image

Що цікавого відбулося в комунальній сфері у 2020 та які зміни торкнулися кожного. Підсумки року

|
02 Січня 2021

Що цікавого відбулося в комунальній сфері у 2020 та які зміни торкнулися кожного.
Підсумки року
2020 рік у порівнянні з 2019 роком минув без критичних відключень води або світла. Але минулого року відбулися деякі зміни які торкнулися кожного українця та жителя Донеччини. Читайте детальніше в матеріалі про зміни, а також про актуальні тарифи на базові комунальні послуги.
Важливо! Цифри, наведені нижче, актуальні станом на момент публікації.

Тариф на газ:
Ціна на постачання газу відрізняється відповідно до того, який у вас газопостачальник. Згідно з даними порталу Газотека найнижча ціна за 1 куб газу на місяць — 6,45 гривні. Найдорожчий тариф — 10,8 грн/1 м³.

Розподіл газу:

Ця послуга у кожного жителя Донецької області однакова — 1,224 грн/1 м³. Такий тариф почав діяти з 1 січня.
Постачальник з Донецької області не закупив газ для людей
Раніше ПАТ "Донецькоблгаз" працював для населення як газопостачальник, так і компанія, яка розподіляє газ. В рамках газової реформи компанія не може одночасно подавати газ і розподіляти його. Але "Донецькоблгазу" дозволили працювати.

Водночас в середині жовтня 2020 року стало відомо, що обласний постачальник не замовив для своїх клієнтів газ. Тож, за це взялася компанія ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України". Ця фірма зобов'язалася страхувати споживачів, якщо раптом їх відключать від газу.
Так "Нафтогаз" автоматично став "постачальником останньої надії". Згідно з Кодексом газотранспортної системи спочатку термін, скільки може ПОН постачати газ населенню, був до 60 днів, тобто до 30 листопада 2020 року. За цей період люди мали укласти договори з іншими газопостачальними компаніями, яких тепер більш ніж 50. Такі зміни дозволяють людям самим робити вибір, в кого купувати газ, і обирати найкращу для себе ціну. Тобто з'явилася конкуренція між компаніями, які не встановлюють тарифи, як їм заманеться.

Але в людей виникли труднощі з обранням газопостачальника. Чимало жителів Донеччини думали, що постачальників усього 2: "Нафтогаз" і "Yasno". Така ситуація виникла через відсутність інформаційної компанії. Самі підприємства, які мають бути зацікавлені у залученні нових клієнтів, не проводили роз'яснювальні роботи, як перелічені вище 2 компанії. Хоча в них не найнижчі ціни на ринку.

Деякі люди взагалі не розуміли, навіщо укладати договір і як це зробити. Ексмер Краматорська навіть звертався з НКРЕКП з проханням допомогти у вирішенні ситуації, адже люди просто не встигають.
"Ми вже розуміємо, що деяка кількість людей, імовірно, не встигне укласти договір до кінця місяця, як це передбачено законом. В умовах пандемії коронавірусу треба піти назустріч громадянам. Сподіваюся, комісія нашу думку врахує і піде людям назустріч.Ми вже розуміємо, що деяка кількість людей, імовірно, не встигне укласти договір до кінця місяця, як це передбачено законом. В умовах пандемії коронавірусу треба піти назустріч громадянам. Сподіваюся, комісія нашу думку врахує і піде людям назустріч".
Ексмер Краматорська Андрій Панков у своєму зверненні до НКРЕКП.
В такій ситуації в деяких громадах Донеччини місцева влада сама організовувала з населенням зустрічі, на яких їм допомагали укладати угоди.

Поки люди обирали собі нового постачальника, їх почав квапити "Донецькоблгаз", який залишився компанію, яка розподіляє газ. В фірмі заявили, що якщо до 30 листопада люди не укладуть договори з газопостачальником, то вони будуть відключати людей від газу. Під загрозою відключення були не лише квартири, а й цілі будинки.

Але тут підключилася Національна комісія, яка регулює сферу комунальних послуг, та внесла правки в Кодекс газотранспортної системи. Зокрема там вилучили текст, в якому йшлося, що ПОН може постачати газ не більш ніж 60 днів.

Тож, наразі ті, хто ще не встиг укласти договір, отримують газ від "Нафтогазу" як постачальника останньої надії, допоки не знайдуть собі газопостачальника. Як обрати постачальника газу ми писали окремо в матеріалі за посиланням.
Тариф на опалення:

Бахмутяни з початком цього року через регулярне коригування тарифів платять за опалення тепер 1850,60 грн/1Гкал з ПДВ.

В Соледарі опалення коштує або 1 790,81 грн/1Гкал з ПДВ.

В Торецьку за тепло люди платять 1930,1 грн/1Гкал з ПДВ.

А у Часів Ярі 1910,30 грн/1Гкал.
"Індивідуальники" платять й за централізоване опалення

З опалювального сезону 2020-2021 відбулися зміни в галузі теплопостачання. Тепер за опалення платять не лише ті, в кого централізоване теплопостачання, а й ті, в кого є автономне опалення ("індивідуалка"). Хоча раніше такі люди платили лише за спожитий газ. Вільному радіо заступник директора ТОВ "Бахмут-Енергія" Сергій Логвінов пояснює, що так буде справедливіше, адже індивідуальники раніше не платили за тепло за межами їх квартири.
"Необхідна участь всіх для оплати опалення місць загального користування. Зараз багато обурень, що "ось поставили лічильник, в будинку половину відключених, вони взагалі ніяк не платять, а на нас все навантаження". Тобто в підвалі, і під'їзді, на горищах є труби. Все одно тепло десь губиться. І люди обурюються "чому вони нічого не платять, лише за свою квартиру, а ми опалюємо свої квартири й будинок в цілому". Це справедливе обурення сьогодні перейшло в законодавче поле і тепер заключення договорів передбачає й "індивідуальників".
Сергій Логвінов, заступник директора ТОВ "Бахмут-Енергія"
Крім того, обурюються й самі люди, в яких встановлене автономне опалення. На сайті теплопостачальника ТОВ "Бахмут-Енергія" можна знайти коментарі від мешканців, які не розуміють, чому їм приходять платіжки, якщо в них індивідуальне опалення.

