Підтримати
Начальник Очеретинської ВА Микола Коваленко
Начальник Очеретинської ВА Микола Коваленко. Колаж: Вільне радіо

Після університету працював механіком у сільському господарстві, а у 24 роки очолив раду рідного села. Микола Коваленко має керівні посади в органах місцевого самоврядування вже понад 20 років, нині він — начальник Очеретинської військової адміністрації. Журналісти Вільного радіо підготували досьє на посадовця. Розповідаємо, що відомо про Коваленка та його родину, скільки він заробляє та про які досягнення на посаді звітує. 

Цей текст створений для рубрики “Досьє” на Вільному радіо. Ми поступово публікуватимемо біографії посадовців та інших людей, які працюють для Донеччини та отримують зарплати з бюджетів різних рівнів (наприклад, судді, прокурори, народні депутати).

Для підготовки цього досьє наші журналісти проаналізували відкриті дані (реєстри, декларації, сторінки у соцмережах, публікації у ЗМІ тощо), отримали документи від Очеретинської військової адміністрації та поспілкувалися із самим начальником ВА Миколою Коваленком.

Якщо ви вважаєте, що в матеріалі бракує інформації, якою ви готові поділитися із Вільним радіо, напишіть нам у Telegram, Instagram чи Facebook.

Має 4 вищі освіти та став сільським головою в 24 роки: освіта та кар’єра Миколи Коваленка

Микола Миколайович Коваленко народився 1978 року у Новоселівці Першій Ясинуватського району (нині Очеретинська громада Покровського району). Після школи поїхав навчатися до Луганська. Загалом посадовець має 4 вищі освіти — два дипломи спеціаліста та два дипломи магістра.

“Спочатку був Луганський національний аграрний університет. Там я здобув першу освіту, вчився на стаціонарі. Потім я там другу освіту здобув — я економіст бухгалтерського обліку та аудиту. Потім навчався у Дніпропетровському регіональному інституті державного управління при Президентові України. І цьогоріч я закінчив Західноукраїнський національний університет, здобув юридичну освіту”, — розповідає Вільному радіо Микола Коваленко.

Після навчання у Луганську Микола Коваленко повернувся до рідної Новоселівки Першої. Два роки пропрацював механіком на сільськогосподарському підприємстві, а потім став сільським головою. До цього, говорить посадовець, не мав посад у місцевому самоврядуванні.

“Мені було тоді 24 роки, коли перший раз був обраний сільським головою. Чесно кажучи, на той момент в мене сильного бажання не було. Можна так сказати, що мене вмовили люди, з якими я у сільському господарстві працював. І я балотувався та виграв вибори”, — згадує посадовець.

Сільським головою Новоселівки Першої Коваленко став на дострокових виборах 2003-го як самовисуванець. Цей пост зберігав кілька каденцій, востаннє балотувався 2010-го від “Партії регіонів”.

Для довідки:

“Партія регіонів” — політична партія, яка зароджувалась на Донеччині та свого часу була найчисельнішою в органах місцевого самоврядування, тому від неї пройти в раду було найпростіше. Ця політична сила мала проросійські наративи та зараз в Україні заборонена. Серед лідерів партії — Микола Азаров та Віктор Янукович, який переміг від неї на президентських виборах.

2015-го Миколу Коваленка призначили першим заступником голови Ясинуватської райдержадміністрації, яку він очолив у 2018 році. Там працював, допоки не став керівником військово-цивільної адміністрації.

Після проведення адміністративної реформи у 2020 році всі населені пункти колишнього Ясинуватського району увійшли до Очеретинської селищної територіальної громади Покровського району Донецької області. 2021-го в Очеретинській громаді створили військово-цивільну адміністрацію, керувати якою призначили Миколу Коваленка.

Вадим Філашкін представив нового керівника Очеретинської селищної військово-цивільної адміністрації Покровського району Миколу Коваленка, 1 квітня 2021 року
Вадим Філашкін представив нового керівника Очеретинської селищної військово-цивільної адміністрації Покровського району Миколу Коваленка, 1 квітня 2021 року. Фото: ДонОВА

У березні 2022-го Очеретинська ВЦА стала військовою адміністрацією.

