Села не кинуть: чого чекати приєднаним до Бахмутської ОТГ селам і селищам у 2021 (аналіз і цифри)
Бахмутська міська рада вже ухвалила бюджет громади та план соціально-економічного розвитку на 2021 рік. Ми проаналізували, що планує зробити міська рада не лише для Бахмута, а для інших населених пунктів, які входять до громади. Тож, чого, окрім відновлення доріг, чекати мешканцям сіл та селищ ㅡ читайте далі.
Чи не буде такого, що піклуватися будуть лише про Бахмут, а про решту забудуть?
Журналісти Вільного радіо поспілкувалися з начальницею Управління економічного розвитку Бахмутської міської ради Мариною Юхно.
Вона нам пояснила, що гроші, які надходять від старостинських округів, будуть повертати назад, аби ті могли розвиватись. Також в міськраді планують аналізувати доходи кожного населеного пункту, щоб розраховувати для них бюджет. Це т.з. “соціальна відповідальність”.
“Колись це були сільські ради, в них був свій бюджет, там затверджували свою програму, розуміли, який бізнес в них є, і на базі доходів в радах планували видатки.
Я думаю, якщо ми проаналізуємо по старостинських округах, скільки ті суб’єкти заробляють, буде жестом соціальної справедливості ці гроші повернути їм на розвиток старостинського округу”, — розповіла Вільному радіо начальниця Управління економічного розвитку Бахмутської міської ради Марина Юхно.
Вона зазначила, що люди мають бути і самі зацікавлені в тому, аби всі процеси були прозорими й легальними.
“Чому я так кажу про цю соціальну справедливість? Бахмут і сам має розвиватися, а жителі кожного старостинського округу разом зі старостами мають бути зацікавлені в тому, щоби суб’єкти, які працюють на цих територіях, платили усі податки, все було легалізовано, всі були працевлаштовані. Чим більшою буде дохідна частина, тим більше вони будуть отримувати на розвиток кожного свого населеного пункту”, — пояснила Марина Юхно.
Посадовиця також зазначила, що, крім грошей, які в населених пунктів і так були, з держбюджету мали б виділяти гроші на розвиток громад.
“Є цільова державна субвенція для розвитку територій, які об’єдналися у громаду. Ми торік подавалися на цю субвенцію, яка призначена тільки на розвиток сільських територій, але нам не виділили ці кошти. Я сподіваюсь дуже, що депутати Верховної Ради все ж таки якийсь розмір цієї допомоги врахували в держбюджеті”, — зазначила Марина Юхно.
Тож наразі залишається лише міський бюджет. В проєкті соцеконом розвитку гроші розподіляють не лише на адміністративний центр громади, а й на сільські та селищні населені пункти. Під час створення проєкту посадовці радилися з мешканцями.
“Ті проблеми, які нам озвучили старости та жителі сіл і селищ в громаді, знайшли відображення у програмі соціально-економічного розвитку”, — розповіла Марина Юхно.
Ми проаналізували цю програму та виділили деякі пункти, які стосуються розвитку саме сіл і селищ в Бахмутській ОТГ.
Амбулаторії
В селах та селищах громади планують побудувати та реконструювати кілька амбулаторій.
- На будівництво амбулаторії сімейної медицини в Іванівському потрібно 5,8 мільйона гривень.
- В селищі Опитне амбулаторія за підрахунками профуправління коштуватиме 8,4 мільйона гривень.
Гроші на амбулаторії планують отримати з коштів держбюджету цільового призначення.
- В Покровському планують за 275 тисяч гривень провести поточний ремонт амбулаторії первинної допомоги. У документі йдеться, що це будуть кошти з “інших джерел”.
А на оснащення медичним та технологічним обладнанням вже існуючої Іванівської амбулаторії №4 з бюджету громади планують виділити 150 тисяч гривень.
Молодіжні центри, хаби та інше дозвілля
За бюджетні гроші Бахмутської ОТГ в селах і селищах громади планують створити ігрову Play-платформу у бібліотеках в Іванівському, Покровському, Зайцевому та Кліщіївці. На це планують виділити 5,5 тисяч гривень з місцевого бюджету.
Ще 115 тисяч хочуть виділити для створення міні-хабів з цифрової освіти для населення у сільських бібліотеках в Кліщіївці, Зайцевому, Клиновому, та Зеленопіллі.
В Іванівському також може з’явитись молодіжний центр. На це планують витратити із бюджету Бахмутської міської ради 200 тисяч гривень, стільки ж залучити з обласного бюджету і ще 50 тисяч — з інших джерел.
Також Бахмутська міськрада планує розробити та скоригувати проєктно-кошторисну документацію на реконструкцію та капремонти в будинках культури й сільських клубах у Покровському, Зайцевому та Кліщіївці. Це потрібно для подальшого формування документів і планування самого ремонту.
Покращення водопостачання
Кілька мільйонних ремонтів і реконструкцій, пов’язаних із водопостачанням, Бахмутська міська рада запланувала для сіл і селищ, які входять у громаду.
Так, планують реконструювати систему водопостачання Кліщіївського водозабору. Це траса протяжністю понад 8 кілометрів. Цей проєкт вартістю 37,7 мільйона гривень хочуть реалізувати у співфінансуванні з ДФРР.
У селі Покровське з міського бюджету планують виділити 2,4 мільйона гривень на реконструкцію водопровідних мереж. Довжина ділянки, яку планують відремонтувати — півтора кілометра.
Там же хочуть побудувати 2 водонапірні вежі, на які потрібно 1,2 мільйона гривень. Але звідки взяти на це гроші — поки невідомо.
В Іванграді планують відремонтувати за кошти громади водогін протяжністю 350 метрів, та у Зайцевому ㅡ 500 метрів. На це громаді потрібно 980 тисяч гривень.
Ремонти шкіл
На ремонт Клинівської спортивної зали в місцевій школі необхідно 2,5 мільйона гривень. Ще 1,9 мільйона потрібно на ремонт спортзали в Іванівській школі. В 2,7 мільйона гривень оцінюють ремонт спортзали у Покровському НВК. Але гроші на ці 2 проєкти шукатимуть з інших джерел.
Шукатимуть також гроші на ремонт дитячого садочка “Івушка” у Зайцевому.
Журналістам Вільного радіо Марина Юхно пояснила, що пропозиції мешканців сіл і селищ ще можуть додавати в стратегію розвитку, а також коригувати деякі пункти.
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо робили матеріал про те, як Бахмутська ОТГ хоче заробити і залучити гроші в бюджет громади у 2021 році. Детальніше читайте за посиланням.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.