Підтримати
Зображення до посту Що розповідає старий “трикутник” часів Другої світової: краєзнавці з Бахмутського району дослідили лист з війни (ФОТО)
Фото Вільного радіо

Краєзнавиця з Бахмута придбала на аукціоні лист-“трикутник” з фронту часів Другої світової. У ньому боєць пише до щойно звільненого від нацистів міста своїм рідним. А інший знавець історії визначив, що листа ймовірно написав 21-річний льотчик Борис Єремеєв, який за пів року загине. Розповідаємо як краєзнавці дізналися про людину з минулого, яку ніколи не бачили, та як ви можете зробити те саме з відкритих джерел.

 

Пожовклий трикутник з фронту придбала на аукціоні в інтернеті бахмутянка Наталя Царик. 

“Лист адресований Соловей Галині Петрівні з польової пошти у листопаді 1943-го на Донбас до міста Артемівськ Сталінської області, це нинішній Бахмут, який Червона армія тільки звільнила від нацистів. Я вирішила купити цей лист, тому що у моїй родині такі “трикутники” не збереглися (бабуся та дідусь познайомились після закінчення війни), хотілося потримати в руках”, — розповідає краєзнавиця.

лист на Донеччину з Другої світової війни
Фото Вільного радіо
лист на Донеччину з Другої світової війни
Фото Вільного радіо


Стартова ціна цього листа з фронту була лише 50 грн, а сам “трикутник” знаходився у Бахмуті.


Невідомий боєць писав рідним у нещодавно звільнене місто з військової частини. Лист написаний чорнилом на аркуші, нашвидкоруч вирваному з зошита чи блокнота. Стиль та орфографію автора зберігаємо.

лист на Донеччину часів Другої світової війни
Фото Вільного радіо

 

Про що писав боєць рідним до звільненого від нацистів міста

“22.11.43

Привіт Галино, Елочко!

19.11.43 я отримав нарешті від матері листа, в якому Феня описала всі страждання, які їм довелося пережити під час окупації німцями. Я знаходжусь на старому місці, життя протікає нормально, перспективи є закінчити школу до нового року, сьогодні перший раз випав сніг, за Сергія я поки що нічого не знаю, від тебе я отримав лише одну листівку, в якій ти нам написала про своє життя, а також де працюєш. Галина напиши мені, як мати живе, який у неї стан здоров’я після всього пережитого, чи немає якихось звісток від Михайла, як живе Елочка, і що вона бідолаха робить удома. Пишіть частіше листи, чекаю. (Підпис)”.

Як зрозуміло з листа, в окупації у бійця залишались щонайменше четверо родичок: Галина, Елочка, Феня та мама.

Для довідки:
За даними завідувача відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігоря Корнацького, в окупованому місті залишалися щонайменше 60% мешканців. Тодішня влада дбала в першу чергу про евакуацію промислових підприємств і їхніх працівників, а не про порятунок цивільного населення.

“Хто такі ці жінки? Ймовірно, Борис Петрович Єремеєв пише листа до Артемівська своїй сестрі Соловей Галині Петрівні — у них однакове по батькові. Елочка та Феня можуть бути або сестрами, або невістками автора. А згадувані Сергій та Михайло ймовірно або брати автора, або чоловіки його сестер”, — міркує Наталя Царик.

Жінки жили в центрі нинішнього Бахмута. 

“Цікаво, що боєць пише дореволюційну назву вулиці, на якій жили його рідні! Вулиця Харківська, дім №103 — ще у 1920-х цю вулицю радянські функціонери переназвали на вулицю Радянську. Проте боєць пише по-старому, — каже Царик.  

У ті роки Артемівськ адміністративно належав Сталінській області. Саме цю назву ми бачимо на “трикутнику”.

Судячи з адреси, лист відправлений з міста Енгельс, П.П. 21946 “Е”. Шифр “П.П.” означає “польова пошта”. Є й штамп “Перевірено воєнною цензурою”.

лист трикутник на Донеччину з Другої світової війни
Штам “перевірено цензурою”, фото Вільного радіо


“До речі, це той самий Енгельс, з якого зараз росіяни регулярно бомбардують Україну та запускають ракети по цивільних об’єктах!”  — 
зазначає Наталя Царик. 

Для довідки:
На околиці міста Енгельс Саратовської області Росії зараз розташована одна з найбільших у світі авіабаза “Енгельс” повітряно-космічних сил Росії. Там дислокується 22 Донбаська важка бомбардувальна авіаційна дивізія управління командувача Дальньої авіації військово-повітряних сил РФ.

“Це одна з двох <…> баз російської стратегічної авіації, що залишилися, на якій розташовані бомбардувальники Ту-160 і Ту-95 МС, які мають на озброєнні крилаті ракети з ядерними боєголовками”, — пишуть росіяни про свій воєнний об’єкт.

Про автора листа Наталя Царик спитала в його продавчині. Та вона про походження “трикутника” нічого не розповіла: сказала, що знайшла його у старій книзі.

Що розповідає старий лист з фронту 

Краєзнавець з Нью-Йорка Бахмутського району Etnografo Donetz пошукав більше даних про Бориса Єремеєва у відкритих джерелах. Він припустив, що автор листа — льотчик.