Тож, згідно зі змінами в законодавстві, якщо в під'їзді є прилади для нагрівання, батареї, труби, а також стоїть тепловий лічильник, то навіть індивідуальним користувачам будуть надходити платіжки за опалення місць загального користування. Якщо ж таких приладів немає, то й платіжок відповідно також не буде. Зараз "Бахмут-Енергія" намагається встановити якомога більше теплових лічильників в будинках, які вони обслуговують.
Тариф на електроенергію змінився з 1 січня:

Незалежно від того, скільки ви використали електроенергії — ви сплачуєте 1,68 грн за 1 кВт.
Подорожчання тарифу на електроенергію
Наприкінці року для українців підготували "подарунок" у вигляді змін в тарифах на електроенергію. 28 грудня 2020 року Кабмін скасував пільговий період на тариф за світло. Раніше люди платили по 90 копійок за 1 кВт, якщо вони використали за місяць менше ніж 100 кВт. Якщо ж більше — то тариф складає 1,68 грн за 1 кВт. Але після змін тепер всі платять 1,68 грн/1 кВт.
В Міністерстві енергетики кажуть, що це потрібно для того, щоб не було стрімких зростань цін. Все через те, що документ, який покладає спеціальні зобов'язання на учасників ринку електроенергії, щоб ті надавали субсидії й пільги, стікає 1 січня.
"Таким чином, у разі неприйняття поданого проєкту постанови, ціна на електроенергію для споживачів буде формуватися на ринкових умовах, що призведе до різкого більш ніж у два з половиною рази зростання тарифу на електричну енергію".
Юрій Вітренко, в.о. міністра енергетики на засіданні Кабміну.
Тож, ці спецобов'язки продовжили до 31 березня 2019 року, але внесли певні зміни. До цього періоду Міністерство енергетики разом з НКРЕКП та іншими учасниками ринку електроенергії планує розробити план, за яким вони працюватимуть далі, щоб стабілізувати тарифи.
Тариф на водопостачання:

В Бахмуті тариф на воду у КП "Бахмут-Вода" складає 33,17 грн/м³.

У Соледарі вартість води для жителів багатоквартирних будинків складає 23,21 грн/1 м³. В приватному секторі тариф — 14,76 грн/1 м³.

В Торецьку за куб води люди платять 25,84 грн у багатоквартирних будинках, 24,39 грн в приватному секторі, в кого є каналізація і 13,17 гривні — в кого немає каналізації.

Часовоярцям з багатоквартирних будинків у квитанціях нараховують 25,84 гривні за 1 м³. В приватному секторі люди платять по 13,16 за куб води.
У Мирнограді воду частково дають погодинно
Кілька районів Мирнограда залишилися без постійного водопостачання. Місцевий водоканал вирішив подавати воду деяким жителям погодинно. Така "регулярність" буде у будинках, в яких жителі погано платять за комуналку. Тож з 22 грудня воду там дають лише по 8 годин на добу: з 6-ї до 10-ї ранку та з 18-ї до 22-ї вечора.
В коментарях під постом міського виконкому про скорочену подачу води жителі обурюються. Дехто каже, що вони все платять чемно і не хочуть страждати через інших. Інші ж кажуть, що якість вода залишає бажати кращого.

Місцевий водопостачальник — це філія головного водопостачальника регіону КП "Компанія "Вода Донбасу". Ми намагалися поспілкуватися з комунальним підприємством, але в керівництві підприємства не знайшли часу поспілкуватися з журналістами.

Борги населення
Ми вже писали раніше, що в Донецькій області одні з найвищих зарплат серед інших регіонів України. Але цей регіон посідає й топ лідерів з боргів по зарплатах. Водночас в Донецькій області погано і зі сплатою комунальних послуг. За даними Управління статистики Донецької області жителі Донеччини за перші 10 місяців 2020 року заборгували 6,1 мільярда гривень за житлово-комунальні послуги:
Найбільші борги за газ — 3 мільярди гривень
За опалення люди заборгували 1,3 мільярда гривень
Водопостачальники недоотримали 937,5 мільйонів гривень
Борг за світло складає 657,7 мільйона гривень
Квартплати не доплатили на 377,5 мільйона гривень
За вивіз сміття — 93 мільйони гривень
Згідно зі звітом Держстату України, Донецька та Луганська області найгірше платять за комуналку, у порівнянні з усією країною.
Деякі тарифи зможуть змінювати на місцях
Міжнародний валютний фонд вимагає від України внести зміни в законодавчі акти щодо регулювання тарифів. Зокрема хочуть, щоб деякі тарифи могли коригувати місцеві ради чи виконкоми, а не Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Тож, на місцях планують встановлювати тариф на гарячу воду, водопостачання й теплопостачання.

Для довідки: НКРЕКП — це Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Комісія є незалежним державним органом. НКРЕКП здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Провести реформу в регулюванні тарифів від МВФ мали б до кінця 2020 року. Але відомо лише, що проєкт законопроєкту ухвалили на Кабміні. За нього ще мають проголосувати у Верховній Раді. Наразі документ лежить в парламенті на ознайомленні. .
1088
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор