Внаслідок 9-ї хвилі масованих ракетних ударів Росії по території України 16 грудня вийшли з ладу щонайменше 9 енергооб’єктів. НЕК “Укренерго” виклала заяву про надзвичайну ситуацію, а потім видалила та оприлюднила її пом’якшену версію. Розбираємось, що зараз відбувається з енергетикою України, як вона працює та чому швидкий ремонт усього неможливий.
Вранці 16 грудня росіяни масовано вгатили крилатими ракетами по об’єктах інфраструктури України. По всій країні ввели аварійні відключення світла.
Після опівдня НЕК “Укренерго” опублікувала повідомлення, в якому заявила: наслідком ракетних ударів стала “втрата понад 50% споживання об’єднаної енергетичної системи України, що відповідно п. 2.4 Кодексу системи передачі визначає настання режиму системної аварії”.
Укренерго також повідомила про настання надзвичайної ситуації, починаючи з 9-ї ранку 16 грудня. Про це одразу написали десятки ЗМІ та блогерів, але цю новину НЕК “Укренерго” видалила.
Згодом опублікували інше повідомлення.
В ньому йдеться, що внаслідок обстрілів в енергетичній системі “суттєво збільшився дефіцит електроенергії, який і до цього був значним”.
“Енергетики тримають ситуацію під контролем. Попри всі пошкодження та завдяки професійній роботі енергетиків в енергосистемі зберігається стабільна частота 50 Гц, працюємо синхронно з європейською континентальною мережею.
Режим надзвичайної ситуації введено тільки для учасників ринку електроенергії, відповідно до вимог “Правил ринку електроенергії”. Він стосується виключно ринкових операцій”, — написали енергетики.
Цього разу відновлення світла може зайняти більше часу, ніж раніше, зазначили в компанії. Повертати його будуть спочатку до об’єктів критичної інфраструктури: лікарень, водоканалів, об’єктів теплопостачання, очисних споруд тощо.
Ракетні удари країни-терористки пошкодили усі без виключення генеруючі станції, тобто вони виробляють менше енергії, ніж зазвичай. Тому електрику відключають у споживачів — щоб загальна енергосистема не “посипалася”.
Також ракети значно пошкодили здатність транспортувати електроенергію: більшість високовольтних ліній електропередач ушкоджені. Вони — “транспортні електричні артерії” мережі. Аби пояснити ступінь їхнього ураження, фахівці вдаються до аналогій з мережею доріг.
“Якщо взяти дорожню систему, то в нас всі хайвеї розбиті, мости на них розбиті, розв’язки розбиті. І весь той трафік, який мав би йти через ці хайвеї, йде через сільські дороги. І там зрозуміло, що місця значно менше, пропустити можна машин значно менше. Відповідно, коли ми повертаємось до слова “електроенергія”, — передати відповідну необхідну електроенергію для наших споживачів з потужністю дуже складно”, — пояснює керівник Центру досліджень енергетики Олександр Харченко під час онлайн-лекції “Енергетична журналістика під час війни: як пояснити суспільству складні речі простими словами”.
Аби розуміти, що саме пошкоджене, фахівці пояснюють “на пальцях”, як влаштована енергетична система України.
Струм буває постійний та змінний. У побутових приборах у нас здебільшого постійний струм. Але його неможливо транспортувати: він затухає в будь-якому кабелі протягом кількох метрів.
Тому на виході будь-якої станції, яка генерує енергію, стоїть трансформаторна підстанція. Вона перетворює постійний струм на змінний, а його вже можна передавати на велику відстань.
“Чим вища напруга змінного струму, тим далі його можна передати і тим менше він втратить по дорозі, тим ефективніша ця передача. Відповідно, більша частина енергостанцій конвертують свій постійний струм в перемінний струм потужністю 750 000 вольтів”, — пояснює експерт Олександр Харченко.
Потім дротами цей струм передають на відстань у сотні й тисячі кілометрів. А далі його напругу мають знову поступово знизити, щоб розподілити до споживачів.
“І далі він зустрічається з наступною підстанцією, на якій 750 000 вольтів перетворюється на 330 000 вольтів. Струм продовжує свій рух тепер вже на 150-200 км, де зустрічається з ще однією підстанцією, де є вже 110 000 вольтів”, — каже експерт.
Остання підстанція знижує напругу до 228 вольтів. Саме тому система електропостачання така складна.
Від російських обстрілів постраждали всі ключові підстанції в системі та загалом значна частина усіх підстанцій, стверджує Олександр Харченко.
А причина в тому, що до 24 лютого енергосистема України була поєднана з російською та білоруською. Тому росіяни добре знають, куди саме спрямовувати атаки.
“Їхні атаки точно плануються їхніми енергетиками, причому ці люди дають вказівки, куди бити. Вони показують пункти управління на підстанціях для того, щоб заподіяти більшої шкоди. І вони показують місця, де сидять люди, яких ті російські енергетики, скоріш за все, знають особисто. Вони реально показують, як вбити людей, яких вони самі реально знають”, — каже керівник Центру досліджень енергетики.
Всі ці трансформатори на 750 і 330 тисяч вольтів — це дуже складні та високотехнологічні прибори.
“Територія підстанції, на яких вони розташовані, коливається від 4 до 20 гектарів. Тобто це величезні поля, які повністю заставлені дуже складною апаратурою, а самі трансформатори — це величезні машини, які важать по 140 тонн, а на 750 тисяч вольтів — понад 180-200 тонн”, — пояснює Олександр Харченко.
І виготовляють їх дуже довго.
“І коли зараз спитають: чому ж все швидко не відремонтують, то відповідь дуже проста: цього обладнання просто нема де відразу взяти. Воно ніде не складовано у світі. У світі величезна черга на трансформатори в принципі”, — каже фахівець.
Все це ускладнюється тим, що Європа кілька років тому почала масово замінювати свої трансформатори на більш екологічні та сучасні. Так виникла довга черга на всіх світових виробництвах, які зараз сконцентровані переважно в Азії.
“Їх сьогодні швидко доставити, скажімо, з Південної Кореї, неможливо. Тому що “Мрія” знищена, цього літака більше не існує! А більше жоден літак у світі доставити трансформатор вагою 140 чи 210 тонн не може. І тому їх треба везти кораблями. І тільки дорога до України триває від 6 до 8 тижнів”, — розповідає фахівець.
До відкритого вторгнення Україна 5 років готувалася приєднатися до європейської енергосистеми. За цей час Україна значно модернізувала своє обладнання та підвищила надійність мереж. Якби цього не було, вся країна давно була б без світла, каже експерт. “І не так, як зараз, а зовсім”.
Залишався ще фінальний етап приєднання електромережі до європейської, розрахований на 1,5 року. Але на початку вторгнення Росії НЕК “Укренерго” зуміло приєднати українську енергомережу за 3 тижні, в умовах повномасштабної війни.
“І ми активно використовуємо це зараз. Бо через те, що система дуже побита всередині, ми транспортуємо електроенергію через Європу до України. Себто, наприклад з західної України, де стоять дві великі атомні потужності, електрика транспортується до Європи, потім транспортуються електричними мережами Європи, і повертається до України (або на півдні, або на заході)”, — розповідає Олександр Харченко.
Завдяки цьому зараз заживлений південь та частина центральної України. Якби не це, ситуація з електрикою була б значно гіршою, особливо у столиці та Харкові, каже експерт.
Імпортувати світло з-за кордону, за його словами, немає як: європейці не виробляють надлишку електроенергії.
За підрахунками виконавчого директора ДТЕК Дмитра Сахарука, на відновлення української енергетики після російських обстрілів знадобиться кілька років. Росіяни обстрілами завдали збитків українській енергосистемі на сотні мільйонів доларів. Обладнання ремонтують після кожної ракетної атаки, однак заступити до повноцінного відновлення енергоінфраструктури можна буде лише після повного припинення вогню.
Читайте також:
Цей матеріал створено у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.