Робота Миколи Коваленка на посаді начальника ВА

Очеретинська громада нині належить до території активних бойових дій. Усього там 40 населених пунктів. Три з них — Бетманове (до 2016 року Красний Партизан), Василівка та Лозове — були окуповані ще 2014-го.

До повномасштабного вторгнення у 37 населених пунктах громади проживали близько 24 тисяч людей (серед них чимало переселенців з 2014-го).

“З 2015 по 2022 рік було багато зроблено у громаді. У нас дві нові амбулаторії було збудовано, одна відремонтована капітально, дві капітально відремонтовані школи, були дитячі садки, ми навіть один додатково відкрили. Навіть планували будувати басейн, він у 2024 році мав би відкритися, Будувати його не розпочали, був проєкт, фінансування мало розпочатися 2022-го. Також ми зробили в самому Очеретиному, щоб людям з кранів текла вода через осмос (зворотний осмос — технологія фільтрації води, — ред.). Взагалі багато планів ще було”, — розповідає Микола Коваленко про свою роботу до повномасштабної війни.

Декілька населених пунктів Очеретинської громади росіяни захопили ще у перший рік повномасштабної війни. Втім, в інших селах та селищах, зокрема у самому Очеретиному, ситуація залишалася більш стабільною. Щонайменше у 2022-2023 роках там залишалися представники ВА, працювали комунальні служби, медики тощо.

Заміна частини водоводу в одному з населених пунктів Очеретинської громади, червень 2023-го
Заміна частини водоводу в одному з населених пунктів Очеретинської громади, червень 2023-го. Фото: Очеретинська ВА

Бої в Очеретинській громаді активізувалися у квітні 2024-го після захоплення Авдіївки, що неподалік. 

Ще рік тому начальника ВА Миколу Коваленка можна було побачити на світлинах із вже окупованого Очеретиного. Посадовець приїздив до центру громади, привозив гуманітарну допомогу та брав участь в евакуації жителів.

10 квітня 2024-го, Микола Коваленко в Очеретиному
10 квітня 2024-го, Микола Коваленко в Очеретиному. Фото: Очеретинська ВА

Востаннє завезти гуманітарну допомогу до Очеретиного вдалося у середині квітня 2024-го. Вже тоді частина селища була захоплена росіянами. З деяких районів евакуювати людей не могли ані працівники військової адміністрації, ані поліцейські. Людям, які не виїхали до цього, доводилося пішки виходити з окупації. 

У 2022 році в Очеретинській громаді мешкали понад п’ять тисяч людей. Нині ж там залишаються кілька пенсіонерів. А підконтрольні українському урядові лише два населені пункти: Олександропіль та Пантелеймонівка.

“В Олександрополі людей взагалі немає, в Пантелеймонівці залишилось семеро людей. Туди так просто не можна заїхати, лише з військовими, але люди категорично відмовляються евакуюватися. Останнім часом там загострення, особливо останній тиждень. Десь з місяць, мабуть, точно, а може, навіть і більше ми туди не можемо вже завезти гуманітарну допомогу”, — розповідає начальник військової адміністрації.

Сам Микола Коваленко каже, що живе та працює на Донеччині, у Покровській громаді.

“Я і ще один співробітник там. Виїжджаємо ближче до наших сіл, куди можна дістатися, займаємося фортифікаційними спорудами зокрема”, — коментує посадовець.

Інші працівники ВА (їх у штаті залишилось 40, ще 50 ставок нині вакантні) працюють в евакуації у різних містах країни, здебільшого на Дніпропетровщині.

“Частково у Павлограді, частково у Дніпрі, частково у Кам’янському. Найбільше у Кам’янському, бо ми там винаймаємо офіс, є хаб”, — продовжує Коваленко.

На Дніпропетровщині, за інформацією ВА, переселенців з Очеретинської громади найбільше. Тож хаби для ВПО від адміністрації влаштували саме там: у Дніпрі, Кам’янському та Павлограді.

Там, як і в гуманітарних осередках інших громад, переселенцям надають гуманітарну допомогу, влаштовують консультації фахівців, освітні та розважальні заходи тощо.

