Підтримати
У ВР подали ініціативу дофінансування держзакупівлі ліків на 8 млрд грн
Мама пацієнтки з гемофілією тримає у руках ілюстрацію з наслідками хвороби через недофінансування необхідних препаратів. Фото: з брифінгу Українського медіацентру

Пацієнтська спільнота представила законопроєкт, яким пропонує розв’язати проблему дефіциту ліків у 2025-му. Вони хочуть, аби уряд дофінансував держзакупівлі препаратів на 8 мільярдів гривень — до вже виділених 11,8 мільярда. 

Про це журналісти Вільного Радіо дізналися з брифінгу Українського медіацентру. 

Сьогодні, 20 травня, пацієнтська спільнота разом із лікарями та нардепами представили ініціативу, якою пропонують розв’язати дефіцит ліків у країні у 2025-му. Вони кажуть, що цьогоріч на медичні препарати потрібно майже 20 мільярдів гривень, однак у бюджеті — лише 11,8 мільярда. 

Нині МОЗ збирає потребу в препаратах по всій країні, тож за підрахунками БФ “Пацієнти України” йдеться про недофінансування у:

  • дитячій онкології — 33%;
  • вірусні гепатити — 66%;
  • первинні імунодефіцити — 60%;
  • ювенільному ревматоїдному артриті — 55%;
  • розсіяному склерозі — 40%.

“Ще гірша ситуація з окремим препаратами, до прикладу з софосбувір — найпоширеніший для лікування гепатиту С. Держава може покрити лише 32% від потреби. Ви уявляєте скільки пацієнтів залишаться без ліків через те, що державі не вистачає коштів? Така ж критична система з тест-системами виявлення гепатиту — там теж лише 40% від потреби”, — каже виконавча директорка благодійного фонду Інна Іваненко.

У ВР подали ініціативу дофінансування держзакупівлі ліків на 8 млрд грн
Статистика нових випадків захворюваності. Фото: з брифінгу Українського медіацентру

Загалом же у 2025 році базові препарати недофінансовані на 30%, а інноваційні — на 90%. Якщо ситуація не зміниться, кожен третій пацієнт залишиться без лікування, каже Іваненко. 

Крім того, через брак препаратів, зі слів учасників брифінгу, пацієнти вимушені:

  • шукати десятки тисяч гривень на терапію;
  • звертатися до нелегальних постачальників; 
  • виїжджати за кордон або повністю припиняти лікування.

“Бюджет на ліки у 2025 році — майже на 50 мільйонів євро менший ніж до повномасштабного вторгнення. Це жахливо, адже тяжкохворі українці сьогодні вимушені емігрувати навіть не через війну, а щоби отримати ліки в іншій країні та вижити”, — каже нардепка Ольга Стефанішина.

У ВР подали ініціативу дофінансування держзакупівлі ліків на 8 млрд грн
Порівняння держфінансування закупівлі ліків до та під час відкритого вторгнення Росії. Фото: з брифінгу Українського медіацентру

Тож спільнота вже передала до Верховної Ради законопроєкт, яким закликає до додаткових держзакупівель ліків на 8 мільярдів гривень. Гроші пропонують взяти з резервного фонду. 

“Їх там має вистачити в цілому, але звісно ж пріоритет буде віддаватися фронту в першу чергу. Однак ми дійсно просимо, щоб про тяжкохворих не забували. Номер один — захист України, але нам потрібні люди для цього. У середині року завжди переглядають держбюджет і ми сподіваємося, що у нас буде конструктивна робота”, — каже Стефанішина. 

Нині ініціатива збирає підпис: підтримали вже 50 народних обранців, однак остаточне рішення  — за Мінфіном. 

Нагадаємо, усього два випадки кору зафіксували у Донецькій області за квітень-травень 2025-го. На нього захворіли дорослі люди, які попередньо не вакцинувалися у дитинстві.


Завантажити ще...