“По-перше, він пише, що хоче “закінчити школу” в Енгельсі. А там була школа та формування авіачастин”, — каже краєзнавець.

Далі Etnografo Donetz зайшов на російську онлайнову базу даних “Пам’ять народу”, де викладені імена учасників Другої світової. 

Для довідки:
База російська, тому що у підмосковному Подольську залишився найбільший архів з персональними даними учасників Другої світової війни з 15 радянських республік, в тому числі й з УРСР. Усі довідки та відомості про участь у війні, дані про зниклих безвісти отримували у Подольському архіві. Росіяни оцифрували його та виклали онлайн. Туди ж нащадки бійців можуть підвантажити їхні фото.

У базі за запитом “Еремеев Борис Петрович” знайшлися 79 документів. Переглянувши їх, краєзнавці дійшли висновку, що з Донеччиною та з цим листом пов’язаний лише один чоловік.

дані про Бориса Єремєєва
Скріншот бази даних “Подвиг народа”

   

“За цими даними, цей військовий народився 1923 року в УРСР у Ворошиловградській області (це нинішня Луганська) у місті Свердловськ Свердловського району. Призваний Артемівським військкоматом Сталінської області 24 жовтня 1941-го. Родина могла переїхати до Артемівська з сусідньої області”, — каже Наталя Царик.

Військове звання цього чоловіка — молодший лейтенант, він служив у 135-му гвардійському бомбардувальному авіаполку — тобто був льотчиком. Отже, окрім прізвища, імені та по батькові, ймовірно збігається і специфічний рід військ.

льотчик Другої світової війни з Донбаса Борис Єремєєв
Льотчик з Донбасу Борис Єремєєв, фото з бази “Подвиг народа”


Etnografo Donetz вважає, що листа до Артемівська написав саме цей Борис Єремеєв родом з Луганщини.
В обліковій картці Бориса Єремеєва є примітка про військову освіту “закінчив ЕВШП 26.01.44”.  

облікова картка Бориса Єремєєва
Облікова картка Бориса Єремєєва, документ з бази даних військових


“Це Енгельська військово-авіаційна школа пілотів, в якій він навчався. Закінчити школу до нового 1944 року, як він хотів (та писав у листі), не вийшло. То він закінчив її 26 січня 1944-го.
Судячи з даних в обліковій картці, він вчився літати на літаках Пе-2. А 21 березня 1944-го він вибув до Казані”, — розповідає краєзнавець. 

облікова картка військового Бориса Єремєєва
Облікова картка Бориса Єремєєва, документ з бази даних військових


За даними наказу про виключення зі списків, цей Борис Єремеєв загинув при катастрофі літака 12 липня 1944 року в небі над Білоруссю, в районі міста Борисів Мінської області. Чоловікові був 21 рік.

довідка про загибель льотчика Бориса Єремєєва з Донбасу
Скріншот з бази даних “Подвиг народа” з даними про загибель Бориса Єремєєва


Також з цих документів стає відомо, що матір Бориса звали Тетяною Степанівною. І що її офіційною адресою на момент мобілізації сина була Ворошиловградська область, Сталінський район шахта №34.

доповідь про загибель Бориса Єремєєва
Скріншот з бази даних “Память народа”
дані з бази даних память народу
Скріншот з бази даних “Память народа”


Але в різних документах цього бійця з місцем його народження та з місцем проживання матері все ж є певні непорозуміння.

“Ймовірно, наплутали: Ворошиловградська область, Сталінський район  — не чув про таке. В обліковій картці — Свердловськ, а призваний він Артемівський військкоматом — чому не зрозуміло”, — міркує Etnografo Donetz.

Втім в адресах у військових документах нерідко були плутанина та помилки, каже краєзнавець. 

“У мене був випадок: людина одна й та ж, нагороди, військова частина збігаються. А у трьох документах він у різних місцях народжений та різними військкоматами призваний!

Я якось розмовляв з одним дідусем, він під Харковом у полон потрапив. Три класи освіти. Посадили його ці папірці заповнювати  —  зрозуміло, що людина з такою кваліфікацією й не перепише з особистих документів у звіт та помилиться — не в ту колонку запише. Загалом, помилок з цими документами море”
, — каже знавець історії Донбасу.

Все ж, він певен: обидва Бориса Єремеєви  —  з листа та з бази даних  —  це одна й та ж людина.

 “Що є доказом? Це номер польової пошти. І він окрім неї ще й місто написав, тобто вона стаціонарна. Солдати, які на фронті були, не писали місто. Тому що вони на марші  —  сьогодні тут, завтра там, і поштова служба пересувалася одночасно з ними. 

Ну й те, що він пише про школу, ми бачимо й у документах: коли він писав цього листа, він навчався”,  —  наостанок підсумовує дослідник.

Життя цивільних в окупованому Артемівську було небезпечним, особливо для євреїв. Про трагедію єврейського народу на прикладі однієї родини розповідає лист з Артемівська місцевого мешканця Ізі Кричака від 1 листопада 1943-го до членів сім’ї. Цей лист зберігається у фондах Бахмутського краєзнавчого музею. Історію цієї родини ми розповідали в матеріалі “По одягу люди впізнавали близьких”. До річниці масового вбивства євреїв у Бабиному Яру та інших місцях масових страт”.


Завантажити ще...