Микола Коваленко видає гуманітарну допомогу жителям громади, які евакуювалися до Підгородного, січень 2025-го
Микола Коваленко видає гуманітарну допомогу жителям громади, які евакуювалися до Підгородного, січень 2025-го. Фото: Очеретинська ВА

Крім цього, у військовій адміністрації уклали меморандуми про співпрацю з іншими громадами, аби переселенці з Очеретиного та прилеглих населених пунктів могли отримувати послуги в гуманітарних штабах інших громад. Зокрема, про співпрацю домовилися з Авдіївською, Вугледарською, Торецькою та Сартанською громадами.

“У нас є свої люди, які працюють там. Наприклад, в Києві є мій спеціаліст, який працює на базі хабів Авдіївки”, — розповідає Микола Коваленко.

Начальники Очеретинської та Торецької військових адміністрацій підписали меморандум про співпрацю, грудень 2025-го
Начальники Очеретинської та Торецької військових адміністрацій підписали меморандум про співпрацю, грудень 2025-го. Фото: Очеретинська ВА

Загалом, на сайті та у соцмережах військової адміністрації Очеретиного багато звітують про діяльність керівництва ВА. Розповідають про робочі наради та зустрічі з жителями, публікують новини громади та корисну інформацію для місцевих.

Дружина-посадовиця та дві доньки: що відомо про родину Миколи Коваленка 

Микола Коваленко одружений на Ірині Станіславівні Коваленко. Вона — також посадовиця Очеретинської ВА. Нині Ірина обіймає посаду головного спеціаліста в управлінні з питань освіти, молоді, спорту та розвитку культури. У декларації за 2020-й Ірина Коваленко вказувала посаду заступниці голови Очеретинської сільради, до цього (з 2016 по 2020 роки) була головною бухгалтеркою в Ясинуватській райраді.

Микола та Ірина виховують 16-річну доньку Ксенію.

Також Микола Коваленко має доньку від першого шлюбу, якій зараз 24 роки.

Живе на Донеччині, однак не декларує оселі: майно та доходи родини начальника Очеретинської ВА Миколи Коваленка 

Скільки заробляють Микола Коваленко та його дружина

У 2024 році начальнику Очеретинської ВА Миколі Коваленку нарахували 1 217 764 грн зарплати (сума до вирахування податків). У середньому “на руки” посадовець отримував близько 81 тисячі гривень на місяць. 

У січні Коваленко отримав  98 118 грн зарплати, у лютому — 73 518 грн.

Ірині Коваленко за 2024 рік нарахували 622 170 грн зарплати. Після вирахування податків це близько 41 тисячі гривень на місяць у середньому.

Також у своїй декларації посадовиця відзвітувала, що отримувала кешбек та відсотки від банківського вкладу — разом близько 12 тис. грн.

Яке майно є у родині начальника Очеретинської ВА Миколи Коваленка

Микола Коваленко декларує за 2024 рік проживання у Гришиному Покровської громади, його дружина — у Дніпрі. Втім, Микола та Ірина Коваленки не декларують житла (власного чи орендованого) ані у цих населених пунктах, ані в будь-яких інших. Зазначимо, житла немає і в більш ранніх деклараціях посадовця.

“Ми просто там живемо, знайомі пустили пожити за домовленістю. В мене немає власного житла. Я раніше проживав у батьків, це житло зараз зруйноване”, — коментує Микола Коваленко.

Микола Коваленко
Микола Коваленко. Фото надане Вільному радіо Очеретинською ВА

Згідно з їхніми останніми деклараціями, у Миколи Коваленка є дві земельні ділянки у Новоселівці Першій (на 46 700 та 1 800 квадратів), які перебувають у його власності з 2005 року. Ірина Коваленко нерухомість не декларує.

Також у начальника військової адміністрації є авто Nissan Qashqai 2017 року випуску, яке він придбав 2018-го за 629 тис. грн.

Декларує подружжя посадовців і збереження: Микола Коваленко зберігає 16 тисяч доларів готівкою, а Ірина Коваленко має 209 687 грн на банківському рахунку.

У текстах для рубрики “Досьє” ми також беремо до уваги оцінку роботи очільників громад від місцевих. Наша мета — зібрати різносторонні думки, якщо такі є.

Якщо вам є що розповісти (зокрема, й про посадовців, досьє котрих поки що немає на нашому сайті) — зверніться до команди Вільного радіо у Telegram, Instagram чи Facebook. Можливо саме ваша думка зробить досьє об’єктивнішим та допоможе нам у роботі над текстами.


Завантажити ще...