22 вересня відбувається особливе астрономічне явище — осіннє рівнодення. Що це таке та чим відрізняється від сонцестояння — читайте далі.
Загально відомо, що Земля обертається навкруги Сонця під кутом із середнім нахилом у 23 градуси. Через це одна півкуля знаходиться ближче до Сонця, а інша — далі. Це й зумовлює зміни пір року в різних частинах світу: коли у північній півкулі літо, у південній — зима й навпаки. Але двічі на рік земля займає позицію, коли на обидві півкулі потрапляє однакова кількість сонячного світла. Тоді день та ніч стають рівними за тривалістю. В астрономії ці два періоди відомі як весняне та осіннє рівнодення. Перше припадає на 20 або 21 березня, а друге – на 22 чи 23 вересня.
Тож вночі 22 вересня у північній півкулі починається астрономічна осінь.
Окрім осіннього та весняного рівнодення, окремо виділяють ще два астрономічні явища: літнє та зимове сонцестояння. На відміну від рівнодення, коли день та ніч рівні, під час сонцестояння вони максимально різні за тривалістю. Зимове сонцестояння відбувається 20-22 грудня. В один із цих днів планета найбільш наближена до світила південною півкулею, через що північна отримує найменше світла. І навпаки, коли Сонце максимально освітлює північну півкулю (це випадає на 20 або 21 червня), там відбувається літнє сонцестояння.
Ще з давніх часів рівнодення знаменувало початок збору врожаю. Наприклад, у корейців під час рівнодення святкують Чхусок — свято врожаю. У цей день корейці не працюють та їдуть до родичів у гості. Також рівнодення є офіційним святом у Китаї, Тайвані та Гонконзі. Рівнодення також святкують і японці. Цього дня вони відзначають свято Хіган, рівноцінне Новому року взимку та фестивалю Бон влітку. В цей день заведено вшановувати предків та проводити поминальні служби.
Читайте також: