Донецька — Сталінська — Донецька. 90 років тому на мапі України з’явилася нова область

2 липня 1932 року на українському сході з районів Харківщини та Дніпропетровщини утворили нову адміністративну одиницю — Донецьку область. Тоді в неї ще входили села й містечка нинішньої Луганщини. Пізніше Донецьку область перейменували на Сталінську. Цієї одіозної назви вона позбулася лише у 1961-му.
Про історію утворення Донецької області Вільному радіо розповів завідувач сектору науково-освітньої та методичної роботи Донецького обласного краєзнавчого музею, кандидат історичних наук Сергій Алексєєв.
“У лютому 1932-го Українську РСР поділили на 5 областей (Вінницьку, Дніпропетровську, Київську, Одеську та Харківську). 2 липня 1932-го ухвалили постанову (а 17 липня — затвердили її), і зі складу Дніпропетровської та Харківської областей виокремили Донецьку область, — каже історик.
Обласним центром Донецької області стало місто Сталіно (нинішній Донецьк).
Центр області назвали не на честь диктатора Сталіна?
Раніше всі знали це місто як селище “Юзівка” — таку назву воно отримало від засновника, промисловця з Вельсу Джона Ґ’юза.
“Дореволюційна Юзівка була на початку XX століття робітничим селищем, містечком, і статус міста отримала лише у 1917 році. У 1924-му, коли після смерті Леніна Петроград назвали “Ленінградом”, почалась хвиля перейменувань на честь живих та померлих радянських вождів. І зокрема Юзівку перейменували у Сталіно”, — каже завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.
Існує думка, що Юзівку перейменували на Сталіно на честь радянського диктатора Сталіна (Йосипа Джугашвілі). Але серед істориків та краєзнавців є різні думки щодо цього.
“Дехто каже, що Сталін у той час ще не був настільки відомою, визначною особою, щоб на його честь перейменували місто на Донбасі. І знайшли резолюцію мітингу, де один з виступаючих пропонує назвати Юзівку — Сталіно, на честь Леніна. Чому? Тому що Ленін це локомотив революції, він зроблений зі сталі, і ось тому місто має називатися Сталіно”, — розповідає Ігор Корнацький.
Пізніше ж назви на честь генсека зарясніли на мапі СРСР: Сталінград, Сталінабад, Сталінакан.
“Їх вже пов’язували виключно з постаттю радянського вождя Йосипа Сталіна”, — резюмує бахмутський історик.
Сталінська політика системних репресій та терору призвела до загибелі мільйонів українських селян під час Голодомору 1932-33 років. Мільйони радянських громадян ув’язнили у таборах ГУЛАГу чи виселили до віддалених територій, розкуркулювали; депортували цілі народи. У 1934-39 роках Сталін та його оточення організували “Великий терор” для ліквідації “ворогів робітничого класу”: ув’язнили понад мільйон людей, а близько 700 тисяч стратили таємною поліцією НКВС, наркоматом внутрішніх справ.
1938: зі складу області виокремили майбутню Луганщину
У червні 1938-го з території Донецької області виокремили Ворошиловградську (нині відому як Луганську). Тоді її назвали на честь Климента Ворошилова. Він був соратником Сталіна родом з Бахмутського повіту, з селища Верхнє (територія нинішнього Лисичанська).
Саму ж Донецьку область перейменували на Сталінську.
На території обох областей масові арешти тривали й напередодні вторгнення нацистів на територію СРСР. Десятки тисяч радянських людей сиділи по таборах і під час всієї Другої світової.
Тож Другу світову нинішня Донеччина пройшла саме під цією назвою, як і півтора повоєнних десятиліття.
1950-ті: “десталінізація” назви області не відбулась
Після смерті Сталіна у 1953-му почалася так звана “Хрущовська відлига” — розвінчання культу особи Сталіна та процеси десталінізації.
“У лютому 1956 року відбувся XX з’їзд КПРС, де на таємному засіданні з доповіддю “Про культ особи та його наслідки” виступає Микита Хрущов. Він піддав нищівній критиці режим Сталіна і викрив культ його особи. Відтоді почався так званий процес десталінізації”, — розповідає працівник Донецького обласного краєзнавчого музею Сергій Алексєєв.
Але на географічній назві “Сталінська область” на сході України ці процеси тоді не позначилися ніяк.
1961: місто Сталіно стає Донецьком, а область — Донецькою
У жовтні 1961-го пройшов XXII з’їзд КПРС, де нарешті ухвалили рішення про посилення десталінізації.
“Зокрема, за рішенням цього з’їзду тіло Сталіна винесли з мавзолею. І у листопаді 1961-го після з’їзду місто Сталіно перейменували у Донецьк. А Сталінську область перейменували на Донецьку область”, — повідомляє Сергій Алексєєв.
Указ президії Верховної Ради УРСР про це перейменування датується 9 листопада 1961 року.
Нині Донеччина переживає надзвичайно складні часи. Понад половина території області окупована російськими загарбниками, а решта районів вздовж лінії фронту — під вогнем російських загарбників. 1 липня армія Російської Федерації завдала щонайменше 17 ударів по 11 населених пунктах Донецької області. Зруйновані або пошкоджені лише за один день понад пів сотні цивільних об’єктів. Поранень дістали 12 жителів, загинули 4 людини.
Читайте також:

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас
Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!
Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.
Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!
Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів
