“Ми спостерігаємо накопичення росіян, підготовку до проведення активних штурмових дій. За добу буває дуже багато накатів, і кожного разу видно, що вони застосовують одні й ті ж сили. Противник зазнає втрат саме в живій силі, бо техніку не застосовує”, — говорив сержант зенітної ракетно-артилерійської батареї 115 ОМБр на позивний “Мер”.
Нагадаємо, після проведеного 6 травня 2025 року обміну полоненими загальна кількість повернутих додому українців за час повномасштабної війни вже досягла 4757 людей. Але чимало лишаються в полоні.