З початком поширенням коронавірусу в деяких людей з’явилась впевненість, що COVID-19 — це як грип. Журналісти Вільного радіо розібрались чим схожі ці 2 хвороби, чим відрізняються та розповімо, чому коронавірус більш небезпечний в 5 фактах.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) повідомляє, що коронавірус та грип викликають респіраторні захворювання, які також можуть протікати в легкій та тяжкій формі або навіть призвести до смерті. Віруси передаються крапельним шляхом через очі та інші слизові оболонки. Зі спільного також може бути підвищена температура. Однак, коронавірус має все ж гірші наслідки та він є більш небезпечним, ніж грип. Ось деякі з цих відмінностей.
За даними досліджень міжнародників один хворий на COVID-19 може заразити 2 — 2,5 людини. Це більше, ніж при грипі.
ВООЗ повідомляє, що в групі ризику захворювання грипом люди похилого віку, діти до 5 років, вагітні жінки, люди з хронічними захворюваннями та ті, в кого слабкий імунітет. Також, грип всі можуть передавати один від одного незалежно від віку. З коронавірусом ситуація схожа, але медики фіксують, що частіше COVID-19 дітям передають дорослі.
Згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я у 80% заражених коронавірусом людей хвороба протікає в легкій формі або безсимптомно. Ще в 15% людей хвороба протікає в тяжкій формі та їм потрібна киснева терапія та ще 5% людей перебувають в надто тяжкому стані. Цих людей вже підключають до апаратів штучної вентиляції легенів. Тоді як за перші 3 місяці в Україні з підозрою на грип та ГРВІ госпіталізували 2,5%
За моделлю стримування зараження на прикладі інших країн представники Департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА прогнозують, що на коронавірус захворіють більшість українців.
“Орієнтовна кількість захворілих має скласти ⅔ від населення країни. З цієї кількості приблизно 20% пацієнтів потребуватимуть медичної допомоги, з цієї кількості 6% будуть потребувати реанімаційних заходів. Кількість померлих може скласти від 1,5% (як в Німеччині) до 10% (як в Італії)”, — розповів представник департаменту охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації Олександр Педенко під час брифінгу.
За статистикою Центру громадського здоров’я України за перші 3 місяці сезону грипу 2019-2020 року з симптомами грип та ГРВІ до медиків звернулись понад 2,3 млн людей. З них за цей період померли 2 людини. Тож смертність складає менше ніж 0,001%. У світі ж цей показник складає 0,1%.
На коронавірус же з початку пандемії й до 1 червня (понад 3 місяці) захворіли трохи більш, ніж 24 тисяч українців. З них померли 718 людей. Це майже 3% від всіх зареєстрованих хворих. У світі цей показник є на рівні до 6%.
За даними ВООЗ, щоб запобігти захворюванню грипом людям похилого віку, дітям до 5 років, вагітним жінкам, людям з хронічними захворюваннями та медикам рекомендують вакцинуватися щороку. Вакцини продаються у вільному доступі в аптеках. Такі в Україні коштують від 250 до 400 гривень. Їх можна зробити за рекомендацією сімейного лікаря в маніпуляційному кабінеті. І зробити щеплення дешевше, ніж лікувати застуду. Для профілактики сезонного грипу також є варіанти противірусних препаратів.
Однак, вакцинація та інші профілактичні медичні засоби від сезонного грипу не врятують від коронавірусу. ВООЗ повідомляє, що медики наразі розробляють понад 20 вакцин від COVID-19, але всі вони ще мають пройти чимало етапів випробувань, тож офіційної вакцини досі немає.
Крім того, в медиків є стандарти, як саме і якими препаратами необхідно лікувати хворих на грип. Тоді як медикаментів, які Всесвітня організація охорони здоров’я офіційно б рекомендувала використовувати для хворих на коронавірус поки немає.
***
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо також робили підбірку фейків про те, як начебто можна вилікувати коронавірус. Однак ці засоби не допоможуть, а деякі навіть можуть нашкодити здоров’ю. Перелік цих “ліків” читайте за посиланням.
Він передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини та може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг захворювання залежить від імунітету людини: у деяких людей легкі симптоми, інші ж тяжко хворіють. У більшості людей, які померли через вірус, були проблеми зі здоров’ям. Серед померлих — багато людей літнього віку з хронічними захворюваннями. Найпоширеніші симптоми коронавірусної інфекції — головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, а в деяких випадках — діарея або кон’юнктивіт. Інкубаційний (тобто безсимптомний) період триває від 2 днів до 2 тижнів. Поки що специфічного лікування та вакцини від уханського коронавірусу не існує.
Читайте також: