Підтримати
полігон ТПВ у Бахмуті
Фото: Вільне радіо

Незабаром побутові відходи з усіх громад району, окрім Торецької, планують звозити в Бахмут на сміттєсортувальну станцію. Це має наблизити нашу систему поводження з відходами до євростандартів. Але в деяких громадах переймаються, що тарифи на вивіз сміття будуть зависокими.

 

Про це Вільному радіо розповідає начальник відділу поводження з відходами департаменту екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації Олексій Стебель.

“Територія Бахмутського району (за виключенням Торецької міської ТГ) об’єднується в кластер зі спільною системою управління муніципальними відходами”,  — розповідає посадовець.

Таких кластерів по Донеччині буде кілька. До складу кожного з них буде входити кілька громад, і звозити сміття всі вони будуть на один регіональний полігон. Відповідно, таких полігонів буде по одному на кожен кластер.

У Бахмуті таким місцем буде сміттєсортувальна станція на північній околиці міста. Її мають добудувати до кінця року. Тут перероблятимуть до 60 тисяч тонн побутових відходів на рік.

“На станцію повинні надходити побутові відходи, зібрані від територіальних громад Бахмутського району”, — заявляє Олексій Стебель.
сміттєсортувальна станція в Бахмуті

сміттєсортувальна станція в Бахмуті
Сміттєсортувальну станцію в Бахмуті добудовують, обіцяли закінчити цієї осені. Фото: Вільне радіо

 

Як це працюватиме  —  поки невідомо, але у деяких громадах змін побоюються

Як саме працюватиме ця система, деталей поки немає. Зокрема і яким буде новий тариф на вивезення сміття в різних громадах. За даними першого заступника голови Бахмутської райдержадміністрації Сергія Кальяна, про все це нині тривають консультації між очільниками різних громад Бахмутського району, працівниками Бахмутської РДА та департаменту екології та природних ресурсів ДонОДА.

Але у деяких громадах Бахмутського району цих змін чекають з острахом. Зокрема, Сіверській громаді вивозити своє сміття аж до Бахмута надто далеко  —  сміттєсортувальна станція у понад 30 км від Сіверська (не кажучи вже про зайві кілометри з сіл цієї громади). У міськраді стверджують, що ближче їм возити сміття до сусідньої Луганщини, в Лисичанськ.

побутове сміття в Бахмуті на полігоні
На полігоні ТПВ у Бахмуті закінчується місце. Фото Вільного радіо


Тож тариф для мешканців Сіверської громади може зрости в рази (нині вивіз ТПВ коштує у Сіверській громаді 12,5 грн з людини).

Крім того, вивіз сміття до Бахмута ймовірно призведе до ліквідації місцевого  комунального підприємства, яке нині збирає та вивозить сміття на місцевий полігон. Також втратять роботу 8 людей, які там працюють. А якщо щось піде не так — відродити підприємство самотужки буде надто складно.

Для Світлодарської ВЦА возити сміття до Бахмута теж далеко — близько 30 км в один кінець. Нині сміття з цієї прифронтової громади вивозять на полігон у село Семигір’я. Це близько 7 км в один кінець, тобто вчетверо ближче. Нині тариф на вивезення твердих побутових відходів тут становить близько 20 грн з людини (а для приватного сектору — 22 грн).

полігон ТПВ у Бахмуті з неба
Полігон ТПВ та сміттєсортувальна станція у Бахмуті – вид зверху. Фото Вільного радіо


На питання чи не планують працювати за єдиним для Бахмутського району тарифом, вирахованим для всіх громад як середнє арифметичне, в департаменті екології зазначили: тарифи розроблятимуть та затверджуватимуть місцеві органи влади. А розрахунки для цього надаватимуть профільні підприємства.

“Тарифи повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обгрунтованих планових витрат на їх виробництво з урахуванням планованого прибутку”,  —  йдеться у відповіді на запит Вільного радіо. 

А за даними начальника відділу поводження з відходами департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА Олексія Стебеля, для таких громад, як Сіверська та Світлодарська, передбачать механізми дофінансування.   

 Навіщо це роблять

В Україні кількість твердих побутових відходів (ТПВ) з кожним роком збільшується. Сотні тисяч тонн неперероблених відходів накопичуються десятиліттями на сміттєзвалищах, які потребують все більше території та зусиль на обслуговування.

За даними директора ТОВ “Умвельт Бахмут” Романа Кравченка, у Бахмутській ТГ 10 га площі полігону ТПВ (який заклали 40 років тому) вже закінчуються. І за нинішніми темпами заповнення місця тут вистачить приблизно до 2026 року. Після цього доведеться відводити нову земельну ділянку неподалік.

полігон ТПВ у Бахмуті
Полігон ТПВ у Бахмуті працює з 1981-го. Фото Вільного радіо


За день лише з території Бахмутської громади сюди привозять близько 40 т відходів — це без будівельного сміття та інших негабаритних відходів. З цих тонн вибирають вручну певну кількість пластику, а решту розрівнюють бульдозерами та час від часу присипають грунтом.

Але все одно тут та на інших полігонах району трапляються пожежі. Зокрема, у серпні на бахмутському полігоні горіло близько 800 м² звалища, і вогонь поширився вглиб. Декілька днів поспіль цього літа горів і полігон у Світлодарській громаді. А під час гасіння пожеж на Грибовицькому полігоні Львова 28 травня 2016-го загинули троє вогнеборців.

Тому взимку 2019-го в Україні затвердили Національний план управління відходами та доручили обласним адміністраціям розробити, затвердити та погодити з Міністерством захисту довкілля регіональні плани управління відходами до 2030 року.

Нагадаємо, неподалік від Бахмутського полігону ТПВ будують сміттєсортувальну станцію. Спалювати сміття тут не будуть, натомість сортуватимуть там відходи неорганічного походження: метал, пластик, скло тощо.

Зазначимо, підрядник, якому доручили будувати об’єкт, фігурує у численних кримінальних справах про неякісні роботи та корупційні схеми. А власники фірми мають неоднозначну біографію. Цьогоріч сміттєперевантажувальну станцію долучили до президентської програми “Велике будівництво”.

Читайте також:


Завантажити ще...